Ha fogyni akarok akkor mire kell figyelnem?
Fogyókúrák kategóriát javaslom itt a GYK-n.
Az, hogy ennyi kalóriával tudsz-e fogyni, sok mindentől függ. Ha felmész a kalóriabázis.hu-ra, és beírod az adataidat, megadja a javasolt kalóriabevitelt.
A zsírt kellene inkább csökkenteni.
Az ember a szénhidrátból nyeri az energiát, emellett a szénhidráttal teli ételek nagyon fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat (amik az emésztést is gyorsítják!), antioxidánsokat és fehérjéket is tartalmaznak, amik az állati, szénhidráttól mentes vagy abban szegény élelmiszerekben nincsenek meg.
Persze fontos arra odafigyelni hogy összetett szénhidrátokat egyél, tehát mellőzd a keményítős zöldségeket, de a többi zöldség, gyümölcs mehet nyugodtan nagy mennyiségekben; teljes kiőrlésű tészták és gabonák változatosan (árpa, köles, zab, stb.), na meg a hüvelyesek persze és az olajos magvak. Az utóbbi 3 kategória fehérjékben is nagyon gazdag, 15-23g fehérje/100g tehát mint a húsoknál.
Korlátozni a túlzott fehérjebevitelt kellene, 1g/ttkg-t ne lépd túl, tehát ha mondjuk 80kgs vagy akkor az 80g fehérje legyen és ne 120, mert a túlzott fehérjebevitel hízlal és a máj és a vese is nagyon megsínyli.
Emellett pedig az állati zsírokat kell korlátozni mert ezek telített zsírsavakkal és koleszterinnel teliek, és rögtön feltöltik a sejtek zsírraktárait, ettől lehet a legkönnyebben elhízni. Nem utolsósorban pedig megemelik a vérnyomást és nem tartalmaznak semmilyen értékes nyomelemet sem.
Állati zsíros termékek - vaj, joghurt, tej - helyett válaszd inkább a jótékony telítetlen zsírsavakat, sok ásványi anyagot és vitamint tartalmazó növényi alternatívákat (margarin, kókusz-vagy szójajoghurt, mandula, mogyoró, rizs vagy épp zabtej, stb.) - az utóbbiak otthon is könnyedén elkészíthetőek.
A normál emberi anyagcserénél 65-70% szénhidrátra, 15-20% fehérjére és zsírra van szükség. Ha ezt felborítod, felborul az emésztésed, hormonháztartásod és a szervezeted kizárt hogy hozzájutna a megfelelő vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz és elég rosthoz.
Egy 1800kcal-os étrend esetén ez kb. 300-320kcal szénhidrát, 30g zsír, és 60-80g fehérje. A te esetedben maradnék a 80g fehérjénél 300g szénhidráttal, mert a fogyáskor fontos hogy ne legyen túl alacsony a fehérje hogy ne vesszél izomtömeget, de ne is legyen túl magas, mert úgy meg fogyni nem lehet.
Emellett kerüld természetesen a finomított cukrokat minden formában, igyál csak vizet és cukrozatlan teát, felejtsd el a gyümölcsleveket is mert az is tiszta cukor. Ne süss olajban, főleg ne bő olajban - inkább párolj, főzz. Ha olajat használsz, 1-1 ek olíva vagy repceolaj elég a serpenyőbe, több nem kell.
Ne egyél késztermékeket, tartósítós-ízfokozós vackokat, stb.
És a szénhidrátok mint elsőnek írtam ÖSSZETETTEK legyenek, tehát ne pékárú fehér liszt és fehér rizs meg cukor meg keményítő.
"Persze fontos arra odafigyelni hogy összetett szénhidrátokat egyél, tehát mellőzd a keményítős zöldségeket, de a többi zöldség, gyümölcs mehet nyugodtan nagy mennyiségekben; teljes kiőrlésű tészták és gabonák változatosan (árpa, köles, zab, stb.)"
Hogy mi van? Tehát összetett szénhidrátot egyen, de keményítős zöldségeket (a keményítő összetett szénhidrát) ne? Tehát az egyébként igencsak egészséges répa, cékla, zeller, sütőtök stb. szerinted nem jó? De a keményítőben gazdag gabonafélék meg igen? A fehér lisztben és rizsben is keményítő van, azaz összetett szénhidrát, csak nincs benne élelmi rost, ami lassítaná valamelyest a felszívódását.
Kicsit rendet kellene rakni a fejedben, mert a vegán propaganda agyadra ment kicsit...
Van pár hasznos gondolatod, de nem kéne már ilyen szinten ijesztgetni meg téríteni az embereket, hogy ha bármi olyat eszik, ami nem növényből jött, azonnal beteg lesz.
A szóját meg a margarint pedig hagyjuk már. Semmi egészséges sincs bennük, mindkettő műkaja (itt a tofura és társaira gondolok, kb. senki sem készít Magyarországon valódi szójababból ételt).
Szerintem jókat írt a 70%-os, a keményítő csökkentése minden diétánál javasolt hiába összetett. Az a baj vele hogy a feles keményítőt glikogénként tárolja el a máj, amit pedig nem tud eltárolni azt mind zsírrá alakítja.
A 69%-os egy szimpla troll, szerinte napi 5 tojással meg 3 steakkel kellene fogyni, értelmes és építő hozzászólásai nincsenek, csak trollkodni szokott. Az agyára mehetett a sok tojás meg szalonna :)
Egyszerűen ignoráld.
"A 69%-os egy szimpla troll, szerinte napi 5 tojással meg 3 steakkel kellene fogyni, értelmes és építő hozzászólásai nincsenek, csak trollkodni szokott. Az agyára mehetett a sok tojás meg szalonna :)"
Először is kikérem magamnak, én egy szóval sem mondtam ilyet.
Másodszor, nem is eszem szalonnát, sőt napi 3 steaket és 5 tojást sem.
A hozzászólásom lényege az lett volna, hogy értelmetlen dolog az ún. keményítős zöldségek (gyökérzöldségek, gumósok) fogyasztásának kerülése, ha a náluk sokkal több keményítőt tartalmazó gabonafélék fogyasztását nem korlátozzuk.
Itt egy lista a 19 legtöbb keményítőt tartalmazó ételről. Mindegyik gabona, vagy gabonát tartalmaz, kivéve az utolsót, a krumplit.
De persze én vagyok a troll :/
Még egy utolsó gondolat a 2-eshez.
Az általad ajánlott szénhidrátdús, alacsony zsírtartalmú étrendbe nyugodtan beleférnek a keményítős zöldségek. Nem fér bele viszont a margarin, növényi olajak (semmilyen hozzáadott zsír), olajos magokból is csak csekély mennyiség, amiből így sok fehérje nem fog jönni.
Ilyen minimális zsírbevitel csak növényi étrend mellett lehetséges, mivel az állati fehérjeforrások a bennük lévő zsír miatt nem férnek bele.
Nem mondom, hogy ne lehetne így fogyni, ki tudja, de nem mindenki képes illetve akar növényi étrenden élni.
A sejtek közül csak a zsírsejtek raktároznak zsírt, ez a dolguk. A szervezet zsírból is tud energiát szerezni, máskülönben nem tudnánk fogyni (amikor is felhasználjuk a zsírraktárainkat).
Az általad leírt étrend alternatívája a szénhidrátcsökkentés, amikor normál fehérjebevitel (a 80 g még okés is lehet, egyénfüggő) mellett kevés szénhidrátot (jellemzően 160 g alatt) és több zsírt (ez lehet akár növényi olajból, magokból is) fogyasztunk. Nem lehet egyszerre a zsírt is minimalizálni, meg a szénhidrátot is, mert akkor vagy koplalunk, vagy egészségtelenül sok fehérjét kell fogyasztanunk.
A szervezetünknek energia szempontjából mindegy, hogy növényi vagy állati zsiradékot fogyasztunk, mindkettő ugyanolyan kalóriadús. Tehát fogyás szempontjából közömbös, milyen zsiradékot viszünk be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!