Hiszel az UFO-k létezésében?
Nem, nem hiszek bennük. Hanem 99,9999%-ig biztosra veszem, hogy léteznek földönkívüli értelmes lények (már ha erre gondolsz UFO alatt).
De hogy pontosítsunk:
UFO: azonosítatlan repülő objektum; ami megjelenik pl. egy radarképen, és még nem tudjuk, hogy mi az, az UFO. Ilyen meg rengeteg van.
Amúgy a földönkívüli intelligens életről még asszem a 70-es években alkottak egy un. Green-bank egyenletet. Ezt tudósok (köztük egy-két Nobel-díjas) alkotta. A lényege a következő volt:
Az egyenlet változói közé olyan dolgokat vettek be, mint - a Tejútrendszerben lévő Naphoz hasonló csillagok számaránya
- ezen belül azon csillagok aránya, mely rendelkezik bolygórendszerrel
- azon bolygók aránya, mely alkalmas arra, hogy kialakuljon rajta az élet (földihez hasonló körülmények)
- időtényező: tehát az életnek volt-e ideje kialakulni
- a lehetséges életek közül azok, amelyeknek volt ideje a mi intelligenciánk szintjét elérni, avagy meghaladni
Csak a mi galaxisunkat (Tejútrendszert) vizsgálták, és nem az egész Univerzumot. (Az univerzum galaxisok milliárdjaiból áll.)
Az eredmény:
- Ha a legnagyobb lehetséges értékekkel számoltak, akkor a galaxisunkban akár 400ezer értelmes (a földihez hasonló vagy magasabb) szintű élet lehetséges.
- Ha a legkisebb értékeket helyettesítették be, akkor ez az összeg 40 volt.
Tehát a Tejútrendszerben - eszerint - legalább 40 olyan élet van, maely keresi a kapcsolatot más értelmes fajokkal.
A körülmények:
Az ember szeret olyan dolgokból kiindulni, amit ismer. Tehát feltételezi, hogy a másik élet hasonló hozzá, vagy ahhoz, amit megtapasztalt (rovarok, medúzák, stb.) Na és az ember szerint az élethez kell víz és oxigén (vagy szén-dioxid).
Csak újabban kezdik figyelembe venni, hogy a Földön is vannak olyan élőlények, melyek nem felelnek meg ezen feltételeknek. (Pl. olyan baktériumok, melyek tömény kénsavban úszkálnak nagy vidámsággal; de olyan élőlény is van, amely 500 fok feletti hőmérsékleten él.)
Ezek figyelembevételével a bolygónkon kívül nem feltétlen csak olyan élet lehet, ami számunkra elképzelhető.
Lehet akár olyan is, ami számára az oxigén, vagy a víz halálos. Sőt, lehet oylan is, ami még csak nem is hasonlít a mi DNS/RNS alapú életünkhöz.
De a legvadabb feltételezés (cáfolni nem tudta senki), hogy más bolygókon nem csak szénalapú élet lehetséges.
A mi életünk alapja a szén és a hidrogén. Ezek alkotják a szerves vegyületeket. Viszont nem csak a szén az egyetlen atom, amely 4 szállal tud kapcsolódni más atomokhoz. A szilícium is ilyen.
Így miért ne lehetne elképzelhető egy olyan élet, melynek a molekuláiban szilícium lenne? (Kristályos élőlények, vagy akár az Alien-féle savas-keménypáncélú élőlény is.)
De számomra akár légnemű, vagy láthatatlan élőlény is elképzelhető. Csak a fantázia szab neki határt, hisz az Univerzum szinte végtelen.
Méret:
Az ember feltételezi, hogy a másik élőlény kb. akkora, mint ő, vagy legalábbis látszik szabad szemmel.
De miért ne lehetne akkora egy másik bolygó élőlénye, amely szabad szemmel nem látható? Lehet, hogy az űrhajójuk is akkora max, mint egy bolha. Na, azt aztán kereshetjük radarokkal! :)
De ettől függetlenül (lásd légnemű v. láthatatlan élőlény) sem biztos, hogy észrevesszük.
Idő:
A mi Földünk úgy kb. 4,6 milliárd éves. Az Univerzum viszont úgy 13 körül.
Ha egy élőlény kialakult egy bolygón, és elindult a fejlődés útján, akkor akár évtizedekkel/századokkal/ezredekkel, de akár milliókkal és milliárdokkal is előttünk járhat! Lehet, hogy egy faj életpályája, történelme hosszabbb, mint a mi Földünk kora!
Gondoljunk csak bele:
- Hol tartott az emberiség 100-200 éve? Micsoda hatalmad lenne, ha visszamennél 200 évet a mai tudásoddal? Vagy mit összecsodálkozna egy 1800-as évek végén élő ember a mai technikán? Gyakorlatilag varázslatnak tűnne neki az egész.
- Hol tartottunk 1000-5000 éve?
- Mit szólna egy ősember a mai technikához? Neki bizonyára istenek lennénk. (Még az európai ember a muskétájával és a lovával is isten volt, mikor Amerika földjére lépett!)
- Egy majom, egér, vagy egy monguz (igen, pár millió évvel ezelőtt ilyesmik voltunk) számára mit jelent a mai ember? Igazából már a kommunikáció is nagyon nehézkes; és kizárólag a fejlettebb lény jóindulatától függ a két faj között.
- 1-2 milliárd éve még egysejtűként lebegtünk a világóceánban. Mekkora a fejlettségi különbség egy papucsállatka és az ember között? Van értelme kommunikációról beszélni a két faj kapcsán???
Nincs!
Ha feltételezzük, hogy egy másik faj egy másik bolygón már előttünk úgy 2-3-5 millió (vagy milliárd!) éve kialakult, és viszonylag töretlenül fejlődött, akkor kb. akkora a különbség közte és miközöttünk, mint köztünk és egy patkány/papucsállatka között.
Csak tőle függ, hogy kommunikál-e velünk. Mindent tud rólunk, és max. egy érdekes kísérleti faj lehetünk számára. De nem több.
Mint ahogy te sem igen kommunikálsz egy csirkével vagy egy hangyával, (pláne nem egy egysejtűvel) így valószínűleg ő sem fog lealacsonyodni hozzád.
Tehát a kommunikáció egy másik faj esetében nem feltétlen működik. És mint ahogy a patkány sem tud rólunk igazán semmit (max. csak érzékel minket), és nem tudja, hogy mi micsoda, és mi miért van, így nem feltétlen vesszük majd mi sem észre egy ilyen másik faj jelenlétét.
A papucsállatka meg talán még nem is érzékel minket; így mi sem biztos, hogy képesek lennénk egy előttünk több évmilliárddal járó faj jelenlétét egyáltalán érzékelni, felfogni.
Ettől függetlenül nem kizárt, hogy egy másik, értelmes fajjal lesz kapcsolatunk. Sőt. Akár már itt is lehetnek közöttünk. ;)
Hiszek és remélem, hogy meglátogatnak minket :)
Mint a Horrara akadva 3-ban XD:P
Hozzászólás a 02-08 14:42-es hozzászóláshoz:
"Amúgy a földönkívüli intelligens életről még asszem a 70-es években alkottak egy un. Green-bank egyenletet."
Amiről írtál azt Drake-formulának nevezik, és Frank Drake csillagász találta ki.
"Az ember feltételezi, hogy a másik élőlény kb. akkora, mint ő, vagy legalábbis látszik szabad szemmel.
De miért ne lehetne akkora egy másik bolygó élőlénye, amely szabad szemmel nem látható?"
A földi életben is találhatunk sok millárdnyi példát a szabad szemmel nem látható élőlényekből. De!!! Egy intelligencia mérete nem lehet bármilyen kicsi. Ahhoz, hogy az anyag létre tudjon hozni egy intelligenciát, ahhoz kell bizonyos fokú szervezettség, és nem kevés anyag, amik meretben kötöttek. Pl Minden H2O molekula, vagy H atom ugyanakkora, a részecskéik ugyanakkora távolságra vannak egymástól, mint bármelyik másik H2O molekulában, vagy H atomban.A molekulák körül keringő elektron pályák mérete tehát kötött, mindben ugyanaz a kizárási elv keretein belül. Az is biztos, hogy akármilyen kis számú molekula nem hozhat létre intelligenciát, hisz, ahhoz kell egyfajta minimális szerveződés, ami elegendően bonyolult az ehhez szükséges információk szállításához, feldolgozásához, és tárolásához. Tehát egy intelligens lény mérete nem lehet tetszőlegesen kicsi. Persze lehet nálunk jóval nagyobb, vagy jóval kisebb is, de az idegrendszere minimális mérete adott, mivel kellően bonyolult kell, hogy legyen, és a testnek ezt optimálisan működtetnie is kell. Tehát egy max bolha méretű intelligens lény kizárt.
A légnemű lényekkel ugyanez a helyzet. Nem alkothatnak a gázok magukban kellő komplexitást egy intelligens lény, vagy egyáltalán egy élőlény létrehozásához, mivel a gáz molekulák nem kötöttek. Ezért gázok.
14:12-esnek!
"Amiről írtál azt Drake-formulának nevezik, és Frank Drake csillagász találta ki."
A Drake formula más néven Green Bank, vagy Green Bank-i egyenlet. Green Bank nevű helyen (Nyugat Virginia) alkották meg - többek között Frank Drake közreműködésével. De nem csak ő vett részt a megalkotásában, bár kétségtelenül nagyon fontos szerepet játszott.
"De!!! Egy intelligencia mérete nem lehet bármilyen kicsi. Ahhoz, hogy az anyag létre tudjon hozni egy intelligenciát, ahhoz kell bizonyos fokú szervezettség, és nem kevés anyag, amik meretben kötöttek."
Mint írtam is, az emberek többsége nemigen tudja elképzelni, hogy létezhet olyan élet is, amely sokkal kisebb nála.
Te erre kiváló példa vagy.
"Tehát egy max bolha méretű intelligens lény kizárt."
És ha holnap találkozol egy bolha méretű élőlénnyal, ami intelligensebb nálad? :)
"Nem alkothatnak a gázok magukban kellő komplexitást egy intelligens lény, vagy egyáltalán egy élőlény létrehozásához"
Vagy csak a fantáziád behatárolt, és nem vagy képes elképzelni.
Nem rovom fel neked, hiszen ember vagy. És abból indulsz ki, amit a Földön tapasztalsz.
Pont erről beszéltem az előző hozzászólásban. Ragyogóan alátámasztottad, amit írtam. :)
"Mint írtam is, az emberek többsége nemigen tudja elképzelni, hogy létezhet olyan élet is, amely sokkal kisebb nála."
És ez szerinted kizárólag fantázia kérdése? Mert ha igen, rossz úton jársz, és a jelek szerint nem sok fogalmad lehet az élethez, és az intelligenciához szükséges anyagi komplexitásról.
"És ha holnap találkozol egy bolha méretű élőlénnyal, ami intelligensebb nálad? :)"
Akkor azonnal megváltoztatom az álláspontom. :) De egy ekkora intelligens lény léte szinte totálisan kizárható. Vagy nem csak szinte.
"Vagy csak a fantáziád behatárolt, és nem vagy képes elképzelni."
Mi köze ennek a fantáziához? A fantáziám nagyon is megengedi, az ilyen létformák létét. Azzal nincs gond.
"Nem rovom fel neked, hiszen ember vagy. És abból indulsz ki, amit a Földön tapasztalsz."
Nem. Én abból indulok ki, amit tudunk az anyagról, azonbelül a gázokról, és egyáltalán az nyagok tulajdonságairól, és az önszerveződő képességéről.
Ilyen kérdéseknél nem szabad, sőt kifjezetten bűn kizárólag a fantáziára, képzeletre hagyatkozni. Elképzelni bármit el lehet. De az, hogy el tudjuk képzelni, még nem jelenti azt, hogy létezhet is. Szerintem gondolkodj el ezen, és ne csak a fantáziádra hagyatkozz. :)
"És ez szerinted kizárólag fantázia kérdése?"
Tekintettel arra, hogy a világról szinte fikarcnyit sem tud az emebriség, igen; főként fantázia.
Pár évtizede elképzelhetetlennek tartották, hogy élet legyen 300 fokos közegben. Most kiderült - tévedtek. Pár évtizede elképzelhetetlen volt, hogy élet legyen tömény savban vagy lúgban - oxigén és széndioxid nélkül. Kiderült, tévedtek.
Pár évtizede senki nem gondolta, hogy a világűrben létezhet élet. Kiderült, tévedtek. (Nem egy baktériumfaj képes elviselni azt a klímát.)
Ezek után erősen megkérdőjelezem a mi midentudásunkat.
Elképzelhetőnek tartasz olyat, hogy élet legyen mondjuk a vulkánokban? Mert a mai tudomány nem tartja lehetségesnek. Ugyanakkor mégos folynak már ezirányú kutatások is ... mert valakiknek van fantáziája, és a kutatás során használja is. Az emberiség mindig a fantáziájával jutott előre. Az addig megszerzett tudás csak szintentartáshoz volt elég.
"Akkor azonnal megváltoztatom az álláspontom. :) De egy ekkora intelligens lény léte szinte totálisan kizárható. Vagy nem csak szinte."
Lám, én is így vagyok ezzel. Csak az utolsó mondat kivételével. Nálam is szinte kizárható. ... De csak szinte!
"Nem. Én abból indulok ki, amit tudunk az anyagról, azonbelül a gázokról, és egyáltalán az nyagok tulajdonságairól"
Igen, tehát amit tapasztalsz. (Tapasztal az ember.)
"De az, hogy el tudjuk képzelni, még nem jelenti azt, hogy létezhet is"
Mondom én, hogy ember vagy. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!