Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A Magyar Televízióban miért...

A Magyar Televízióban miért szűntek meg a Televíziós bemondók?

Figyelt kérdés
46 éves vagyok. A velem egykorúak, és a nálam idősebbek biztos még emlékeznek rá. De az 1980-as és 1990-es években még, a Magyar Televízióban voltak bemondók. Ezek a bemondók voltak akik fel konferálták a következő filmeket, vagy egyéb televíziós műsorokat. Aztán körülbelül az ezred forduló (2000) környékén mind eltűntek. Ilyen bemondó volt például: Kovács P. József, Mohai Gábor, Sugár Ágnes, Kudlik Júlia, Baleczky Annamária, Kertész Zsuzsa, és még sorolhatnám. Hová lettek, és mi lett velük? És miért szűnt meg a bemondói állás a Magyar Televízióban?

2024. ápr. 1. 10:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Csak azért beültetni (öltöztetni, sminkelni) egy embert a stúdióba hogy felmondjon egy 10 másodperces felkonferálást elég rugalmatlan, pénz-, és időpocsékoló módszer - hát még akkor ha ez esetleg élőben történt és nem felvételről. Azt nem tudom vannak-e még mindig bemondások, de jóval egyszerűbb, olcsóbb és gyorsabb pl. pár napra előre egy mikrofon előtt a következő heti műsorok címét felsorolni, majd bevágni a hangot egy animációra.
2024. ápr. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
1-esnek! "Csak azért beültetni" Körülbelül az ezred fordulóig, egészen jól működött! Úgy látszik még te nem éltél az ezred forduló előtt. Mert nagyon is működött az ezred fordulóig. Külön szakma volt. És egy egész külön stáb rész volt csak televíziós bemondásra. Úgy hogy nem értem, mondandótat. De ez biztosan azért van mert nem egy korosztályból vagyunk.
2024. ápr. 1. 10:27
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkoriban kazettákról, telecine gépekről ment a műsor, ami nem élő volt. A kazettát be kellett tenni, beállítani, a filmet be kellett fűzni, addig meg nem mehetett a nagy semmi a képernyőn, így élőben kapcsoltak egy bemondót.

A 2004-es athéni olimpia volt a vízválasztó, akkor tértek át a digitális technológiára (ahogy a 2008-as pekingin a HD felbontásra). Egy süninek nevezett berendezésre, amiből tüskeként álltak ki a HDD-k vették fel az eseményeket és játszották vissza akár néhány másodperccel az esemény után. Biztonsági tartalékként párhuzamosan itt még használtak kazettát is, ez főleg 2008-ban volt feltűnő, amikor az adás nagyrészt már HD volt, de volt néhány ismétlés ami nem. Itt viszont már meg tudták oldani azt, hogy azonnal indítják a műsort, nem kellett már a bemondó, így jól látod, a 2000-es évek elején megszűnt. Ma már teljesen digitális a műsor, minden felvett dolog fent van egy központi egységen (talán már nem a sünin, hanem valami modernebben), ember csak felügyelni van bent, előre megcsinálják a műsort hetekre, aztán a gép lejátssza, az élő műsoroknak ki van hagyva hely, de az is percre pontosan szerepel a gépben. Ez publikus, a Médiaklikk honlapján a Műsorújság menüpontban megtekinthető múltbéli és jövőbeli műsor is. Látszik benne, hogy hol van reklámszünet, ott megszakad a műsor és ugyanaz elindul újra.

2024. ápr. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én nem az 1-es vagyok, bár nem is veled egykorú, valóban fiatalabb. Az ezredfordulókor még csak gyerek voltam, így ez a bemondósdi valóban kimaradt az életemből, viszont szerintem rögvest visszarepítene legalább a szocializmusba egy ilyet végignézni. Változnak az idők, változnak az igények. Fel sem tudom például eleveníteni, mikor néztem utoljára tévét, azt pedig hagyjuk is, hogy azon belül állami csatornát. Minek? Inkább kifizetek kábeltévé helyett a netflixre némi aprópénzt, és akkor nem a reklámokat kell néznem, amiknek a szumma műsorideje vetekszik egy filmével. Nem beszélve arról, hogy azt nézek amit akarok, nem azt, ami épp megy.
2024. ápr. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Működött, csak nem volt rá tovább szükség. Ha van olcsóbb technikai megvalósítás, nem fogják a drágán fenntartott egész bemondós részleget működtetni. Lehet amit előtte 10 ember csinált, azt utána már 3 is tudta töredék áron.

Az is lehet, hogy technikai oka volt a bemondóknak. Amíg ők egy külön kis szegmensben felmondták hogy mi következik, addig a háttérben előkészítették a lejátszáshoz a rendszereket. Az analóg világban ez jóval körülményesebb volt, mint most mindent egy hálózatról irányítani néhány gombnyomással vagy előre programozott műsorrenddel. Ugye régen a videókazetta (vagy mágnesszalag) volt a technológia csúcsa, azt meg valakinek cserélgetnie kellett.

2024. ápr. 1. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
4-esnek! Állami tévé most is van! Állami tévé például az M1, M2, M4, M5, Duna TV. A kereskedelmi tévék sok még nem is létezett az ezred fordulón. A korábbi RTL Klub most RTL és a tv2 is csak 1997 októberében indultak. Társcsatornáik (Super tv2, vagy Cool) csak jóval az ezred forduló után indultak! Ne feled a kereskedelmi csatornák magán tőkéből. "Inkább kifizetek kábeltévé helyett a netflixre némi aprópénzt" Még az internet előtt (Az internet körülbelül 1995 óta létezik Magyarországon de csak az ezred fordulón vált ismerté és népszerűvé.) én inkább a tévét prefaráltam jobban. Ma már ritkán nézek tévét. De ha nézek is akkor is inkább a köztévé adásait. De ezeket is elvétve és nagyon ritkán. Inkább internetezek ma már.
2024. ápr. 1. 10:49
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A technikai változások mellett más oka is van. Igaz, ez is tecn., csak másképpen. Sokkal pörgősebb a világ. A beszélő fejre senki nem kíváncsi. És lett képújság is, meg tévékben is ott van minden. Akár programozni is tudod, hogy mikor mire kapcsoljon.

Regen lement a film végén a több perces stáblista. Ma szine belefolytják a szót a szereplőbe.

Bemondás is akad még, csak nem percekig tartó. Következik a Foss című műsorunk, ne menjenek sehová.

2024. ápr. 1. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#6 Igen, ennyit még én is tudok. Viszont ezzel meg is válaszoltad a saját kérdésedet, ahogyan én is tettem azt a 4-es válaszomban: nincs rá igény, más időket élünk már. Az állami csatornák színvonalát pedig hagyjuk is, főleg annak fényében, hogy mennyit költenek rá a közpénzből, azt meg sem említve, hogy propagandáról szól az egész. A sportközvetítéseken vagy esetleg művészeti közvetítéseken kívül őszintén nem értem, hogy ki lehet az, és miféle gondolatai lehetnek a bájos nosztalgián kívül, aki azzal bünteti magát, hogy állami csatornát néz. Mellesleg az említett tartalmak is elérhetőek az interneten, nem egy helyen.
2024. ápr. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!