Miért gyenge a forint?
ööö... van akinek jó, van akinek nem, de inkább nem.
Kinek jó:
1. aki exportál és euróért adja az áruját. Akkor magasabb eurónál magasabb bevételre tesz szert, holott lehet hogy a termék előállítása forintban nem drágult
2. aki euróban kapja a fizetését de itthon költi el. Annak gyakorlatilag - forintosítva - emelkedett a fizetése
Kinek rossz (többség):
1. A fogyasztóknak. Magyarország rengeteg mindent exportál. Például. A kereskedő megveszi az 1€-s terméket és 10 százalék haszonnal adja el. Akkor 300Ft-os eurónál a vevő 330Ft-ért tudja megvenni, 330Ft-os eurónál meg 363Ft-ért.
2. Aki utazik
3. Aki külföldről vásárol. Ez persze összefügg az (1)-es ponttal, de ha pl az aliexpress-en / ebay-en / amazon-on stb veszel valamit akkor nyilván több forintot fogsz kifizetni érte ha gyenge a forint.
"1. A fogyasztóknak. Magyarország rengeteg mindent exportál. Például."
Akarom mondani IMPORTÁL!
Azért nem jó, mert a legtöbb terméket az EU-ból EURÓ-ért valamint USD dollárért vesszük az EU-n kívülről.
Ha te szeretnél venni egy TV-t, amit mondjuk Dél-koreából szerez be a kereskedő, vagy egy szlovák cégtől Euróért, akkor neked tavaly olcsóbb lett volna a TV, mintha most vennéd, mert megdrágult az euró.
Tegyük fel 1000 euró egy TV.
Tavaly mondjuk 310 volt 1 euro.
akkor 310.000Ft-ba került a TV.
idén már 330.000Ft-ba kerül ugyanaz a TV.
És akkor most gondold el, hogy mi mindent vesz Magyarország külföldről, a kereskedők szinte minden műszaki cikket, Autót, gépeket, számítógépeket, alkatrészeket, stb.
Egyedül annak jó, aki exportra gyárt és euróért, mint például a magyar autóipar.
A németek euróban fizetnek, így többet kapunk ugyanazért a munkáért.
Miért gyenge a forint?
Mert azok a befektetők, akik sok forintot vettek korábban, mert úgy gondolták, hogy Magyarországon jó helyen vannak a megtakarításaik, azok most elkezdtek aggódni, hogy gyengül a gazdaság és nem lesz a következő években jó helyen Magyarországon a pénzük, a befektetéseik, ezért eladják a forintot, és visszakérik az eredeti devizájukat.
Ha valami nem kell, az leértékelődik, ha nem kell a forint, de kell a németnek az eurója, az amerikainak a dollárja, a britnek a fontja, akkor visszacseréli, és mivel nincs fix ár, ezért annyiért tudja visszavásárolni a fontját, dollárját, euróját a külföldi, amennyiért éppen lesz aki a forintjáért cserébe odaadja a dollárját, euróját, fontját.
Mivel ez nem fix árfolyamon megy, ezért a külföldi befektető, egyre több forintot fizet a mondjuk eurójáért.
Tegyük fel van 1 millió forintja, és ő kéri vissza az euróját, azt mondja ő 320 forintot ad 1 euróért. Na de nincs olyan ember, aki 320 forintért eladja az euróját, csak tegyük fel olyan aki 325 forintért. Oké megveszi, de utána, következő ember aki eladja a forint befektetését és kéri vissza az euróját, már csak 326 ft-ért tudja beváltani, aztán a következő még drágábban egészen addig megy fel, most épp 330-ig, amíg megéri egy befektetőnek 330ft-ért visszavenni az euróját. És akkor ott megáll az árfolyam mert annyinál már nem kérnek többet.
Kereslet-Kínálat tömören röviden.
Ha elfogy x összegért az euró, akkor már csak drágábban tudsz venni x fillérrel eurót. Ha az az árfolyamon is eladtak minden eurót, akkor megint csak drágábban fogsz kapni, és egészen addig, amíg nem éri el az adott időszakban a csúcspontot, ahol már senki nem ad annyit érte.
Ha többen akarnak forintot eladni, akkor drágul az a keresztdeviza amire váltják. Ha fordítva, tegyük fel kitör az olaj Felcsúton és Magyarország megüti a főnyereményt, átnevezik Budapestet Dallasra, és mindenki Stetson kalapot hord és a MOL óriási befektetés lenne, akkor mindenki venné a forintot és Magyarországba akarna befektetni, ezért minden pénzt megad a Forintért, tehát erősödne a forint.
Most épp mindenki menekül a kisebb gazdaságú országokból a pénzével, ezért gyengül a forint, a sok befektető adja el.
A legelső külföldi jár a legjobban, aztán egyre rosszabbul váltják már, ás most már történelmi mélységekben van a forint, 330Ft-ot kérnek 1 euróért.
Aki anno 310 Ft-ot kapott 1 eurójáért, most 330-at kénytelen visszafizetni ugyanazért az 1 euróért. Nem egy jó üzlet, viszont addig valamilyen befektetése volt, ami lehet megérte közben.
Remélem nem írtam hülyeséget és érthető, mitől mozoghat az euró.
"Most épp mindenki menekül a kisebb gazdaságú országokból a pénzével, ezért gyengül a forint, a sok befektető adja el."
Hát egyáltalán nem ezért. Azért gyengül a forint mert nő az infláció és mert a gyenge forint az állam érdeke, hiszen így elinfálhatja az államadósságot. A tőke jelenleg egyáltalán nem menekül Magyarországról.
Az állam az utóbbi években nagy és hatásos lépéseket tett annak érdekében, hogy forintosítsa az államadósságot, vagyis minél kisebb legyen a külföldi devizában mért adósság. Ennek érdekében dobott piacra egy rakás lakossági állampapírt (pl PMÁK, MÁP+), amit csak magyar állampolgárok vásárolhatnak és nagyon kedvező kamatozásúak.
Ezekkel a konstrukciókkal elérte, hogy az állampolgárok finanszírozzák az államadósságot ami egyrész nagyon jó (látszólag win-win, mivel a honpolgár több kamatot kap, amit aztán itthon költ el ezzel stimulálja a gazdaságot, és több adót fizet (pl ÁFA), amivel szintén az államot támogatja), másrészről van rizikója is, mivel innentől kezdve az államnak az lesz az érdeke, hogy az államadósságot elinflálja.
Nem vagyok nagy pénzügyi guru, de a megtakarításaim kb fele euróban van, biztos ami biztos alapon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!