Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen esetei vannak még a...

Milyen esetei vannak még a létige használatának a magyar nyelvben az alábbi nézőponttal?

Figyelt kérdés

Bővebben:

A magyar "van" szóról, és alakjairól szeretnék értekezni.


Idáig a következő négy esetre lettem figyelmes amelyekben a magyar létige nem marad el:

1. Felszólító mód: Légy bátor

2. Birtoklás: Van számítógépem

3. Elhelyezés térben: Az asztalon van

4. Elhelyezés időben: Beteg voltam


Ha valakinek lenne ötlete ötödik, vagy több esetre, azért hálás lennék


Megjegyzés:

Jelenleg az elhelyezés időben, és térben az gyakorlatilag csak elhelyezés lesz, mert ugyan azokat az alakokat ugyanazokban az esetekben használjuk. A különválasztását annak köszönheti hogy bizonyos idegen nyelvek különbséget tesznek a tulajdonságok megállapítására szolgáló létige, és a nem tulajdonságok megállapítására szolgáló létige között, én pedig ezek tekintetében szedtem külön az időben, és térben való elhelyezést mivel az időben való elhelyezésnél tudunk tulajdonság esetében létigét használni, térben való elhelyezésnél pedig nem.

-Például ha valakiről elmondjuk hogy okos, akkor nem "okos van"-t mondunk, hanem csak simán a melléknevet magában, esetleg mutató névmással, viszont ha okos volt, vagy lesz, akkor használjuk a létigét azzal ellentétben, hogy mi hol van, vagy kinél van - mely esetekben mindig használunk létigét.


Továbbá a felszólító mód esetét betudhatnám időben való elhelyezésnek, mert kizárólag a van ige lesz alakját használom ilyen esetben (legyél, legyen...). Azért szedtem külön, mert a szövegkörnyezet nem feltétlenül utal jövő időre, jövőben elkövetkező cselekvésre, hanem inkább olyan cselekvésre, amelynek akár a jövőben kell bekövetkeznie, akár mostantól kell érvénybe lépnie szövegkörnyezet szerint.


A fentieket figyelembe véve logikusan azzal is egyetértek, ha valaki úgy tartja hogy kizárólag elhelyezésnél nem hagyjuk ki a létigét történjen az térben, időben, vagy valami, vagy valaki birtokában.


Én kíváncsi vagyok egyéb ötletekre is létige használatára ilyen, vagy ehhez hasonló szempontból.



ma 13:44
 1/1 A kérdező kommentje:
A kérdésemet olvasgatva rájöttem, hogy a tulajdonságot kifejező létige esetében használhatunk létigét amikor személyről van szó. Például okos vagy
ma 13:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!