Régi villanyszerelésnél az normális, hogy a villanyóránál van 1darab 20A-es kismegszakító oszt jónapot? Nincs biztosítótábla vagy lakáselosztó sehol.
Egy régi házban láttam ilyen megoldást.
Mindenhova 2.5mm2 réz vagy 4mm2 alumínium vezeték volt húzva.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Nem. Az már nagyon régi szabály, hogy elágazáskor, keresztmetszetváltáskor biztosítani kell, túlterhelés és zárlat ellen. A szabály általában érvényes, de természetesen vannak könnyítések és értelmezések. Például ez a két pont a már visszavont szabványban, ami a 60-asoktól a 90-esek végéig meghatározta a dolgokat:
3.6.7.1. Háztartásokban a világítási, ill. a több egyfázisú dugaszolóaljzatot tápláló áramkörökben legfeljebb 10 A-es olvadóbiztosító, ill.16 A-es névleges áramerősségű “L”-típusú vagy 10 A-es névleges áramerősségű “U” típusú kismegszakító (MSZ 1579/1) alkalmazható. Ez esetben nincs szükség ez ezekről táplált
fogyasztókészülékek és lámpatestek egyedi túláramvédelmére.
3.6.7.2. A 3.6.7.1. szakasz hatálya alá nem tartozó világítási áramkörökben nincs szükség az ezekről táplált
lámpatestek egyedi túláramvédelmére, ha ezeknek az áramköröknek túláramvédelmére alkalmazott olvadóbiztosító vagy kismegszakító 25 A-nél nem nagyobb áramerősségű.
E 40 (góliát) foglalatok alkalmazása esetén 25 A-nél nagyobb névleges áramerősségű közös túláramvédelem is megengedett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!