Milyen jellegű gyárak azok amik egészségügyileg nem ártalmasak a munkavállalókra?
Egy gyümölcsfeldolgozó nem gázos szerintem.
Nincs gáz, nincs füst, nincs korom.
Persze ottvannak a hűtőházak, de a hideg az nem konkrétan egészségkárosító.
Én melóztam ilyen helyen, senkit nem küldtek rokkant nyugdíjba... :D
#1: Attól függ milyen feldolgozottsági fokot előállító gyárról van szó - egy válogató raktár valóban nem hangzik komoly egészségügyi kockázatnak, de pl. Mészáros Lőrincnek sem a szénerőműve szennyezte össze a természetes vizeket Visontán, hanem a keményítőgyára, ahol nagyrészt növényi alapú termékekkel (gabona, kukorica, növényi hulladék) dolgoznak és az erjedés során keletkeznek teljesen természetes, de veszélyes gázok és erjetek.
De ez csak példa arra, hogy gyakran épp az a veszélyes, amiről nem gondolja az ember, ezért lehet, hogy kevésbé kockázatos egészségügyileg olyan helyen dolgozni, ahol mindenki tudja, hogy gyúlékony, környezetre veszélyes, egészségkárosító anyagok vannak (olajipar, vegyipar, nukleáris létesítmények) és ennek megfelelően vannak kialakítva az érintkezési pontok, munkavédelmi képzések és egészségügyi szűrések, mint egy olyan helyen, amiről nem gondolná az ember elsőre, hogy ártalmas, de lehet, hogy közben egész nap terheli a szervezeted a munkaállomásnál szálló por vagy stabilnak vélt anyagból szivároghat a tartalma.
Ma már azok sokszor sokkal kevésbé veszélyesek. Pl. azt kevesen tudják, hogy egy olyan helyen ahol az ember gyakran érintkezik finomra örölt lisztporral ott egyes daganatfajták megjelenhetnek, néhány helyen már a finomra örölt lisztport potenciális karcinogénként tartják nyilván (ld. pl. malom, kenyérgyár, pékség, de még egy pizza sütödében is előfordulhat lisztpor szórás). Ezeken a helyeken erre nem igazán gondolnak. Egy vegyigyárban (pl. amit írtál ragasztó, meg gumi) az egész technológia ma már olyan, hogy egészen komoly intézkedéseket hoznak, hogy el legyen választva a dolgozó a veszélyes technológiáktól. Ha meg nem elkerülhető nagyon komoly védőfelszerlést kell használni.
Engem meglepett pl. az amikor megtudtam, hogy az egyik élelmiszer feldolgozó küszöbbérték alatti veszélyes üzemként szerepel a Seveso adatbázisban.
Na igen, ez az a tipikus eset, hogy a legkevesebb sugárzás az atomerőműben dolgozót éri. Egy rossz szellőzésű irodában kuksoló személy sokkal több sugárzást fog kapni a levegőben lévő radontól, mint az átlag atomerőművi munkás a munkahelyén.
És igen, ennek mintájára a veszélyes anyagokkal foglalkozó gyárak az egyik legbiztonságosabbak, mert millió meg egy előírás vonatkozik rájuk és ellenőrzik is rendesen. Míg a nem veszélyes anyagok esetén simán benyel a munkás a pm10-es részecskékből többet, mint Pesten szmogriadó alatt.
Arra emlékszem, amikor 2000 körül volt egy kisebb balhé abból, hogy több helyen építkeztek olyan építőanyagból ami egy "picit" sugárzik (az egyik segédanyag ami olcsón volt házzáférhető mint erőművi hulladék urán tartalmú volt, és nem csak az ún. salakbeton házakakról volt szó, mert ott is valami hasonló probléma volt/van). Aztán kiment valami csapat mérni és ezeknél a házaknál a nappaliban olyan aktivitást mértek, hogy ha ezt bárhol Pakson mérnék az atomerűmű területén akkor már rég be kellett volna zárni az egészet, és máig attól lenne hangos a világ, hogy Pakson mennyi radiokatív anyag szabadult el. És ezekben a házakban emberek élnek, laknak...
Szintén pár évente van baleset a hipó-sósav összeöntéséből (legútóbb talán a Szlovákoknál (bár ez nem biztos, valamelyik közeli ország volt annyira emlékszem) volt ilyen, valamelyik uszodában, véletlenül a két szert összecserélték és így sikerült száz liter sósavba ötven liter hipót önteni, szerencsére halott nem volt, de az összes védőeszköz és "mentesítő" szer ami volt a helyszínen egy pár gumikesztyű, egy "plexi maszkos" fejvédő volt (hogy ne freccsenjen a cucc a dolgozó arcába az a fajta), és egy vödörnyi homok volt (ez volt a "mentesítő szer"). Szerencsére az volt, hogy a szerencsétlen dolgozó aki a hibát elkövette elég gyorsan rájött kimenekült és szólt a többieknek is, hogy el kéne hagyni a létesítményt és inkább az utcán várakozzanak. Egy olyan üzemben ahol ezzel "rendeltetészserűen" dolgoznak savállól védőköppeny, légzésvédelem stb. kötelező, de mivel itt "csak" kb. 100 liternyi mennyiség volt ezek nem voltak.
Érdemes megnézni a NAPO filmeket... Van benne jó pár tanulságos.
"Egy gyümölcsfeldolgozó nem gázos szerintem."
Hát megnézném azt a listát, hogy egy gyümölcsfeldolgozóban milyen veszélyes anyagok vannak. Savak, lúgok, fertőtlenítő szerek, tartósító szerek (ebben a mennyiségben már ezek is elég veszélyesek), hűtőközeg (sok helyen ammóniás hűtőt használnak, és ha az eldurran akkor az visz mindent mint a piros hetes).
Ez gyáron belül is változik.
Szóval nehéz megmondani.
Egy hús feldolgozó üzemben sem veszelyztet mindnekit káros anyag.
Pl aki a csomagoló részlegen dolgozik vagy a raktárban pakol. Semmilyen veszélyes anyaggal nem találkozik.
Viszont aki takarít az már igen, vegyszerekkel dolgozik párás nyirkos vegyszeres levegőt szív be. Persze ezek a munkasok jobban meg is vannak fizetve.
Tehat arra kell ügyelni, hogy gyáron belül melyik reszlegre tesznek.
De a legtöbb helyen ilyen veszély nincs vagy csekély mértékben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!