Gáz Rezsicsökkentett ára mennyi?
Sziasztok, Keretes házat vettünk, Csak Gázzal fűtünk, nincs meleg a házban igazából kb 22-23 fok között.
100 ezres Gáz számlákat kapunk már 3-ik alkalommal...
Hogy van most ez a rezsics./piaci ár??
Minden hónapra csak 144 m3 jár rezsicsökkentett áron?
Láttunk egy táblázatot ahol, hónapról hónapra le volt írva mennyi jár pl December 240 m3, Január 310 m3, február 280 m3 rezsicsökkentve (az adott számok megközelítőleg példák, nem emlékszem hogy írta pontosan a táblázat de hasonlóképp)
Ez most akkor hogy van? Téli hónapokban több jár vagy MINDIG 144m3?
Az éves keret a lényeg. A havi keret a fogyasztási szokádokhoz igazodik. Nagy jelentősége nincs. Van, ami az előző fogyasztása alapján fizet. Ezen belül ez lehet évente egyszer, egy összegben, vagy havonta. Utóbbi esetben a jelleggörbe szerint változó összeget. A végén van egy elszámolás. Ga több lett a számla, a különbséget hozzáadják s következő számlához. Túlfizetés esetén meg le lehet lakni. A következő ehhez igazodósn módosul.
Lehet havi diktálás is (vagy ez már megdzűnt?). Ez esetben a havi keret szerint számolnak, de a végén ott is helyre billentik.
Tehát mondjuk decemberben a keret kétszeresét fogyasztod, egy magas számlát kapsz. Aztán meg kevedett, akkor a havi számla is kisebb. Az elszámolási év végén a már leírtak szerint korrigálnak.
Többféle számlázási módból lehet választani.
• Lehet havi elszámolósat; ilyenkor havonta, a szolgáltató által megszabott néhány napon lehet bediktálni a mérőállást (telefonon vagy online).
Mivel, ahol fűtésre is használják a gázt, a téli időszakban sokkal több fogy mint nyáron; nem egyenletesen adják a havi rezsicsökkent szintet, hanem minél hidegebb hónapra lehet számítani, annál többet. Ez az ún. időjárás jelleggörbe. Ha összeadod, akkor a 12 hónapra 12x144 m³ az összegük. Ha egyenletes lenne a havi 144 m³-es határ, akkor a téli nagyfogyasztású hónapokban hatalmas összeget kéne fizetni, mert sok a 144 m³ feletti fogyasztás, nyáron meg lehet, hogy a fogyasztás messze el sem éri a 144 m³-t, nem lehetne kihasználni, tehát nagy túlfizetés lenne. A túlfizetést a szolgáltató által végzett leolvasáskor visszatérítik, de addig ott fekszik a pénz. Azzal, hogy télen magasabb a rezsiszint, kevesebb a fölötte levő rész, így kevesebb többletfizetés keletkezik, vagy nem is keletkezik.
• Lehet havi egyenletes fogyasztás számlázást választani. Ilyenkor 11 hónapon át az előző évi fogyasztás 1/12 részét számlázzák havonta, ehhez egyenletesen 144 m³ a rezsicsökkentett árú rész. A 12. havi számla a szolgáltatói leolvasás alapján készült éves elszámoló számla.
• Lehet a kettő kombinációját választani: havi egyenletes fogyasztás számlázás, de jelleggörbe szerinti havi rezsicsökkentett rész figyelembevételével. Nem tudom, miért választja ezt valaki; de nem kell nekem értenem az okát.
Mód van kérni számlázás változtatást, illetve pl. havi egyenletes számlázás esetén a havi összeg változtatását, ha valaki tudja, hogy jelentősebb változás lesz: pl. vegyes tüzelésű kazánt is működtet a gázkazán mellett.
A kapott számlákon láthatod, hogy milyen fogyasztást számláztak, és azokban mennyi a rezsicsökkentett díjú; egyenletes, vagy változó. Azt is, látod, hogy egyenletes a havi elszámolt fogyasztás, vagy változó. Nyilván tudod, hogy megadod havonta a mérőállást, vagy sem.
Új fogyasztó esetén, ha a havi egyenletes fogyasztás számlázást választ, akkor a szerződésben megállapodnak valamilyen becsült értékben. Ha pedig diktál, akkor annyi a fogyasztás, amennyi. Te és a szolgáltató tudjátok, hogyan szerződtetek.
A számlán láthatod a számlázott fogyasztást. Ha hőszigetelés nélküli családi ház, akkor – bár hőérzetre nyilván nem sok a 22-23 °C –, de fizetni könnyen lehet sok. Nálunk nappal 20,5 °C-ra, estétől reggelig 20 °C-ra van állítva a termosztát, a szabályzási tartománya pedig ±0,3 °C. Ezen kívül időszakosan változtatom a gázkazánon az előremenő víz hőjét; most 60°C, ha tartósan erősebben lehűlne az idő, akkor felvinném 65-70 °C-ra (több év óta erre nem volt szükség), és ahogy majd enyhül az idő, akkor 5 °C-os lépésekben csökkentem; persze, nem naponta, hetente, változtatom.
Mikor új kazán lett, akkor kísérletezgettem a termosztát állítással és a kazánvízhő állítgatással, sűrűn írtam le a mérőállást, akár 5-10 percenként is. Aztán kiválasztottam, hogy mikor hogy legyen, hogy a legjobb.
Ha diktálsz, ha nem; ott a mérő, leolvashatod akár naponta, vagy kísérletezésképpen naponta többször is, és megtudod a fogyasztást; de legalább havonta, érdemes leírni. Össze tudod vetni a számlán elszámolt fogyasztással.
Köbméterrnként olyan 110 Forint. Nem kedvezményes pedig 760 Forint. (Akik havonta 1700 Felett használnak ott 1000Ft+ a gázár is.)
Plusz erre van rendszerhasználati díj is.
A kedvezményes földgáz havi mennyisége kerekítve: január 329 m³, február 271 m³, március 223 m³, április 117 m³, május 36 m³, június 16 m³, július 16 m³, augusztus 16 m³, szeptember 38 m³, október 144 m³, november 217 m³, december 306 m³.
Összesen 1729m³ per év ami kb. 63645MJ/év.
Ha mondjuk decemberbe fogasztottál 356 köbmétert akkor: 306x110Ft + 50x760Ft, ami kb. 72 ezer Ft.
De ha te tavaly előtt túlhasználtad már novemberbe is az 1729m³ keretet, akkor decemberben kaphattál 100 köbméteres használat mellett is 76 ezrer Ft-os csekket/számlát.
De sokszor túlszámláznak, amit majd kompenzélnak, de addig is használják a pénzed.
Egyenlőre ezek az árak vannak, de csaprlzárás és a piaci árak nővekedése miatt akár változhat is egyszer.
Most a gáz tőzsdei ára az Eu-ban olyan 220Ft/m³ nettó (0,53Eur/m³). Erre még a forgalmazók is rátesznek plusz adók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!