Ha fogyik az ember, hová tűnik a felesleg a szervezetből? Mi történik vele?
Rossz kifejezés a felesleg, valójában a zsír a szervezet energiatartaléka. A szervezetben tárolt zsír ugyanolyan zsír, mint ami például a húsokban van. Ugyanúgy dolgozza fel a szervezet: a véráramba kerül, és vagy az izmok veszik fel és felhasználják (ahogy a cukrot is fel tudják venni az izmok a vérből és felhasználni), vagy más szervek.
Különeges esetek is vannak. Az agy nem tudja felvenni a vérből a zsírt, általában cukrot használ. A máj fel tudja venni a vérből a zsírt, és tud készíteni belőle egy másik energiahordozó vegyületet, amit ketonoknak hívunk (többféle vegyület, de egy csoportba tartoznak). Ezeket a ketonokat is a vér szállítja, és ezeket már fel tudja használni az agy, ha sok van belőlük. Ha a szervezet nem jut szénhidráthoz, akkor ez a másik mód, ahogy az agy energiához juthat. A ketogén diétának az a lényege, hogy erre a folyamatra kényszeríti a szervezetet: mivel ebben a diétában kevés a szénhidrát és a fehérje is, a szervezet kénytelen ketonokat gyártani. Arról vita van, hogy ez most végülis jó az embernek hosszú távon, vagy nem.
A zsírt lassabban tudja felhasználni a szervezet, tehát kevesebb kalóriányi zsírt tudnak felvenni az izmok percenként, mint cukrot. Ezért mondják, hogy fogyáshoz a "zsírégető zónában" kell sportolni, amikor még bírják az izmok a tempót nagyrészt zsírüzemanyaggal. Valójában az tényleg igaz, hogy a nagy intenzitásnál megnő a cukorfelhasználás aránya - de eközben a zsírfelhasználás abszolút nagysága is nő, szóval nem érdemes csak ezért kisebb intenzitást választani. Másrészt az izmoknak a nap 24 órájában szüksége van energiára, nem csak akkor, ha épp sportolsz. Amúgy amikor nem sportolsz, akkor inkább zsírt használnak (csak keveset összességében). De ettől még jól jársz a mozgással, hiszen azt a szénhidrátot, amit az izmok felhasználtak, pótolni kell valahonnan. Tehát, amikor legközelebb eszel, akkor a felszívódó cukor és szénhidrátok nem a zsírsejtekben fognak kikötni, ahol zsírrá alakulnak és bekerülnek a tárolóba, hanem az izmok fogják felvenni, és a lemerült belső szénhidráttartályukat töltik fel, hogy a következő alkalommal is legyen miből fedezni a mozgás energiaigényét.
Igyekeztem inkább szemléletesen, érthetően fogalmazni, de amit írtam, amögött ott van a biokémia, csak szerintem így hasonlatokkal érthetőbb. Ha a részletek érdekelnek, és jó voltál kémiából, akkor ajánlom a wikipédiát, de azért kemény lesz ezt olvasni: [link]
FOGYIK?????
Arany János: Grammatika versben
(Részlet)
Mert a nyelvnek is van pestises járványa.
Ha nem volna, csinál doktora, bábája.
Mi a nyelvet rontja, az a legfőbb veszély:
hogy még a paraszt is mind magyarul beszél.
Grammatikát nem tud, hiába csináljuk.
Úgy beszél, mint apja, nem halad a korral,
nemes oltvány helyett él ősi vackorral.
Ikes vagy nem ikes, azzal nem törődik,
szóval annyi bűne, a mennyi mondása:
ez a paraszt beszéd nagy isten-csapása.
Törvény kell a nyelvnek, mert különben elvész.
Törvényét ki szabja, mint az a sok nyelvész,
az a három, négyszáz tudós képviselő,
kik egy-egy indítványt sűrűn hoznak elő,
sőt nem is indítványt, mert törvénnyé kenik:
önnön bogarába szerelmes mindenik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!