Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ez a része hogyan működik a...

Ez a része hogyan működik a villamos hálózatnak?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy kis felvilágosítást kérni. Hiába foglalkozom elektromossággal 3-4 éve, még vannak bennem kisebb-nagyobb kérdések, amiket szeretnék megtanulni, hogy hogyan működik.

Szóval, ugye tudjuk, hogy az egész villamos hálózat földfüggő. Ezért van ha megfogjuk a fázist és a földön állunk, akkor áramütés ér.

A váltakozó áram ugye az erőművekből jut el az otthonunkig, kisebb-nagyobb transzformátorok segítségével. Na ezzel kapcsolatosan lenne kérdésem. A "középfeszültségű" oszlopokon 3 vezeték található. 3 fázis, ami elméletileg "120 fokkal van eltolva" ugye, a szinuszhullám. Amikor a transzformátorba becsatlakozik a három fázis, a kb. 20 kV-os feszültséget letranszformálja 400 V feszültséggé, ami az utcai oszlopokon keresztül, a házakhoz csatlakozik. Na ugye az utcai, úgynevezett négyvezetékes rendszerben van a 3 letranszformált fázis, meg egy nulla. A házakhoz egy-egy fázis megy be (van ahol három is) és mindegyik ház másikhoz van csatlakoztatva, ezért kell ugye a három fázis, hogy ne egy fázison legyen egy egész utca "árama/teljesítménye", mert akkor túl lenne terhelve. Egy áramkör záródásához kell egy "pozitív" meg egy "negatív" fázis meg nulla. Na de a középfeszültségű vezetékeken "hová tűnik a nulla"? Hiszen ott csak a 3 fázis megy. Én úgy hallottam, hogy a trafóknál a nulla le van földelve, illetve az erőműben a generátor csillagpontja is le van földelve, és így tud zárulni az áramkör. És ugye a házaknál a földelő vezeték az tulajdonképpen a nulla, csak a villanyóránál van szétválasztva. Na, kérlek titeket, hogy ebben segítsetek, hogy hülyeséget írtam-e vagy nem. Nem a villanyórás részre lennék főként kíváncsi, hanem az-az előtti részre, hogy tényleg így zárul-e az áramkör.


Kérlek segítsenek, olyanok akik tényleg értenek hozzá. Szeretném ezt megérteni. Ha hülyeséget írtam esetleg, akkor bocsánat.



2022. márc. 26. 20:29
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Hát, bocs, itt mondatonként kéne valami helyesbítés, a baj veled ott kezdődik, hogy gyakorlatilag szinte minden kimaradt a több - gyakorlatilag három - fázist tárgyaló elektrotechnikából. Konkrétan az, hogy nem csak négyvezetős rendszerek vannak, hanem háromvezetősben kettő is, a háromszögkapcsolás vagy a nullavezető nélküli csillagkapcsolás. Egyrészt. Másrészt meg ama bizonyos törvény, melyből az következik, hogy három vezetős rendszerekben is az áramok összege nulla, azaz nem kell nullavezető az energiaátvitelhez.
2022. márc. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hát, igen sajnos ezen részén még kevés a tudásom, viszont ezt is szeretném megtanulni. Esetleg tudnál valami internetes oldalt vagy könyvet ajánlani, ami ezt a részt fejti ki?
2022. márc. 26. 21:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Az a baj (ezzel meg), hogy ezt meg már általában a (régen fazorokkal, most meg) fázorokkal tárgyalják, kérdés, hogy ezekhez a komplex számosdikhoz hogyan viszonyulsz. Ilyen alapozás hiányában csak a fenti kijelentés marad, hogy az áramok összege nulla, akár van nullavezető, akár nincs.
2022. márc. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!