Gitáron a H-moll akkordban le van írva, hogy hogyan kell lefogni a húrokat, viszont D húrnál( a 4. bundon kell lefogni) ott van első bundon egy K betű. Mi az?
Na az szép, mert többnyire a fátol nem lehet látni az erdőt. Mi baj van a hagyományos-akár Csepei féle-gyüjteményekkel?
A K betű valszleg semmit nem jelent, leginkább nyomdahiba lehet. Az ujjrendet pedig számozzák kishazánkban, nem írják ki darabra, hogy mi a neve annak a kis cukinak, amit épp alkalmazni kell.
5nek: "A Csepei féle gyűjteménybe belenéztem, szerintem nagyon idejét múlt" Szerinted mi változott azóta, hogy megjelentek a harmónia füzetek? Nyilván, hogy annak is van egy értelmezése, amihez szükséges némi zenei ismeret, hogy ne fogdosson valaki értelmetlen távolságokra, vagy logikátlan menetre. Attól még az alap akkordok tábortüzi verziói ugyanúgy használatosak ma és lesznek 100 év múlva. Mondjuk a borító valóban ciki, mert nem szerepel rajta egyetlen menő rock sztár sem.
Tökkezdő meg valóban nyomja az alapfekvéses akkordokat. Ráér még sorbatenni, legkisebb mozgás elvet meg dallamvezetési irányvonalakat tanulni.
Mondhatnánk azt is, hogy a zongora már nem menő, mert a szintetizátorok sokkal királyabbak.Ettől még a zongora száz évek múlva is itt lesz és szerepe lesz mind a könnyű, mind a komolyzenében. Nem kéne a neked régi dolgokat fikázni...
Bocsánat, nem fogalmaztam egyértelműen.
Szerintem (!) pedagógiailag idejét múlt. Ma az interneten bárki elérhet korlátlan mennyiségű oktatóanyagot. Ha arra van szükség, videón bemutatják a pontos lefogást, a helyes csukló- és kartartással együtt. Ha valaki a ritmusokban akad el, milliónyi videón mutatnak be különböző akkordkíséreteket. Ha valakit érdekel az elmélet, ezer különböző gitáros magyarázza el az akkordok zeneelméleti hátterét. Mások "Play along" videókat tesznek fel melyben a dal közben éppen pengetendő akkordot jelölik, így daljáték közben lehet akkordokat tanulni. Ezekkel teljesen más a haladás, hamarabb hozhat sikerélményt, és úgy tanít kevesebbet, hogy közben többet ad.
Ehhez képest a Csepei gyűjtemény leír a C-dúr vagy a D-dúr akkordokra is 3-3 változatot, de egyikből sincs benne az a legegyszerűbb lefogás, amit 100ból 99 gitáros használ. Meg lehet magyarázni, hogy ő nem a trendeket követi, de egy kezdőnek szerintem arra van szüksége, hogy az egyszerű, közismert dolgokat megértse és használja, aztán majd ha már megy például a "hagyományosan" használt D-dúr akkord, akkor érdemesebb kipróbálni, hogy milyen f# hanggal a basszusban 6. húron (amit egyébként a Csepei akkordlexikon sima D-dúrnak jelöl).
Ezért mondtam, hogy idejét múlt, és tettem hozzá, hogy szerintem. Aki szeretné, használja nyugodtan, te kérdezted, hogy mi a baj vele. Én meg leírtam. Semmi fikázás nem volt benne. :) Csepei Tibor biztosan korának fontos és jó zenepedagógusa, esetleg gitárosa volt. Én elég sok embert tanítottam meg akkordozni, szerintem ha az ő könyvét használjuk, kétharmaduk hamar abbahagyta volna.
Nyelvet is biztos lehet úgy tanulni, hogy vesz az ember egy szótárt, és magának felépíti, hogy mikor mit tanul meg, a kiejtést megpróbálja írásból kilogikázni, a nyelvtan meg majd jön. Szerintem ma már ez is elavult módszer, hiába mondják, hogy Kossuth is megtanult angolul egyedül, könyvek olvasgatásával. A 100 évvel ezelőtt kézzel megrajzolt anatómia atlaszok is remek orvosokat hoztak a múlt századnak, de én mindenesetre örülök, hogy ma már 3D-s ábrázolással, színes képletekkel tanulják a medikusok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!