Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A csuklás szót hogyan kell...

A csuklás szót hogyan kell felszólító módba mondani?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy ha valakinek azt mondod: Ne csukolj már annyit! Ez így béna, de akkor mit mondasz?
2010. szept. 11. 22:19
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Necsukojjá'! XD
2010. szept. 11. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Hát ez állat jó! Köszke! :-))))
2010. szept. 11. 23:12
 13/16 anonim ***** válasza:
de pl. annak, h siklik, mi a felszólító módja? sikoljál? ennek nem lenne felesleges, mert ok, azt senkinek nem mondom, h csukoljál, de a siklik szó felszólító módja elég sokszor előkerülhet úszásórán. eléggé hülye ez a magyar nyelv.
2010. szept. 11. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Szabályosan csukljon, a gyakorlatban csukoljon! De a mai nyelvhasználatban szinte mindkét alak szokatlan, különösen az elsőt tartják nehézkesnek a hozzánk fordulók.

Az okoz zavart, bizonytalanságot, hogy a csuklik típusú igék felszólító alakjában, valamint a -va, -ve (-ván, -vén) képzős határozói igenévben és a ható igealakban három mássalhangzó torlódik egybe, ez pedig nehézkessé teszi a szó kiejtését: ne csukljon, csuklva, csuklhat.

E kiejtési nehézkesség miatt a kényelmetlenség elkerülésére a korábbi ingadozó használat után mára nagyjából a következő megoldások, elkerülő stratégiák alakultak ki a gyakorlatban:


1. Csak a teljesebb tőváltozatot használjuk: bomlik; bomoljon, bomolhat, bomolva; ugyanígy bicsakoljon, feseljen, habozzon, vérezzen stb.


2. Néhány esetben a teljesebb tőalak mellett a rövidebb változatot is ejtjük: habzik, habozzon vagy habzzék; porzik, porzzon vagy porozzon, porozzék.


3. Vannak köztük olyan igék, amelyeknek a felszólító alakja nem szokásos: például sejlik, sínylik, vedlik.


4. Néha az ige alakváltozata pótolhatja a nehézkes hangzású felszólító alakot: kéklik helyett a kékellik ige kékelljen formája.


5. Megoldás az igének szenvedő vagy gyakorító képzővel való megtoldása: érezzék helyett érződjék, kifejljen helyett kifejlődjön, sínyljen helyett sínylődjön, ízljen helyett ízlődjék.


6. Olykor körülírásokat vagy képzésmódosításokat is alkalmazunk: ne porzzon helyett ne verjen port. Rokon értelmű igékkel is gyakran helyettesítjük a nehézkesnek tartott alakokat: fényljen vagy fényeljen helyett ragyogjon; Ne csukolj már annyit! helyett: Csinálj már valamit, hogy elmúljon a csuklásod!

2010. szept. 12. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Én ne csukoljak!

Te ne csukolj!

Ő ne csukoljon!

Mi ne csukoljunk!

Ti ne csukoljatok!

Ők ne csukoljanak!


Igy a helyes,magyar tanáromtól kérdeztem.

2010. szept. 12. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Na hát itt mindenki okosabb mint én:-((((( Na, ,most már nyugodtan alhatok:-))) Köszi a válaszokat:-)
2010. szept. 12. 12:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!