Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Valaki jó angolos légyszi...

Valaki jó angolos légyszi segítsen kijavítani?!

Figyelt kérdés

In summer I was in Sajószentpéter with my cousin for a week. And we went to the cinema and resturant. And in june,with my famliy,I also went to Hajduszoboszló,Aquapark

and the aquaparkis so funny.In July I was in my grandmother in Borsodszentgyörgy for a week and in July my cousin born and she is new born and we visit her on hospital. I was in Debrecen with my familly for a weekend we visited Nagy erdő, and Nagy templom and etc.In aug.1 I went a camp with my class mate to Dubicsány for a wek and it was cool. <--- ezt a szöveget


2010. szept. 4. 21:22
 1/3 anonim ***** válasza:
Angol házi? :D
2010. szept. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

-a második mondatban a restaurant előtt van egy "a"

-aquapark előtt "to the"

-aquapark is(külön)

-in july i was visited my grandmother

-was borned

-a new born

-visited

-in the hospital

-weekend and we visited

-classmate (egybe)

-nem wek hanem week (szerintem csak elirtad)

2010. szept. 4. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

In the summer vacation I was in Sajószentpéter with my cousin for a week. We went watched movies in theater and had dinner in restaurant. I also went to Hajdúszoboszló, to the aquapark with my family, that was fun. I was in Borsodszentgyörgy at my grandmother's place for a week. In July my cousin had born so we visited her in the hospital. We also went to Debrecen for a weekend, cisited Nagy erdő, Nagy templom, etc. On August 1st I went to a camp with my classmate to Dubicsány for a week, it was really cool.

Én így mondanám el ezeket, nem tudom, mennyire hibás, amit írtam, remélem, hogy tudtam segíteni :) By the way: how old are you? What sex are you?

2010. szept. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!