Hogyan tudnám bebizonyítani, ha nyernék a lottón, ám a nyeremény átvétele helyett mondjuk csak elvennék a szelvényt?
(Jogi kategóriát csak politikán keresztül találtam, de oda nem hinném, hogy passzolna a kérdés)
Tehát van-e mód bebiztosítani magam hasonló esetben úgy, hogy az később pl. bíróság előtt is megállja a helyét - anélkül, hogy elárulnám bárkinek is mielőtt elmennék átvenni a nyereményt. Végül is csak egy papírfecniről van szó...
Csak elméletileg érdekel. Nem hinném, hogy bekövetkezne, már csak azért sem mert hamarabb csap az emberbe villám, mint megnyerje :D
Elsősorban én is fényképre gondoltam, csak azt nem tudom mennyire állná meg a helyét "jogilag" bíróságon, mint bizonyíték.
Az első amit látni kell, hogy az ötöslottó – meg úgy minden lottó típusú játék – a Szerencsejáték Zrt. számára mindenképpen nyereséges, nulla rizikófaktorral, hiszen a kifizetett nyeremények összege a megvásárolt szelvényekből befolyó összegnek deklaráltan a 45-60%-a, a fennmaradó összeg tiszta profit. A nyereményalap felosztásának módjában van pár csavar, de a lényeg, hogy ha ezer ember vesz lottószelvényt, akkor a bevétel 300 000 Ft lesz, amiből 120-165 ezer Ft nekik tiszta bevétel, a maradék 135-180 ezer Ft az, ami szétoszlik a nyertesek között. Ha több nyertes van, akkor egy nyertesre kevesebb összeg jut. (Pluszban van még egy halmozódási rendszer, és van egy olyan védelem, hogy egy adott sorsolás után pl. egy kettes találat ne fizessen többet, mint egy hármas találat.)
Mondjuk 2 találatos szelvényekre kifizetik a bevétel 16%-át. Ha kevesen vettek lottót és sok a nyertes, akkor a kettes találat nem fizet túl sokat. Ha viszont sokan vesznek lottót, és kevés a nyertes, akkor többet fizet.
A lényeg, hogy ha teljesen tisztességesen jár el a Szerencsejáték Zrt., akkor is egy baromi jó üzletet csinál. Mivel milliószámra vesznek csak ötöslottó szelvényt, így a színtiszta bevétel csak ebből több száz millió forint… HETENTE!
~ ~ ~
A másik amit látni kell, hogy a szerencsejáték csak akkor működik, ha van bizalom a lebonyolító felé. Ha hitelt érdemlő bizonyíték kerülne elő, hogy a sorsolást vagy a nyereménykifizetést bármilyen módon manipulálnák, akkor meginogna a bizalom a lottózás iránt. Bizonyára van olyan balga ember, aki ezután is vásárolna lottót, de ha csak az emberek felének szűnik meg a bizalma, és a felére esik a lottóeladások száma – nem csak az ötöslottóé, hanem mindenféle fogadásoké – , az hosszútávon százmilliárdos nagyságrendű veszteséget jelentene évente.
~ ~ ~
Pont ezért abban, hogy a lottóhúzások a lehető legkevésbé legyenek manipulálhatóak és manipuláltak, hogy a nyeremények kifizetése biztosítva legyen, abban a legnagyobb érdeke magának a Szerencsejáték Zrt.-nek van. Egy-egy munkatárs még esetleg elhajolhat valamiféle visszaélés felé, de ennek a kiszűrésében is a Szerencsejáték Zrt.-nek van a legnagyobb érdeke, mert inkább fizet ki x millió forintot akár kétszer is, mintsem hogy hosszútávon több száz milliárd forintot veszítsen. És itt gondolom megvannak a különböző biztonsági szintek. Bár nem ismerem a rendszert, de gyanítom, hogy minden lottózó be van kamerázva, minden fogadás rögzítve van a rendszerben visszakereshető módon. Nyilván ha egy munkatárs esetleg visszaélést akar elkövetni, azt csak egyszer teheti meg. Nagyobb összeggel úgysem tudna visszaélni, hiszen a munkatársak ki vannak zárva a rendszerből. Gondolom nagyobb nyeremény esetén visszakeresik a lottószelvény megvásárlásának helyét és idejét, és feltérképezik a nyertes ismeretségi körét is. Azt is gondolom, hogy a munkatársak tisztában vannak a biztonsági rendszer nem egy elemével, és gondolom aki a kamerarendszert manipulálni képes, az nem kerül kapcsolatba a nyertessel, aki meg a nyertesnek kifizeti a nyereményt, az meg nem fér hozzá a kamerarendszerhez, és egyéb biztonsági eszközökhöz.
Vagy legalábbis én ilyen intézkedéseket vezetnék be a Szerencsejáték Zrt. helyében. Nagyon-nagyon vigyáznék, hogy egy általam alkalmazott munkatársak se tudjanak visszaélni a helyzetükkel, hogy lehetőleg minél kevesebb embernek legyen annyi „hatalma” a rendszerben, hogy bármiféle visszaélést sikeresen végrehajthasson.
Ne haragudj, de nem erre vagyok kívácsi. Habár sejtettem, hogy valaki majd megmagyarázza, miért lenne egetrengető ostobaság egy százmilliárdos nagyságrendű biztos bevételt kockára tenni annak töredékéért...
Engem csupán az érdekel, hogy mi lenne a(z) (előzetes) teendő a felvázolt - szerintem is abszurd - szituáció esetén.
> Habár sejtettem, hogy valaki majd megmagyarázza, miért lenne egetrengető ostobaság egy százmilliárdos nagyságrendű biztos bevételt kockára tenni annak töredékéért
Nem ez a lényeg, hanem ami ebből következik. Az, hogy az igazad bizonyításában a Szerencsejáték Zrt. lesz a legerősebb partnered.
~ ~ ~
De akkor kanyarodjunk vissza a kérdéshez. Neked nem csak azt kellene bizonyítanod, hogy volt egy szelvényed. A következők mindegyikét bizonyítanod kellene:
- A szelvény valódi.
- A szelvény a tied.
- A szelvényt még nem váltottad ki (te magad, vagy valaki, akit ezzel megbíztál).
Anno volt a Sicc! című könyvben módszer, hogy hogyan lehet bizonyítani, hogy valami korábbi egy időpontnál. Ott az a tipp volt, hogy le kell fényképezni, az elkészült fényképet képeslapként fel kell adni postán, a postai bélyegzőn szereplő időpont bizonyítani fogja, hogy a fénykép egy adott dátumnál korábban készült. De ezzel a mai korban több probléma is van. A fényképet lehet manipulálni. Bár vannak szoftverek, amik képesek felismerni a képszerkesztés nyomait, de ezek bizonyos jellegzetességek és algoritmusok alapján működnek, aki ismeri őket, tud olyan manipulált képet csinálni, ami átmegy ezen a szűrőn. Illetve a mai korban simán megteheted, hogy feladsz egy üres fotópapírt levelezőlapként, és utólag nyomtatod rá az, amit szeretnél. Azért vannak olyan nyomtatók – megfizethető árban –, amik képesek az analóg fényképtől meglehetősen nehezen megkülönböztethető minőségben nyomtatni.
Modernebb módszer lenne, amit #1 írt, ha digitális kép készülne, ami digitális időbélyegzővel van ellátva. A probléma itt is az, hogy fake szelvényekből könnyű legyártani pár milliót, és mindet ellátni digitális időbélyegzővel. Aztán később csak elő kell venni a legtöbbet nyerő szelvénynek a digitális időbélyegzővel ellátott változatát.
Az is egy elsőre kézenfekvő megoldás, hogy mondjuk feltöltöd Facebookra a képet. Akár úgy, hogy azt csak te lásd, vagy egy csak téged tartalmazó titkos csoportba. Csak itt is meg lehet oldani, hogy scripttel feltöltesz pár ezer manipulált képet – amíg a Facebook le nem korlátoz szokatlan tevékenységért –, aminek a dátumát ugyan nem lehet megváltoztatni, de utólag lehet a nem kívánt összes többi képet törölni, mintha te valóban csak annak az egy szelvénynek a képét töltötted volna fel. Más oldalaknál is az a probléma, hogy az oldal valamilyen bennfentesével szövetkezve hamis bizonyítékot lehet generálni.
De még ha sikerülne is ez a kritériumot megugrani, akkor is kérdés, hogy az a szelvény valóban a tied-e, vagy a munkatársad asztalfiókjából húztad elő, amíg ebédelt.
Ami a legnehezebb, hogy a szelvény ki nem váltott voltát igazold. Nyilván ha valaki az általad nagyjából körülírt módon akarna átverni, akkor ő kifogja váltani, vagy mással ki fogja váltatni a szelvényt. Utána hiába lobogtatod akár hiteles módon, hogy te igenis birtokában voltál annak a szelvénynek, azt fogod kapni, hogy igen/talán, csak te már kiváltottad a nyereményt. Még ha egy bírósági tárgyalás során elfogadható módon is bizonyítani tudnád, hogy a szelvény a tied volt, azt aligha tudnád bizonyítani, hogy a kiváltására nem került sor általad, vagy más által. Ennek a bizonyításában, vitás esetben a kivizsgálásában nem nagyon tudok jobb alternatív partnert, mint magát a Szerencsejáték Zrt.-t. Neki megvan erre az eszköze is, motivációja is, nyilván a saját maga által kezelt azonosítókat, felvételeket, miegyebeket ő hitelesnek fogja tekinteni.
~ ~ ~
> Többször is lefotózod a szelvényt, kamerás mobillal mész be a lottózóba, viszel magaddal 2 embert tanúnak (ők is kameráznak), stb. Ebben az esetben eszébe sem jutna a kiszolgálónak simliskedni. :)
Nyilván egy hármas találat esetén ezt senki nem hajtaná végre, hacsak nem betegesen paranoiás. De ő meg annyira bizalmatlan lenne az egész szerencsejátékkal, hogy inkább nem is játszana (amivel teszem hozzá, nagy valószínűséggel jobban jár). Nagyobb nyeremények felvételénél meg eleve nem sétálsz be csak úgy a lottózóba. 200 000 Ft feletti nyereményt elve nyereményigényléssel lehet felvenni. 300 millió forint felett meg egy jóval bonyolultabb nyereményfelvételi eljárás van, ahol egyrészt – mivel telefonon keresztül indul el a folyamat – meg tudod őrizni az anonimitásodat, másrészt egy csomó keresztkérdésre kell válaszolnod (hol és mikor adtad fel a szelvényt, hány mezőt játszottál meg, az x mezőn milyen számok voltak, amiket a bizonylat birtokában meg tudsz válaszolni), mielőtt egyáltalán találkoznál bárkivel is. Igen, a végén nyilván meg kell majd mutatnod és át kell adnod a cég – valószínű több egyidejűleg jelenlévő – munkatársának a szelvényt, de ők nem Jolánkák lesznek a sarki lottózóban, hanem megbízható, kipróbált, magas beosztásban szereplő munkatársak, akik talán meg is vannak annyira fizetve, és a vagyonuk is nyomon van követve annyira, hogy ne szoruljanak hasonló visszaélésre, vagy ne is fontolgassanak hasonlót.
Tök jó, hogy fölösleges köröket futva körülírod, mi miért nem lenne elég jó módszer.
Tehát nem tudsz rá módot, hogy az ember be tudja bizonyítani utólag, hasonló esetben, hogy egy lottónyeremény 'jogos tulajdonosa'
Ha számodra a válaszaim nem képviselnek értéket, azt sajnálom, de miután kiírtad a kérdést, onnantól nem csak te olvasod a válaszokat, más is, akinek esetleg hasonló kérdés jár a fejében, és idetéved.
Leírhattam volna annyit, hogy „Nem tudok erre jó módszert, és az eddigi válaszokban leírt módszerek sem jók.”. Csak ez önmagában nem biztos, hogy belátáshoz, megértéshez is vezet. Ezért nem csak azt érzem szükségét, hogy leírjam a következtetésemet, hanem az is, hogy milyen logikus összefüggésekből jutottam arra a következtetésre, amire. Azt sem csak úgy kijelentettem, hogy ilyen téren a Szerencsejáték Zrt. a legmotiváltabb és a legelfogadhatóbb bizonyítékokat felvonultatni képes partner ebben, hanem ezeket is igyekeztem érvekkel alátámasztani.
Persze ha van valami hiba a gondolatmenetemben, érveimben, akkor szívesen olvasom az ellenérveidet – nem a véleményedet, hanem az érveidet –, hogy miért jó módszer mégis az, amit #1, vagy #5 írt. Vagy szívesen olvasok ellenérveket arról, hogy a Szerencsejáték Zrt. miért nem motivált az igazam megvédésében, vagy miért lenne motivált megvédeni azt, aki a visszaélést elkövette.
> Tehát nem tudsz rá módot, hogy az ember be tudja bizonyítani utólag, hasonló esetben, hogy egy lottónyeremény 'jogos tulajdonosa'
Ahogy írtam, nem csak azt kell bebizonyítani, hogy te a lottónyeremény jogos tulajdonosa vagy, hanem azt is, hogy MÉG MINDIG, jelen pillanatban is az vagy, azaz még nem váltottad ki a nyereményedet. Márpedig valaminek a meg nem történtét sokkal-sokkal nehezebb bizonyítani, mint a megtörténtét.
És igen, ha össze akarjuk foglalni, akkor nem tudok rá igazán jó módszert, hogy bebiztosítsd magad. De ez csak vélemény lenne önmagában. Releváns válasz ez azoktól az érvektől lesz, amit te
„feleslegességnek” tartasz.
~ ~ ~
És lehet, hogy számodra ez is feleslegesnek fog tűnni, és valóban nem ad jó módszert a kezedbe, de talán más érdeklődők és válaszolók inspirálódni tudnak belőle, ezért leírom.
Ez kicsit olyan jellegű patthelyzet, hogy:
- Nem adom át a szelvényt, amíg ki nem fizetik nekem a nyereményt.
- Nem fizetjük ki a nyereményt, amíg nem adod át a szelvényt.
Hasonló patthelyzet alakul ki egy ingatlan eladásnál is.
- Nem írom alá az adásvételi szerződést, amíg nem utalod át a vételárat.
- Nem utalom át a vételárat, amíg nem írod alá az adásvételi szerződést.
Mi a patthelyzet feloldása? Itt is valami bizonyíték kellene, hogy mi történt meg és mi nem. Ez a helyzet önmagában nem feloldható egyszerű eszközökkel. Itt a megoldás egy az egyik fél érdekkörébe sem tartozó harmadik fél közbenjárása, egy ügyvédé. Az eladó aláírja az adásvételi szerződést, de azt nem a vevőnek adja át, hanem ügyvédi letétbe helyezi. A vevő tehát tudja, hogy az eladó már aláírta a szerződést, így nem aggódik. Viszont addig nem jut hozzá az aláírt szerződéshez, amíg nem utalja át a vételárat. Aztán mikor a vevő átutalja a vételárat, az erről kapott banki bizonylatot bemutatva az ügyvédnek, az ügyvéd kiadja neki az aláírt adásvételi szerződést. Fordított eset is lehetséges, a vevő nem az eladónak, hanem az ügyvédnek utalja a vételárat, aki a szerződés aláírása után utalja tovább az eladónak, csak ez a ritkább, mert kétszeres az utalási költség.
Tehát a patthelyzet egy mindkét fél által megbízhatónak elfogadott harmadik fél bevonásával lehetséges csak. És még így is akadnak visszaélések, álügyvédek és hasonlók. (Ha valódi ügyvéd csinál ilyet, az elég hamar eléri, hogy nem lesz tovább ügyvéd, sőt közelebbről megismerkedik a büntetésvégrehajtás valamelyik intézményével.)
Viszont mivel az ügyvéd ebből él, időt és energiát szán az ügyre, és elég nagy felelősség van a vállán, ezért ez az eljárás nem olcsó. Nyilván egy 300 Ft-os lottószelvénnyel nem fog senki ügyvédhez, esetleg közjegyzőhöz futkározni hetente, és ott kiszurkolni néhány ezer – vagy néhány tízezer – forintot pluszban. Ha viszont megtörtént a számhúzás, onnantól ez is eső után köpönyeg lenne, mert továbbra sem bizonyítható, hogy a nyertes időközben nem váltotta be a nyereményét. A költségei és a körülményessége miatt a gyakorlatban ez sem használható megoldás.
~ ~ ~
Szintén csak a közösen gondolkodás kedvéért írom le, és meglehet te személy szerint ezt sem találod hasznosnak, de a kérdéseddel vannak analóg kérdések.
Pl. a postán befizeted a csekket. És mi van, ha a postai dolgozó elveszi a pénz, de nem adja vissza neked a feladóvevényt? Hogy tudod ezt a tényállást bizonyítani? Vagy mi van, ha te elmész a bankba befizetni a számládra egy összeget. A banki alkalmazott átveszi a készpénzt, de „elfelejti” jóváírni az összeget a számládon, vagy jóváírja, de utána jóváír egy kifizetést is. Vagy te postai úton elküldöd az adóbevallásodat. Aztán a NAV megbírságol, mert nem adtad fel az adóbevallásodat. Hogyan tudod bizonyítani, hogy feladtad? Lobogtathatod a az ajánlott levél feladóvevényét, az maximum azt bizonyítja, hogy te feladtál egy borítékot. Azt, hogy a borítékban tényleg benne volt az adóbevallás is, és nem üres A4-es lapok voltak csak benne, azt nem.
A Magyar Posta Zrt.-nek nem érdeke, hogy átverjen. A banknak sem. A NAV-nak sem. Mint intézmények nem, mert a működésük a bizalmi viszonyra épül. Az egyes dolgozók esetleges személyes visszaéléseit feltárni meg mint intézmény lesznek a legérdekeltebbek, hiszen az alkalmazott közvetve az intézményt is megkárosította. (Nota bene a Szerencsejáték Zrt. is, meg a Magyar Posta Zrt. is 100%-ig állami tulajdonban van, tehát ha mint intézmény akarna átverni, akkor tulajdonképpen az állam akarna átverni. Az meg az aktuális kormánynak soha nem tesz jót, tehát az állam sem érdekelt abban, hogy átverjen.)
Nem is nagyon hallasz olyanról, hogy ilyen esetek történnének. De ha éppen veled történnek meg, ezekben az esetekben sem látok 100%-ig működő módszert arra, hogy az igazadat bizonyítsd, még ha előre sejted is az átverés lehetőségét, és van lehetőséged felkészülni rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!