Kötelező biztosítás befizetése halasztható?
Igazából arról lenne szó hogy augusztusban lenne a gépjármű kötelező biztosítási évforduló de már egy hónappal hamarabb be kell jelenteni ha felmondanám a szerződést. Na most az a problémám hogy el szeretném adni az autót és lehet hogy ez túlcsúszik ezen a felmondási határidőn amitől számítva 1 hónapig ugyan még érvényes lesz a biztosításom csak kérdés hogy mi történik ha eladom és nem jelentem be előtte hogy felbontanám a szerződést mivel később adnám el és indok nélkül nincs mit mondanom a biztosítónak.
Remélem érthető volt valamennyire. Szóval röviden mi történik ha nem mondom fel a szerződést a biztosítóval de eladom az autót még a fizetési évforduló előtt?
A lényeggel kezdem: törvény határoz meg türelmi időt. A türelmi idő a befizetés esedékes napjával kezdődően számított 60 nap. A türelmi idő alatt fennáll a biztosító helytállási kötelezettsége, azaz, él a biztosítás. Ha a türelmi időn belül megtörténik a befizetés, akkor nincs semmilyen következmény, úgy számít, mintha az esedékesség napján megtörtént volna a befizetés.
Úgyhogy, ha az évfordulóig rendezett a díj, akkor az évforduló napjával kezdődő 60 napig még érvényes lesz a biztosítás, díjfizetés nélkül is; de attól meg kell fizetni a szükséges díjat, mert a biztosító fenntartja a biztosítást, csak törvény biztosít kamat- és hátrányos következmény nélküli halasztott fizetést.
Ha legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt felmondod a szerződést az évforduló napjára (csak így lehet érvényesen felmondani; azzal a megszorítással, hogy a biztosítónak legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt meg is kell kapnia a felmondást), akkor az évforduló napján már nem lesz biztosításod.
Ha az évforduló napján, illetve még tovább is nálad lesz az autó, akkor az évforduló napjától új biztosítást kell kötnöd; egyébként fedezetlenségi napjaid keletkeznek, amelyre napi fedezetlenségi díjat kell fizetni, ez magas díj.
Úgy gondolom, nem érdemes biztosítót váltanod; ha nem teszed, akkor automatikusan folytatódik a jelenlegi biztosításod.
Ha eladod az autót, akkor megszűnsz az üzembentartója lenni, ezzel megszűnik a biztosítás fenntartási kötelezettséged; „biztosítóul”: érdekmúlás.
Ha az évfordulóig rendezett a díjad, és az évforduló előtt eladod, akkor a túlfizetést visszautalja a biztosító.
Ha az évforduló után adod el, türelmi időn belül, akkor két eset lehet; a biztosító ügyintézési eljárástól függ. Lehet, hogy csak azokra a napokra esedékes díjat kérik, amíg még te vagy az üzembentartó. De, lehet, hogy a teljes esedékes díjat kérik, és aztán visszafizetik a többletet. Végül is, fizetned így is, úgy is, csak azokra a napokra kell, ameddig te vagy az üzembentartó.
Ha a türelmi időn túl adod el, akkor – ha nem akarsz fedezetlenségi díjat fizetni – a türelmi idő alatt meg kell fizetned az esedékes díjat; akár maradsz, akár más biztosítóval kötsz szerződést az évforduló napjától.
Aztán, mivel csak azokra a napokra esedékes díjat kell fizetned, ameddig te vagy az üzembentartó, a túlfizetést visszatérítik.
3! (08:22)
Határozatlan idejű szerződésed van, 2024. augusztus 14-én nem jár le a biztosításod, hanem az a biztosítási évfordulód napja; akkor indul az új biztosítási év, akár a jelenlegi biztosítódnál, akár biztosítóváltás esetén az új biztosítónál; ha még van mire.
// Más, de nem július 14-éig van a felmondási határidő, hanem legkésőbb július 15-én mondhatod fel érvényesen; mert július 31 napos, és érvényesen legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt mondható fel a biztosítás, az évforduló napjára. Lásd: [link]
Ha 2024. július 27-én eladod az autót, akkor azon a napon érdekmúlással megszűnik a biztosításod. Miért kéne előre szólni a biztosítónak? Senki sem teszi, és a biztosító se tudna vele mit kezdeni. Július 27-e ennek a biztosítási évednek ugyanolyan napja, mint pl. 2023. szeptember 1. volt, vagy amilyen például 2024. február 18. volt, vagy például amilyen a mai nap.
Ennek a biztosítási évednek a kezdőnapja 2023. augusztus 14., a befejező napja 2024. augusztus 13. Ha a teljes biztosítási évben te vagy az autó üzembentartója, akkor a teljes biztosítási évben fennáll a biztosítás fenntartási kötelezettséged. Ha a biztosítási évben bármikor megszűnsz üzembentartó lenni (akár a tulajdonjoggal együtt automatikusan átadod az üzembentartói jogod, akár csak külön az üzembentartói jogot ruházod át másra), attól kezdve megszűnik a biztosításod, mert kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást az üzembentartónak kell kötnie és fenntartania, és egy járműre egyidejűleg csak egy biztosítás lehet érvényes. Ekkor nem felmondod a szerződést, hanem érdekmúlással megszűnik. (Morbid, de aki meghal, akkor annak is megszűnik a szerződése, és kizárt, hogy előre szól a biztosítónak a halála napjáról.)
A biztosító onnan tudja meg, hogy megszűntél üzembentartó lenni, hogy bejelented hozzájuk; nem a tervet, hanem szerződés bemutatással a tényt. Sőt! Mivel elektronikus kapcsolatuk van a gépjármű nyilvántartással, automatikusan megtudják, amennyiben a gépjármű nyilvántartás részére bejelented az eladást és/vagy a vevő intézi az átíratást. (Az eladást személyesen kormányablakban, okmányirodában jelentheted be, de online lehetőség is van.) A gépjármű nyilvántartást nem a bejelentés időpontjától, hanem a szerződésen szereplő birtokba adás napjával változtatják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!