Hogy néz vissza évmilliárd évekre egy űrteleszkóp? Az időutazás nem? Hogy látja a múltat? Vagy hova állítják?
Nagyon egyszerű. A fénynek is időbe telik megtenni az utat, tehát ha adott pontból elindult az fény valamikor akár évmilliárdokkal korábban és pont most ért ide, akkor bizony lényegében a múltat látjuk.
De ha úgy vesszük, elég ha ránézel a Napra. Amit látsz az valójában a 8 perccel korábbi állapota, ugyanis ennyi idő míg a Nap-tól a fény a Földig ér, tehát ha pl varázsütés " lekapcsolna " a Nap akkor még 8 percig úgy látnánk mintha világítana.
Távolságokat határoznak meg.
Viszonylagos közeli távolságok esetén szögeket mérnek: vagy egyidejűleg a Föld két távoli pontjáról, vagy egy pontról pl. félév különbséggel. (Utóbbinál figyelembe kell venni a Föld elmozdulását is.) Ebből kiszámolható a távolság.
Nagyobb távolságok esetén szín, színváltozás, hőmérséklet alapján állapítják meg a távolságot.
A távolságból és fény terjedési sebességéből kiszámítható, mennyi idő alatt ért ide a fény; így kiderül, mikor indult el.
Szabad szemmel te is láthatsz 2,5 millió fényév távolságra levő csillagot is. (Egy fényév az a távolság, amit légüres térben a fény egy év alatt megtesz. Ez 9463 billió kilométer.)
Vagyis, azt látod ahol és amilyen 2,5 millió évvel ezelőtt volt, mert az akkori helyéről és erővel elindult fényét látod.
Láthatsz olyan csillagot, ami már nem hogy nem ott van, ahol látod, hanem megsemmisült. És nem látsz olyan keletkezett új csillagot, ami ott van évezredek, akár évmillió óta, de még nem ért ide a fénye.
Űrteleszkópokkal ennek a távolságnak a sokszorosára is ellátnak. Akár milliárd évekkel ezelőtti állapotot is láthatnak és közvetíthetnek a Földre.
„Látnak”, inkább láttatnak olyan távolságban levő csillagokat, csillagfelhőket is, amelyeknek a fénye annyi idő alatt ér el az űrteleszkóphoz, hogy a fény elindulásakor még nem létezett a Föld, a csillagrendszerünk sem.
Nem néznek vissza időben, a jelenidőben levő fényeket nézik, csak mivel a tudósok meg tudják állapítani a fény forrásának távolságát és ismert a fény haladási sebessége, így ki tudják számolni, hogy mennyi idő alatt érhetett ide a fény, ennyi idővel korábban indult.
Azért kell űrteleszkóp, mert földi eszközökkel, a légkör torzítása miatt a nagytávolságú fényforrások homályosak, vagy nem is láthatók.
A Hubble űrteleszkóp által talált legősibb fényforrás 13,8 milliárd fényévnyire van, tehát 13,8 milliárd évvel ezelőtt indult tőle a fény. Ezt tartják az ősrobbanás időpontjának. (A Napunk és bolygói 4,6 milliárd éve keletkeztek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!