Téged mi motivál a tanulásra, az életre, amikor úgy tűnik az emberiség pótolható, sőt lecserélhető valami sokkal "jobbra"?
Csak én vagyok így vele, vagy a többi ember is töpreng azon, hogy ahogy a gépek egyre jobbak mi egyre feleslegesebbek vagyunk? Egy ideje már nincs kedvem újat tanulni, hiszen az interneten már bármilyen iskolában szerezhető tudás ott van. Csillagos ötösre lehet írni egy nagyon nehéz biokémia vagy neuroanatómia tesztet ha van kéznél wifi és okostelefon. Akkor minek tanulni? Hogy gondolkodjak a szerzett tudással? És a gondolkodás aztán mire jó? Mire lediplomázok, talán már gépek fogják betölteni azt az állást, pozíciót amit el akarok látni. Már most is a gépektől függ minden amit csinálok... a tudásom hamarosan pótolható, sőt jobbra cserélhető lesz. És akkor mi értelme tovább? Egy aiva-s youtubefeltöltés alatt láttam azt a kommentet, hogy mi emberek az AI-nak az "élvezői" vagyunk. Hogy lehet elhinni, hogy a mostani rendszer majd örökké kiszolgál minket és mi csak élvezői és falhasználói vagyunk? Nekem a "semmiben sem vagyok elég jó" érzése egyenlő a "felesleges vagyok" érzésével. Ennek pedig egy végtelen menekülés az eredménye az ürességből, amit kelt bennem.
Mindig is úgy gondoltam, hogy az emberiség ideje 1x majd lejár és átadjuk a helyünket a gépeknek. De ez nem feltétlenül töltött el szomorúsággal. Inkább a halhatatlanság egy verziójaként gondoltam rá. Hogy bármilyen csapás is érje az emberiséget, az emlékünket őrizni fogják az általunk teremtett, önálló gondolkodásra, tanulásra és saját mintánkra tervezett mesterséges intelligenciával ellátott robotok. Talán kitaláljuk, hogyan lehet a tudás, tanulás, fejlődés és a világuniverzum titkainak megismerésének vágyát is beleprogramozni ezekbe a gépekbe, és ha az emberiség kihal, az ÉLET talán akkor is megy tovább. A gépek talán rájönnek arra is, hogyan lehet új életformákat létrehozni vagy más bolygókon akár terraformálással, akár mikroorganizmusok akklimatizálásával az életet fenntartani.
Aztán "kötelező olvasmányként" el kellett olvasnunk Hararitól a Homo Deust, ami még az általam elképzeltnél is sötétebb képeket fest a jövőről: talán csak egy vonat vagyunk, 1 vagonban a gazdagok, a többiben a szegények és csak idő kérdése mikor dől meg a humanizmus és a liberalizmus, akkor aztán a szegények vagonjait lekapcsolják... (az elit vagon halad tovább, a többi nem). Nincs miben hinni, az élet értelmetlen és annak ellenére, hogy gátat szabtunk az éhezésnek, járványoknak, háborúnak, rabszolgaságnak stb. mégsem vagyunk boldogabbak. Érdemes egyáltalán arra törekedni, hogy hosszú, tartalmas, boldog életünk legyen? Harari szerint az érzelmeink sem fontosak, csak a humanizmus áldozataként gondoljuk ezt.
Engem ezek motiváltak mindig is, és ezek motiválnak a mai napig. Ezekért tanultam, és ezekért dolgozom.
Ne haragudj, de szerintem eléggé félreértelmezted a könyvet, ráadásul Harari pont a technovallások egyetlen jelentős kritikusa.
Harari a Homo Deus-ban csak azt írta le, hogy jelenleg merre tart az emberiség, de a könyv elejéről nem emlékszel a mondatára? Ha jól emlékszem, valahogy így szól: "Mit ér a prófécia, ha az nem változtat meg semmit?". Arról írt továbbá, hogy a tudósok között kezd elterjedni ez a nézet, hogy az organizmus algoritmus, de ezt nem ő vallja. És azt írta le, hogy ez a dogmatikus nézet hova viheti a jelenlegi társadalmat.
Mi lenne, ha az lenne a motivációd, hogy azért tanulj, hogy olyan hatással legyél a világra, hogy ne Harari próféciája teljesüljön be?
Szoktad egyébként nézni a vele készült interjúkat? Mindig elmondja, hogy jelenleg három dolog fenyegeti az emberiséget: atomháború (bár szerintem az már nem igazán), a globális felmelegedés és a mesterséges intelligencia - és mindig elmondja, hogy ezekkel a veszélyekkel a politikusoknak igenis foglalkozniuk kell (btw, ezt a könyvben is írta).
Egyébként, ha érdekel a téma, akkor olvass el több cikket arról, hogy a mesterséges intelligencia milyen hatással lesz a munka világára, több szakma valóban el is tűnik (és elsősorban a kétkezi szakmunkák!), több szakmában kevesebb szakemberre lesz szükség, de vannak olyan területek, ahol egy időre megnő a munkaerő igény! Olvass több ilyen jellegű cikket, abból sokkal nagyobb motivációt tudsz nyerni. És egy bizonyos szinten már csak úgy nem lehet könnyen levizsgázni, főleg komolyabb egyetemeken :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!