Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » YouTube-ra milyen viszont...

YouTube-ra milyen viszont bejelentést kéne írjak, hogy elfogadják?

Figyelt kérdés
Voltam koncerten a múltkor és ott készítettem felvételeket. Összevágtam egybe és felraktam de letiltattata egy bizonyos "Belive Music". Amit ilyenkor tehetek az-az, hogy viszont bejelentést írok. Mit kellene tartalmaznia az indoklásom, hogy biztosan elfogadják? Valakinek valami tapasztalata? Előre is köszi!

jún. 1. 11:58
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a normális válaszod.


Egyébként sok minden tartozik ide, a tisztességes és méltányos felhasználás is, ami ugyan csak nem tilos. Végül amúgy sikerült elfogadásra bírni a kérelmet és már várjuk az esetleges 10 "USA nap beli" választ.

jún. 2. 16:57
 12/15 anonim ***** válasza:
59%
A méltányos felhasználásba három témakör esik bele: ismeretterjesztés-edukáció, paródia vagy kritika. Egy koncertfelvételre egyik sem igaz.
jún. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Nem jól tudod. Már ott rosz hogy 3 tényező. A méltányos használatnak 4 tényezője van, amik igazak is lehetnek az én esetemre. Ezek nyílván részlet kérdések.


1. A felhasználás célja és jellege (beleértve, hogy a felhasználás kereskedelmi jellegű-e, vagy nonprofit módon oktatási célt szolgál-e)

A bíróságok jellemzően nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a használat „átalakító” jellegű-e – azaz új kifejezésmóddal, új jelentéssel bővíti-e az eredetit –, vagy egyszerűen csak lemásolja.

A kereskedelmi felhasználás kisebb eséllyel minősül méltányosnak, mindazonáltal lehetséges pénzt szerezni méltányosan felhasznált anyagot tartalmazó videóval is.


2. A jogvédett munka természete

Nagyobb eséllyel tekinthető méltányosnak az elsősorban tényeken alapuló művek felhasználása, míg a tisztán fiktív műveké kevésbé.


3. A jogvédett anyagból felhasznált rész mennyisége és jelentősége az egészhez képest

Az eredeti munka kisebb részleteinek felhasználását inkább tekintik méltányos használatnak, mint a nagyobb részletek kölcsönvételét. De ha az eredeti munka „lényegét” kölcsönzik, akkor még egy kisebb részlet is a méltányos használat ellen szólhat.


4. A felhasználás hatása a jogvédett munka potenciális piacára vagy értékére

Kisebb eséllyel alkalmazható a méltányos használat elve akkor, ha a használat következtében a szerzőijog-tulajdonos nehezebben tud profitálni eredeti művéből. Paródiák esetében a bíróságok néhányszor már tettek kivételt ezen tényező alapján.


De ezt most csak egyetlen példaként említettem ide. Ugyanis létezik a szabad felhasználás ami megint csak igaz lehet az én esetemre.

jún. 2. 19:01
 14/15 anonim ***** válasza:

#12-t kiegészítve a méltányos felhasználás alapvető kritériumai között szerepel, hogy tartalmaznia kell egyéni, eredeti jellegű saját hozzáadott értéket, sajátos meglátást, vagyis nem csak egyszerűen felhasználod az eredeti produktumot, hanem azt valamilyen módon feldolgozod, hozzáteszel ahhoz. Illetve, hogy csak az indokolt minimális terjedelemben valósuljon meg, az eredetit nem kiváltó módon, vagyis az ismeretterjesztő, kritikai, parodisztikus alkotásodban csak érzékelteted, ízelítőt adsz az eredetiből, nem használod fel teljes egészében, pláne nem minden módosítás nélkül.


Akkor lehetne méltányos a felhasználásod, ha mondjuk egy Pamkutya vagy Irigy Hónaljmirigy jellegű paródiát csináltál volna, legalább az lenne a felvételen, hogy te hogyan táncolsz az ő zenéjükre a koncerten. Műelemzést, vagy kritikát fogalmaznál meg, amihez szemléltetésre használod a saját felvételeidet, vagy esetleg, ha néhány másodpercet bemutatsz belőle egy vlogban, hogy itt is voltál, nagyon jó volt.


Az, hogy akár egy teljes koncertet, akár csak egész zeneszámokat egy koncert felvételéből feltöltesz nem felel meg a méltányos felhasználás kritériumainak, mert hozzáadott értéket nem tartalmaz és egyszerűen csak annyi a célja, hogy hallgassák meg a koncerten előadott zenét a te felvételeden. Ez pedig egyértelműen sérti a szerzői jogi törvényt.


Ugyanígy pl. a filmekből 1-1 részletet, poént, jelenetet engedni szoktak (azt sem mindig), mert ez olyan, mint egy idézet egy könyvből. Meg akarod osztani, mert egy szerinted érdekes, elgondolkodtató, vicces RÉSZLET. Viszont a teljes filmet nem töltheted fel, mert az már nem csak egy idézet, hanem egy teljes film. Ugyanígy egy könyvből is idézhetsz néhány mondatot, mert együtt tartod fontosnak azt a gondolatsort. De nem idézheted a könyv teljes fejezeteit, vagy az egész könyvet, mert az már nem idézet, hanem a könyv teljes lemásolása.


A pénzkereséshez is rosszul közelítesz. Ugyanis nem az számít, hogy te keresel-e vele pénzt, hanem hogy az eredeti jogtulajdonos számára hogyan befolyásolja, hogy ő pénzt tudjon keresni a saját szerzőjogi tartalmával és mennyire indokolt, hogy a te tartalmadnak engedjék azt korlátozni. A koncerten elhangzott zene a jogtulajdonosé. Ő szerezte, ő adta elő, övé a kizárólagos jog, hogy közzétegye, mások számára elérhetővé tegye és ha akar, akkor pénzt keressen vele valamilyen módon.

Az, hogy te ugyanazt elérhetővé teszed, amit ő előad, korlátozza az ő szerzői jogát, hogy rendelkezzen róla, hogy ki, hol, milyen módon élvezheti az ő alkotását és azt is érintheti, hogy ő mennyi bevételt tud belőle szerezni. Pl. Nem az ő YouTube csatornáján nézik meg a koncert felvételt, ezáltal őt megfosztva a megtekintésektől és az ebből szerezhető bevételtől, hanem nálad.

Mi az a nyomós közérdek, ami miatt neki ezt a jogát korlátozni kéne? Ezt valósítaná ugyanis meg a méltányos használat. Az ismeretterjesztés, kritika, paródia azért jelentenek kivételt, hogy anyagi érdekből ne lehessen korlátozni, hogy mennyire lehet nyilvános vitákat lefolytatni mások alkotásairól. Jogelvi eredete a szólás szabadsága. Azért korlátozza a jogalkotó a szerző műve feletti rendelkezés jogát, mert a szólás szabadsága erősebb jog, hogy kimondhasd a véleményed és ha ezt pl. az ő zenéjére átfogalmazott poénos énekeddel akarod megtenni, akkor ahhoz jogod legyen - paródia.


Az viszont nem egy méltányolandó szabadságjog, hogy egy koncertet felvehess és közzé tehess. Ezért is van rajta a koncertjegyeden, hogy felvétel készítése tilos, sőt komolyabb fényképezőgépet, kamerát általában be sem engednek ilyen helyekre.


A mobiltelefont csak azért nem veszik el, nem életszerűen kivitelezhető sem az, hogy emberek ezreitől elvegyék a telefonjukat egy koncert idejére és aztán fennakadás nélkül mindenki visszakapja, vagy elvárják mindenkitől, hogy otthon hagyja őket. Sőt, amennyi embernél mobilok vannak, ma már az sem igazán kivitelezhető, hogy mindenkire rászóljanak, ha felvételt készít. De attól, hogy nem verik ki mindenki kezéből a telefont, még nincs jogod közzé tenni.

Hasonlít a helyzet a CD/DVD másoláshoz. A törvény engedi, hogy magadnak biztonsági másolatot készíts a legálisan birtokodba került filmekről és zenékről. Leginkább azért, mert úgysem lenne számon kérhető, ha megtennéd annak ellenére, hogy tiltanák. Viszont onnantól, hogy értékesíteni szeretnéd a magán másolatként készített lemezeket, már szerzői jogot sértesz, mert arra nincs jogod, hogy a magán célra megvett kópiát sokszorosítsd és a másolatokat értékesítsd, vagy közzé tedd.


A koncertről nyugodtan kidobhattak volna, ha rajtakapnak, hogy felvételt készítettél. Örülhetsz, hogy nem tették meg. Ezzel megúsztad azt is, hogy lett egy felvételed. Magán célra bármeddig őrizgetheted a felvételt emlékbe. Viszont nyilvánosságra hozni, mások számára hozzáférhetővé tenni nincs jogod és ne lepődj meg, ha ezt korlátozzák.

jún. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Amit bemásoltam az nem az én megközelízésem, hanem konréttan a YouTube súgójából másoltam is illesztettem ide be. Tehát nem közelítettem semmihez se rosszul.

Egyébként nincs eredeti felvétel sem a koncertről, így nincs mihez mérni az adott dolgokat, maximum az eredeti kiadott zenékhez, de az megint más tészta.


És mint mondtam elfogadta a YouTube is az érveléseimet innentől 10 egyesült államok beli munkanapon bellűl jogi útra kell terelniük a témát, vagy vissza kerül a tartalom.

jún. 2. 20:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!