Most mennyire baromság személyikölcsönt felvenni?
Halihó!
Sosem szerettem a bankokat és a hiteleket. Mindig óvva intett tőle anyám, bár azóta felnőttem és szkeptikus is vagyok a hitelekkel kapcsolatban.
Viszont a helyzet a következő..
Idén megyek férjhez. Az esküvő nem kevésbe kerül és eddig a pár hónap alatt míg spóroltam rá, kezdtek rámenni az idegeim.
Pedagógus vagyok. A fizetésem kb felét teszem félre erre a célra és ugyan csak fél év telt el, de kezdek becsavarodni, hogy mindig mindent kikell centizzek.
Ennek jön a másik oldala, hogy idén Japánba szeretnék menni az öcsemmel. Ez már gyerekkori vágyálom és abban biztos vagyok, hogy a kettőt együtt így ebben a formában nem tudom összerakni.
Arra jutottam, felveszek pár száz ezer forintnyi hitelt, ezzel biztosítva magamat arra, hogy az esküvő maradék része tuti meglesz addig és közben keveset ugyan, de tudok félre tenni Japánra is.
Az esküvő tavasszal van, a Japán út télen. Így pont meglennék mindennel.
Most eléggé megmagyaráztam magamnak miért akarok hitelt felvenni. Azonban érdekel a ti véleményetek, tapasztalataitok a hitelekről. Különösen most, hogy semmi sem biztos ebben a világban.
Köszönöm, ha megosztod velem a gondolataid és azt kultúráltan teszed.
27/N
Mondjuk az ilyen hirtelen kiadásoknak sem kell feltétlenül meglepőnek lenniük. Nem tudhatod, hogy pontosan mikor fog bekövetkezni, de viszonylag jól tervezhető, hogy be fognak következni. Így felkészülni is lehet rájuk, ha körültekintően gondolkodik és tervezi az ember a pénzügyeit.
Ha van mosógéped, hűtőd, autód, akkor Murphy törvényéből tudható, hogy előbb-utóbb biztosan el fog romlani. A garancia időből tudod, hogy meddig fogják ingyen javítani, mikortól kell neked a zsebedbe nyúlni a javíttatása miatt.
Ha egy kicsit jobban utána nézel, akkor meg viszonylag jól statisztikázható, hogy milyen műszaki eszköz kb. milyen időközönként és milyen összegű javítást szokott igényelni.
A hitel havonta 35.000ft lett volna és nem 200.000ft, mint ahogyan most próbálok spórolni. Bár az igaz, hogy két évre. A telefonomat is két évig fizettem, az autómat rövidebb ideig és ott egy barátnak, nem a banknak...
Sok mindent csinálok, hogy kigazdálkodjam. Az egyszerűbb út lett volna a hitel, de valójában nem akartam felvenni. Egy kis löket kellett hozzá, hogy lebeszéljetek róla. Szóval köszönöm. Valahogy majd alakul.
Hát, ha választanod kell, hogy Japánba menj vagy Horvát országba, amikor utóbbiba nem is akartál menni soha, melyiket választanád?
Ami igaz, hogy oda még lesz időm spórolni az esküvő után is... ;)
Horvátország nagyon szép ország. :) Bár a példa lényege nem arra utalt, hogy pont kinek tetszik Horvátország. :) Na mindegy. Amúgy a hitel nagyjából kikerülhető egy apró trükkel. :)
Egy általános folyamatos megtakarítással, ami kitesz egy általános valamiféle hitel törlesztési havi összeget. Csak általában ezt nem értik valamiért az emberek illetve nem értik, hogy ha törlesztésre tudnak félretenni, akkor a nélkül is tudnak és olcsóbb lesz a vásárlásuk. :) Jó, persze ez nem vicces, oké.
Idézem hozzá egy itteni kérdés szövegét linkkel mellékelve.
"Részletre megéri telefont vásárolni?"
"Emellett azért is tettem fel a kérdést, mert ha részletre vásárolom meg, akkor 290 ezer forint, ugyanakkor ha egyben kifizetném, akkor már 235 ezerért is hozzá tudnék jutni. :/"
https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__mobilt..
Mondjuk egy általános valamiféle havi törlesztő legyen példának 40 000 / hó. Az hitelre legalább 1,5-szer annyi visszafizetés, de lehet több is, tehát ráfizetés, ezért is van kitalálva ugye és nem véletlenül van így.
Ha meg tudunk takarítani mondjuk havi 40 000-et törlesztőre, akkor azt törlesztő nélkül is képesek vagyunk megtakarítani. Nyilván. A hitel és a törlesztő nem ad szuper képességeket. :) Vagyis a mai életmód mellett időnként úgyis vannak nagyobb kiadásaink és általában véve a hitelfizetések helyett ugyanazt meg is takaríthatjuk ugyanolyan rendszerességgel. És ki tudjuk kerülni a folyamatos hiteleket.
Kivétel nyilván a valóban sürgős dolgok, az más, ott kellhet a hitel, de mobilra...?
A folyamatos hitelfizetés mellett meg már nem tudnak sokan megtakarítani, tehát fel van cserélve ez a kettő. Vissza kell cserélni egy megfontoltabbra és akkor is félretenni, ha még nem tudjuk, hogy mire is fog kelleni.
A helyzet az vele, hogy akik alapvetően megtakarítanak a törlesztő helyett, azok olcsóbban vásárolnak és még többet tudnak megtakarítani. És fordítva, akik törlesztőre spórolnak azoknak minden drágább is lesz.
És a hitel még az áremelkedés és infláció számolása mellett is a banknak éri meg, ki van az számolva, számolni azt biztosan tudnak.
Jó, hogy nem ugrottál bele egy nyaralásért. Jobb megszokni, hogy mindig félreteszünk, ha kevesebbet akkor annyit.
Személy szerint sosem voltam az a spórolós típus. Elég nehezemre esik, de most nagyon igyekszem...
Mindegy milyen szép Horvátország, ha egyszer Japánba szeretnék menni...
Én értem. Nem csak a törlesztésre lehet félre tenni. Nyilván. A különbség talán az, ha valamit kötelező befizetni azt befizettem eddig is, míg ha "csak" félre teszem ahhoz könnyebben hozzányúlok... Biztos valami tudatalatti dolog.
Itt túl sok pénzt akarok összespórolni viszonylag rövid idő alatt. Ami nem baj, csak későn kezdtem el.
A telefon pedig nem lett drágább, annyi lett volna akkor is, ha ott helyben veszem meg. Nem a bank kölcsönzött hozzá. A szolgáltató kamatmentesen adta oda.
Nem ugrottam bele, örülök is neki.
Csak cserébe most majd koplalok. :D (erős túlzással)
Ha van célom, mindig végig viszem...
"A különbség talán az, ha valamit kötelező befizetni azt befizettem eddig is, míg ha "csak" félre teszem ahhoz könnyebben hozzányúlok... Biztos valami tudatalatti dolog."
Persze, hogy tudatalatti dolog. Az ember nem gondol bele a dolgok hatványozódásába.
Az ember hajlamos úgy gondolkodni, hogy 500 forint nem nagy összeg, miért ne költhetnék el egy 500-ast arra, amire jól esik. Vagy miért ne vehetném meg az 500 forinttal drágább dolgot, mikor az a fizetésemnek csak elenyészően pici része?
Senki nem szokott utána számolni annak, hogy ha naponta 500-al többet költesz, mint kéne, az egy év alatt 180 ezer, 10 év alatt majdnem 2 millió, 50 év alatt majdnem 10 millió extra kiadás. (Ha nem 500 forinttal, hanem drágább napi kiadással számolunk, akkor meg ugye még ennél is sokkal több.)
Ahogy abba sem gondol bele az ember, hogy ugyanezt megfordítva, ha csak 500 forintot teszel el naponta egy borítékba, befőttes üvegbe, méginkább valami jól kamatozó befektetésbe, akkor ugyanilyen ütemben gyarapodni fog a pénzed és nem fogyni.
Pont ezért érdemes vezetni, hogy mire mennyit költ az ember és legalább időnként újra gondolni, hogy tényleg érdemes és megéri-e neki az, amire költ. Kell-e minden filmet moziban megnézni, érdemes-e minden mozizáshoz költeni a büfében is, érdemes-e olyan gyakran gyors, vagy épp lassú étteremben kajálni, valóban akarunk-e költeni arra a kávéra, üdítőre, akármire, vagy csak megszokásból csilnáljuk, miközben nem is kapunk tőle annyit, mint amennyit hisszük.
Nem kell minden költséget lefaragni. Ami neked fontos és amire tényleg akarsz költeni, arra nyilván költs csak. Főleg, ha van miből. De azt érdemes lehet akár kétszer-háromszor is átgondolni költekezés előtt, hogy tényleg akarsz és érdemes-e ennyit költeni arra a valamire.
Az pedig a spórolás alapszabálya, hogy ha gyűjtesz valamire, akkor mindig az legyen az első, hogy a megtakarítást hó elején félreteszed máshova és utána a maradékból próbálsz kijönni hó közben és nem fordítva, hogy költekezel hó közben és majd a maradékból félreteszel megtakarításra is.
További hasznos gondolatok itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!