Miért nem világít a próbalámpa, ha a három kismegszakítora rálámpázok? Felkapcsolva.
A próbalámpa akkor világít, ha áram folyik át rajta. Ez akkor történik meg, ha a két kivezetése között feszültségkülönbség van.
Egy kismegszakító előtt és után ugyanaz a feszültség van, hiszen a kismegszakító mindkét vége 230V feszültségkülönbséget jelent a nullához (illetve a földhöz) képest. De mindegyik kismegszakítónál így van. Ha két különböző kismegszakító valamelyik kivezetéséhez kötöd a próbalámpát, azok ugyanúgy 230V feszültségkülönbségen vannak a földhöz képest, ergo nincs közöttük feszültségkülönbség, ergo nem folyik rajta áram, ergo nem világít.
Nota bene a kismegszakítók ugyanannak a bevezetésre vannak kötve. Valahogy így:
[ A lakásba, házba bejövő fázis ]
|
[ villanyóra ]
|
+-----[ kismegszakító ]----- …
|
+-----[ kismegszakító ]----- …
|
+-----[ kismegszakító ]----- …
Ergo itt bármelyik két pontot is nézed, közöttük nincs ellenállás, így nincs feszültségkülönbség is.
Valószínűleg 3 áramköröd van a házban, 3 kismegszakítón. Ezt azért szokták így csinálni, hogy külön lehessen a világítás, konnektorok, esetleg a villanytűzhely. Vagy sok helyen külön van a konyha, a fürdő, meg a többi helyiség. Ilyenkor 1 fázisod jön be (meg egy nulla), és azt az 1 fázist ágaztatja szét a villanyszerelő annyi felé, ahány külön áramkörre szükséged van. Ha mind a 18 szobába szeretnél külön "biztosítékkal" védett kört, akkor akár 18 kismegszakító is lehet a táblában.
Így túltermelés (vagy hibaáram) esetén nem az egész ház lesz sötét, csak az egyik körön ami van.
3 fázis esetén a fázisok között 400, míg 1 fázis és a Nulla között 230 V a feszültségkülönbség - ha kétizzós próbalámpád van, akkor 400V esetén erősen, 230 V esetén halványan világít.
Manapság már a Fi-relé is kötelező: ez kétszer olyan kövér, mint egy kismegszakító, és a kapcsolója mellé van rajta egy TEST gomb is, ezzel havonta illik kipróbálni, hogy még mindig megfelelően működik-e, mert idővel abban is korrodálódhatnak az alkatrészek. Ha van ilyened, érdemes legalább negyedévente megnyomni rajta a gombot, amire elvileg le kell kapcsolnia. Utána visszakapcsolod.
A maximális Teljesítményt a villanyórád melletti kismegszakító fogja eldönteni, amennyi áramra az leold, annyit (-nál kevesebbet) tudsz otthon használni egyszerre. Lehetnek ennél nagyobbak a benti kismegszakítók (sok esetben sajnos nagyobbak szoktak lenni), de attól még a kinti megszakító lesz érvényben, hiszen az a leggyengébb láncszem. Ha nem az old le előbb, hanem a bentiek valamelyike, akkor jó lehetett a villanyszerelő, és nem a legnépszerűbb kismegszakítót tette be, hanem amelyiket kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!