Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Rossz ötlet lenne szerintetek?

Rossz ötlet lenne szerintetek?

Figyelt kérdés
Úgy sajnálom a hajléktalanokat. Én is majdnem hajléktalan lettem gyerekkel és senki nem segített. Szóval arra gondoltam hogy hajléktalant néhány hónapra befogadnék és segítenék neki kicsit felépülni és munkát találni. Viszont erre sokan azt mondták hogy ez egy nagyon rossz ötlet mert meg fognak lopni meg a legtöbb úgysem akar dolgozni mert egyszerűbb az utcán kéregetni.

2024. jún. 7. 18:54
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

Van ilyen is, olyan is.

Hogy hogy tudod - vagy hogy akarod - kiválasztani a neked megfelelőt, az a kérdés...

2024. jún. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TappancsMancs ***** válasza:

Különféle segítségeket adni az jó, de otthonra befogadni sajnos nem. A gond az, hogy szociálisan is le vannak épülve és nem biztos, hogy szociálisan fognak viselkedni, sajnos meglophat és más is lehet belőle. Ha rákeresel vannak megfelelő megoldások hozzá és használd azokat.



Magyar Vöröskereszt


Hogyan segítünk?

- Nappali melegedők, éjjeli menedékhelyek és átmeneti szállások üzelmeltetésével

- Étkeztetés biztosításával, népkonyha és teajárat működtetésével

- Megfelelő tisztálkodási és higiénés körülmények biztosításával

- Társadalomba való visszailleszkedés segítésével

[link]


Országos Szociális Intézményfenntartó Központ (ORSZIK)


Hajléktalan ellátás


Az intézmények megpróbálnak az embereknek biztonságot adni: ez a legfőbb feladatuk, az, hogy a rászorultak érezhessék, van hol aludniuk, van mit enniük, és a legalapvetőbb dolgaik rendben vannak. Az egyéni esetkezelés és a csoportos szociális munka együtt járó folyamat: a szakemberek a hajléktalan-ellátásban nagyon komoly specializáción dolgoznak, mert a hajléktalanok más és más megközelítést igényelnek.

[link]


Menhely Alapítvány


A Menhely Alapítvány 1989-ben jött létre Budapesten.

A Menhely Alapítvány tevékenysége kiterjed a tartósan kiszorultak, kiilleszkedettek, fedél nélkül élők krízishelyzetének enyhítésétől a hosszabb-rövidebb ideje hajléktalanként, intézményekben élők támogatásán keresztül a biztonságos otthonnal nem rendelkező, albérletekben, szívességi lakásokban, munkásszállókon meghúzódó emberek szociális ügyeinek az intézéséig az otthontalanság minden megjelenési formájára.

[link]

[link]

[link]


És itt még vannak szervezetek.


Hajléktalanság - wiki / Civil szervezetek, menhelyek

[link]

2024. jún. 7. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Értem én, hogy nemes és önzetlen gondolat vezérel, de ne legyél naiv. Ahogyan írták is, általában szellemileg és szociálisan leépült emberekről van szó, akiknek nincs vesztenivalójuk. Ergo ha nincs vesztenivalójuk, úgy értelmes céljuk sincs, legfeljebb a túlélés. Értheted ez alatt a meglopásodat is. "Szóval arra gondoltam hogy hajléktalant néhány hónapra befogadnék és segítenék neki kicsit felépülni és munkát találni." Ab ovo bukott gondolat, nem véletlenül mondták rá, hogy rossz ötlet. Azzal nem segítesz, ha ingyen elszállásolod őket (ezzel jelentősen megnehezítve a saját helyzetedet), akkor inkább osztogass ételt önkéntesen. Csak példaképp, tudod hogy én mit csinálnék ha erre a sorsra jutnék? Nem kéregetnék, hanem elmennék dolgozni, és bérből élnék meg, ahogyan most is teszem. Az pedig már nem az én problémám, ha valakinek büdös a munka, és másoktól vár segítséget. Persze kerülhet olyan helyzetbe az ember, hogy ne legyen szállása egy ideig, erre valóak a menhelyek, hajléktalanszállók. Akinek ez nem elég, és nem is akar változtatni az életmódján, azon az sem fog segíteni, ha te befogadod, legfeljebb kihasznál.
2024. jún. 8. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez a világ nem a jólelkű embereknek lett kitalálva :(
2024. jún. 8. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:

A hajléktalanság nagyon nem csak egy okra vezethető vissza, csak az emberek - és bocsi fel is van mentve mindenki - de az emberek ahhoz szoktak hozzá és ahhoz szoktatja a különféle információ áradat, hogy a lehető leginkább leegyszerűsítsék a dolgok működését. (Bár van az is amikor valóban egyszerűbb és csak ködösítően bonyolítanak valamit.)


Érthető módon és nyilván egyszerűbb egy okot feltételezni (például) a hajléktalanság mögött, hogy "nem akar dolgozni". Sajnos közel sem csak ennyi van mögötte, mert akkor elég egyszerűen lehetne megoldani is, és bár egyénileg sem teljesen azonosak a történetek, de ismert az ok csoport amikből szinte mindig egy egész halmaznyi szokott meglenni már a hajléktalanná válás előtt. Első rizikófaktor a gyerekkor és a család, majd az iskola és szakma, utána esetleg a drogok és alkohol használata, munkahely és lakóhely elvesztése, stb, stb. Egyáltalán nem csak "nem akar" dolgozni, hanem főként mentális és környezeti nehézségek rizikófaktorainak egész sora vezet odáig, hogy hajléktalanná válik valaki. Itt van a háttérben meglévő kockázati tényezők sora - kicsit lista szerűen:


CSALÁD GYEREKKOR

Többnyire a családban és a gyerekkorban kezdődik, már induláskor rossz a családi viszony a szülők és a gyerek és egymás között is, állandó veszekedés, bántalmazás (testi, lelki, akár a szülők között, akár a gyerek bántalmazása), támogató család hiánya az élethez, szülők válása, szülők elvesztése, szülők nélkül állami intézetben nevelkedés (szintén hátrány és nem túl jó közeg), nevelőszülők elvesztése, szülőkkel való összeveszés, menekülés a családon belüli erőszak elől, alkoholista és/vagy drogos szülők. Általában vannak családi traumák és a kapcsolatok beszűkülése, a kapcsolatok és kapcsolódás, kötődés hiánya. Nem segítő család, nem segítő barátok, nem segítő távolabbi rokonok az amiben ez megnyilvánul. Vagyis krízishelyzetben nincs kihez fordulniuk és ha ezek mellet nem talál megoldást az önmagában is komoly előzményt jelent. A hajléktalanná válás egy hosszú folyamat vége.


családból való kisemmizés.


Különféle jellegű pszichés, mentális betegség megléte a fentiek miatt.


ISKOLA SZAKMA MUNKAHELY

Ekez után jön az iskola, gyenge iskolai teljesítés, gyengébb intelligencia, rossz tanulmányi eredmények, rosszul sikerült szakmaválasztás, gyengébb szakmai eredménnyel végzés, iskolák be nem fejezése, többségük szaktudása azonban elavult, aluliskolázottak és még az iskolai bántalmazás is ott lehet ezek mellett. Akár az iskolában, akár a munkahelyen is rossz társaságba kerülve elindulhat egy társadalmi lecsúszás, akár drogok, akár bűnözés és sok más velejárólával. Már maga a szegény családban felnövés is hozzájárulhat a hajléktalanság kialakulásához.


Fontos rizikófaktor a rossz munkaerőpiaci helyzet és az állás elvesztése, majd nem veszik fel sehova, ami nyilvánvalóan komoly megélhetési gondot jelent, viszont nem találja a hátrányos mentális helyzet miatt a jó megoldásokat.


ADÓSSÁG LAKHATÁS

Eladósodás is gyakori eset, a ház elvesztése, egy jelzáloghitel miatti kilakoltatás, ami egyértelműen a hajléktalanság egyik kulcs tényezője. Kezesség is lehet ugyanígy a kezdőpontja. Majd a lakáshoz jutás nem is kis nehézsége a fentiekkel együtt már nem lesz annyira könnyű. És még megszűnhetnek munkásszállók is. Van ahol új építkezések miatt vesztik el a lakóhelyüket, hogy ott valami kormányzati vagy ipari létesítmény épüljön (mellette egy semmitmondó kártérítéssel).


HÁZASSÁG

A hajléktalanná válás egyéni okai az esetek kétharmad részében a kapcsolati konfliktusokból is erednek, válás, élettársi kapcsolatok felbontása, és ezzel lakhatás elvesztése.


EGÉSZSÉG

Fontos rizikófaktor az életkor az előbbiek kombinációjával és az egészségi állapot miatt munkaképesség romlása is. A leszázalékolt bérből meg már nem tudják fizetni a bérlakás költségeit. Gyakran problémaként társul a függőségek, alkohol, drog a mentális leépüléssel együtt ami már komolyan megnehezíti a visszakerülést a társadalom normál életébe. Vagy akár a szerencsejáték függősége is, ami miatt elvesztheti a lakását is. A hajléktalanság szorosan összefügg a lelki és testi egészséggel is. A fogyatékkal élők nyilvánvalóan kitettek neki, de köztes probléma a nem támogatott korlátozott munkaképesség is.


TÁRSADALMI OKOK

A pszichiátriai intézetekből, tartós kórházi ápolásból, börtönből, szociális otthonból kikerülőknek szintén sok esetben sem sikerül visszailleszkedni a társadalomba. Megszűnhetnek olcsó állami bérlakások, albérletek, munkásszállók, a távolabbi rokonoknál lakhatások is megszűnhetnek és lehet, hogy nem jut el az információ a hajléktalanokat segítő alapítványokról sem időben (és itt az időben az fontos). A feketemunkások is veszélyeztetettek, mert nem lesz nyugdíjuk és könnyen az utcára kerülhetnek és ez komoly hosszútávú problémát jelent.


A fejlett országokban amúgy nyilván kevesebb a hajléktalanság, de még Svájcban is ~2000 környékén van, és Európában meg ~egymillió környékén. Mondjuk sokkal több Afrikában. A Dél-afrikai Köztársaságban 200 000 környékiek a becslések, de nehéz pontos felmérést végezni róla. Még régiósan is nagyon változó, mert például Izraelben, a nyugat-európaihoz hasonló az életszínvonal, még ott is ~2000 körül van a hajléktalanok száma. Bár Izraelben törvény védi a jelzáloghiteleseket a lakásuk elvesztésének kizárásában.

"Izraelben évente mintegy 2000 család veszíti el otthonát, miután nem teljesíti jelzáloghitelét. Egy 2009-ben elfogadott törvénymódosítás azonban védi a jelzáloghitel-adósok jogait, és biztosítja, hogy a jelzáloghitel-fizetés elmulasztása után ne kerüljenek kilakoltatásra."

( [link] )


Meg a hajléktalanok is valamennyire "szoktak" dolgozni, és bár eltérőek a számok, de a 10%-tól az 50%-ig terjed a hajléktalan munkaerő száma országonként és közigazgatási területenként változóan. Az ilyen munkák viszont nem oldanak meg mindent a számukra és inkább csak el tudnak vele lenni valahogy. Maga az álláskeresés vagy részleges munka pedig még nem azonos a szállás megtalálásával sem. Egy bizonyos pont után már a munka keresés is korlátozódik az internet hozzáférés hiánya miatt és a higiéniás viszonyok és munkaerő felvétel miatt is.


"22 százalékuk szerhasználat miatt, 15 százalékuk betegség vagy fogyatékosság miatt került az utcára – 30 százalékuk pedig betegség, 20 százalékuk öregség és 13 százalékuk megváltozott munkaképesség miatt nem is tud állást találni, derül ki a Február Harmadika Munkacsoport felméréséből."

( [link] )

2024. jún. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
bocsi a CSALÁD GYEREKKOR vége lecsúszott valahogy
2024. jún. 8. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
Amúgy nagyon korai kialakulása van és elég összetett folyamat. És szerintem nem csak lakhatás és munka segítség kell nekik, hanem a társadalmi szocializálódás is. Ne csak egy lakása legyen és valami munkája, hanem az életbe visszatéréshez is kellene támogatás nekik.
2024. jún. 8. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!