A "20-as évek" kifejezés miért jelenti még mindig az 1920-as éveket? Jelenleg is a 20-as években élünk.
Szerintem van abban valami, amit állítasz. Ha a 90-es évek a saját korunkra vonatkozott, akkor a 20-as évek kifejezés is logikus lenne, ha a 2020-as éveket jelentené.
Szerintem ennek az az oka, hogy már nagyon régóta használjuk az 1920-as évekre a "húszas évek" kifejezést, egyszerűen a közbeszédben ez a szófordulat úgy maradt meg, hogy ez a 20. század húszas éveit jelenti. Sőt, a "századforduló" is a 19-20. század fordulóját jelenti sok esetben, bár ez már kontextustól is függhet.
Valószínűleg majd száz év múlva a húszas évek kifejezés a 2020-as éveket fogja jelenteni, mert ahogyan az 1820-as évek sincsen már a jelenünkre olyan aktuális hatással, úgy 100 év múlva az 1920-as évek eseményei is az akkori jelen számára már csak történelemkönyvek lapjain szereplő poros múlt lesz.
Hát azért az 1920-as évek elég sok mindentől jellegzetes, nekem kb. a maffia az utolsók között jutott volna eszembe, de nem írtál hülyeséget. Egyébként az is alkoholtilalom miatt harapózott el, és akkor ott vagyunk a politikai változásoknál, ami sokkal fontosabb... A 20-as évek ugyanis a modern-kori nyugati civilizációban egy óriási nagy változás volt, kezdve az első világháború utáni sokkal, ami a korábbi (a 19. századi pozitivista) világ teljes összeomlásával járt, ami gyakorlatilag mindenre kihatott, a filozófiától kezdve a művészeteken át a tudományig. A klasszikus kultúrát, művészeteket, társadalmakat végleg felváltotta a modern. A politikában is óriási változás történt, a gyarmattartó birodalmak világban betöltött kizárólagos szerepe megrendült, a hagyományos európai erőegyensúly felbomlott, gyökeresen megváltozott az európai nagypolitika, a hagyományos, dinasztikus birodalmak eltűntek, a hatalmi erőviszonyok és politikai törésvonalak megváltoztak. Megerősödtek a demokráciák, illetve a totális diktatúrák. Átrendeződött a társadalom, megerősödött az ipari társadalom, más törésvonalak alakultak ki. Egyes országokban megjelent a bolsevizmus, máshol pedig a szélsőjobboldaliság erősödött meg, ezek pedig a későbbiekben lesznek fontosak, az egész 20. század egyik fő kérdése lesz a demokrácia és totális diktatúrák konfliktusai. Ez is ebben az évtizedben jelenik meg a nagypolitika szintjén.
Az évtized közepe a gazdasági fellendülésről szól a háború után, az évtized végén pedig egy újabb hatalmas törés következik be, ami miatt szintén markáns ez az évtized: a nagy gazdasági világválság. Kiderült, hogy a hagyományos vadkapitalista gazdasági modell is összeomlott. Napestig lehetne sorolni ezeket, a 20-as évek egy nagyon gazdag és markáns korszak volt gyakorlatilag az élet minden területén változás állt be, a nagypolitikától kezdve a nők szerepének változásán át akár a divat megváltozásáig (a bizsut is ekkor találták ki, legalábbis ekkor terjed el, megjelenik a kommersz, de divatos női viselet stb.).
Úgy is fel lehet ezt fogni, hogy a hagyományos, régi 19. századi világ az első világháborúig tartott, a 20-as évektől kezdődik voltaképpen a modern 20. század. Ez egy igazi korszakhatár, rengeteg gyökeres változással, törésekkel, irányváltásokkal. Tulajdonképpen ez az évtized az újkor mint történelmi korszak vége és a jelenkor kezdete, kb. olyan korszakhatár mint az ókor vége Róma bukásával vagy Amerika felfedezése... Igazad van, ehhez képest a 2020-as évek valóban sokkal sótlanabb, jellegtelenebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!