Ha megbírságolnak mert nem jó helyen parkoltam, a saját nevemet kell a csekkre írni?
Ha találkoztál bírságot kiszabóval, akkor kellett kapnod egy nyomtatványt, amin az adataid, a szabálysértés megnevezése és körülményei, és a bírságösszeg szerepel (előéleti ponttal járó szabálysértés esetén a kapott előéleti pont is); aláírással el is kellett ismerned a szabálysértést, és el kellett fogadnod a bírságösszeget. A nyomtatványon kötelező tartalmi elem a kiszabó szerv nevének megjelölése; így tudnod kell, hová fordulhatsz.
Ha távollétedben szabták ki, akkor postázva kaptál bírsághatározatot, azon szintén szerepel a bírságot kiszabó szerv, elérhetősége is; így tudnod kell, hová fordulhatsz.
Csak úgy, önmagában csekket nem nyomnak a kezedbe, és nem küldenek. A nyomtatványon, határozaton, szerepelni kell a befizetési határidőnek, és annak is, hogy mit kell írni a csekk közlemény rovatába; ez alapján azonosítják a befizetőt. Ez általában a helyszínen kapott nyomtatvány sorszáma, vagy a levélben kapott határozat ügyszáma. (Lehetőséget szoktak adni banki utalással történő megfizetésre, ha van ilyen, azt is ismertetik a nyomtatványon, határozatban; a kedvezményezett megnevezésén és számlaszámán kívül azt is megadják, hogy mit kel a közleménybe írni.)
Nem jó helyen parkolás többféle lehet; van, amiért rendőr, van, amiért közterület-felügyelő szab ki helyszíni bírságot; és ez történhet bárhol az országban. Senki sem fogja itt kitalálni, hogy milyen és melyik hatósági szerv büntetett meg, amihez fordulhatsz. Nálad viszont írásban meg kell lennie.
A „rajta van nyomtatva egy sorszám mint pont az mint az átvételkor kapott indigós papíron”, ez azt jelenti, hogy a csekk közlemény rovatában?
Ha igen, akkor minden rendben van. A befizetést ennek az adatnak a segítségével azonosítják és könyvelik el, nem foglalkoznak esetleg hosszú, bonyolult személynevekkel, lakcím adatokkal, esetleg ráírt rendszámmal.
Ha ez az adat van a közlemény rovatban és az összeg megfelel a bírságösszegnek (márpedig megfelel, mert azt írtad, hogy rá van nyomtatva a csekkre), akkor az égvilágon senkit sem érdekel a befizető neve, lakcíme. Felőlük akárki átvállalhatja és saját adataival befizetheti a bírságod; amit egyértelműen azonosít a nyomtatványszám, vagy nem helyszínen kapott bírságokmány esetén az ügyszám.
Lekönyvelik, ezzel befejeződik ez az ügy. Jogszabályban megszabott ideig még tárolják az adataid, mert hat hónapon belül kiszabott újabb helyszíni bírság esetén a kiszabható bírságösszeg felső határa nem 50 ezer, hanem 70 ezer forint lesz; illetve a jogszabályban felsorolt súlyos, hat hónapon belül előforduló két alkalommal bírságolt szabálysértés esetén kötelező eltiltás büntetést is kiszabni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!