Van-e jelentőssége annak, hogy a napi 1500 kalóriámat "egészségtelen" étetelből viszem be, vagy úgymond "egészségesből"? Tudományosan
Pl sok helyen írják egyél reggel zabot gyümölccsel. Én meg nem tartom se laktatónak azt az adagot amennyit megehetnék belőle,se túl finomnak. Ezért eszek helyette pl egy kinder buenot meg iszok két lattet. De szedek naponta béres cseppet,vitamint is és végzek némi sportot is. Ebédre pl előírják egyél rizset,csirkével zöldséggel. Én meg eszek helyette instant tésztát zöldséggel. Uzsonnára valami teljes kiörlésű cucc ezzel azzal én meg helyette megint egy csokit. Vacsorára meg chipet eszem a mások legyen tojása helyett.Ha kevés a fehérje iszok fehérje shaket.
Szóval tuladjonképpen van-e nagy különbség a kettő között?Ha én nem eszem meg a főzeléket vagy köreteket húsokat,hanem jobban esik egy zacskó chips,vagy egy instant csípős tészta ilyesmi.De szedek vitamint ,mozgok és azért zöldségeket is fogyasztok. Van e vajon különbség a két étkezés között?Mert az úgymond egészséges kaják se sokkal vitamin gazdagabbak szerintem,akkor meg miért ne egyek úgy ahogy akarok?
Van különbség rengeteg, annyi van,hogy nem is tudom mindet ismertetni,de nyilván ezek csak ajánlottak nem ezt az étrendet kell követni minden táplálkozáskor.
Azért írják reggelire a zabot meg a gyümölcsöt,mert magas rosttartalmú, ez pedig kifejezetten jó a beleknek és a székletnek amelynek állagát is javítja. A rostos ételek lassítják a szénhidrátoknak a felszívódását és nem emeli meg olyan hirtelen a vcukorszintet, nem is csökken le "egyből". A gyümölcsöt had ne fejtsem ki ennyire, vitaminok (nem lehet összehasonlítani a multivitaminokkal,annak ellenére,hogy azonos a mesterséges és a természetes vitamin molekula,hiszen más a felszívódási arány és még rengetek dolgot tartalmazhat vagy tulajdonsággal bírhat egy gyümölcs, olyanokat amelyekkel egy multivitamin nincsen "felszerelve", egy alma esetében a vitaminokon kívul tartalmaz flavonoidokat,quercetin glycosid,epicatechin vegyületeket) stb. .Mindezekkel szemben a kinder buenoban gondolom van pár "finomság", valamilyen jó kis benzonátos tartósítószer (ezt nem írom le,ha érdekel nézz utána), magas szénhidráttartalom ami a vércukorszintnek kifejezetten "jót" tesz és még miegymás.
Tojás; pl gazdag vasban. A vashiány vérszegénységet okoz.
Teljesen más a felszívódása a vitaminoknak egy kinder buenoval vagy egy félcitrommal. Nyilván nem a buenoval hasznosul jobban a szervezetedben.
A chipsnek magas zsírtartalma és keményítő tartalma,ezt a szervezet lebontja cukorra .Bizonyítottan rákkeltő a chips.
Mesélhetnék erről még jó sokat,de még egy rövid megjegyzés amit le is írnak ezekre az étrend kiegészítőkre,hogy nem helyettesítik a változatos táplálkozást.
Az meg azért eléggé durva kijelentés a végén,hogy nem gazdagabb vitaminban egy gyümölcssaláta mint egy zacskós leves.
Hogy az utolsó kérdésre is válaszoljak.
Nyilván úgy eszel ahogyan akarsz, gondolom továbbra is úgy fogsz.
Ezek az étrendek nem csak a levegőből jöttek(van rengeteg olyan személy aki csak leír valamit,tehát nem ezekre gondolok,hanem szakemberekre),hanem a tudománynak a fejlődésével vizsgálták a táplálkozást. Nem véletlen,hogy külön szakma is létezik erre az egészségügyben.
Remélem nem feleslegesen koptattam a billentyuzetet és majd valakinek a szemléletében lesz egy kisebb változás táplálkozás terén.
Köszönöm a válaszodat nem számítottam ilyen jól megírt válaszra :D dee hidd el hatással van rám ,de pl a rízs az nem olyan mintha megenném a chipset vagy tésztát? vagy annak van bármi jó hatása? oké legyen a gyümölcsök valamennyire hasznosak bár nem szeretem őket csak a nyáriakat,télen nagyon rossz a felhozatal.
A chips valóban rákkeltő lenne? Nem tudom,és milyen rákot okoz? bél? a cukor nem rákkeltő? Akkor a fruktóz is az meg a szénhidrátok is nem?
rízs az nem olyan mintha megenném a chipset vagy tésztát?
Olyan komplikált ez a kérdés,de ránézésre tök egyszerunek tunik.
A rizsnek is több fajtája van úgy mint a tésztának is.
A két legáltalánosabb amit fogyasztanak az a "sima"(fehér) és barna. A kettő között is rengetek különbség van,a barnának magasabb a rosttartalma,mert annak megvan a "héja" ellenben a fehérrel.Más fokú vércukorszintet generál mindkettő és más a tápanyagtartalmuk,de hogy elkerüljem,hogy könyvet írjak egyszerusítek = a barna jobb választás.
A tésztákat már nem is merem leírni.
Egyszeruen, Teljes és nem teljes kiőrlésu,de ezen kívul vannak még más tészták is,rozs,lenmag stb...
Teljeskiőrlésu kenyereknél/tésztáknál érdemes megnézni az összetevőket,mert ráírják,hogy teljes kiőrlésu és összetevők között szerepel 26% teljeskiőrlésu liszt a többi meg búzaliszt ami sima nem teljeskiőrlésu és általában még rozs,hogy barna színe legyen,evvel tévesztik meg az embereket mert ez adja a sötét árnyalatát többségében. Lényegében törekedni kell arra,hogy minél több legyen a teljeskiőrlésu liszt a termékben és ne legyen alacsony a rosttartalma.
A chipsben nincsen szinte semmi csak zsír és szénhidrát.
A fő kérdésre a válasz,ha úgy nézzük,hogy mindkettővel jól tudsz lakni és eltudod telíteni a bendődet akkor mindkettő megfelel ennek a kihívásnak.
Nem tudom,hogy szoktál-e olvasni,de innen hozok egy példát. Nem mindegy,hogy üres lapokból áll a könyv vagy van tartalma is az oldalaknak. Nem mindegy,hogy olyan ételeket fogyasztasz amiknek van tápértéke vagy olyanokat amilyeneknek nincsen.
Rákkutatás az még ennél is komplexebb dolog. Maga az,hogy rákkeltő az annyit jelent,hogy nagyobb eséllyel alakul ki daganatos elváltozás,egyszeruen.
Az,hogy milyen rákot okoz a chips, ezt nem igazán lehet megmondani,erről még rákkutatótól sem kapnál konkrét választ,de tőlem igen(nem amúgy:).
Azt viszont elmondható,hogy általában ott alakul ki nagyobb eséllyel rák a rákkeltő anyagtól a szervezeten belül, ahol közvetlenül érintkezik a rákkeltő anyag.PL:(10 tüdőrákos személyből 9 dohányzik általában)dohányzásnál a tüdőbe kerül a füst,ott nagyobb eséllyel alakul ki daganat a dohányzás következtében ,mint mondjuk prosztatában. De gondolom lány vagy,szóval a 2.része téged annyira nem érint,jobb esetben :D.
A szénhidrátok nem rákkeltőek,de a daganatos sejtek "elveszik" az "jól" üzemelő sejtek elől a szénhidrátokat és növekednek, tehát ha valaki daganatos annak a magas szénhidrátfogyasztás nem kedvez,(ebből viszont jöhetne egy másik kérdés,de már megválaszolom.Kell szénhidrátot fogyasztani hiába daganatos valaki és nem jelentene megoldást,ha nem fogyasztana.)
Honnan olvastál ilyet a tejről?
Legáltalánosabb probléma vele az,hogy nem tudja az emberek többségének a szervezete lebontani a laktózt.
Nem az a lényeg, mi okoz a kutatások szerint rákot, hanem a táplálkozás és az életmód egésze. Egyes tápanyagok éppen védő hatásúak egyes betegségek ellen, és itt nem a szintetikus, ki tudja milyen hatékonysággal felszívódó vitaminokra gondolok. A gyümölcs, zöldség és a természetes, tápanyagokban gazdag ételek mindig többet érnek a vitaminoknál és a Béres cseppnél, bár vannak olyan kiegészítők, amiket érdemes a normális táplálkozás mellett is szedni, főleg télen.
Amiket felsoroltál, azokban semmi rost nincs (ha eszel valami zöldséget, akkor jobb a helyzet), csak ezekből valószínűsíthető a kálium, cink, vas, esszenciális zsírsavak, magnézium hiánya (nem hiszem, hogy a Béres és a vitaminjaid ezt maximálisan pótolják). Erősen feldolgozott ételek, tele adalékanyagokkal és finomított szénhidrátokkal, finomított növényi olajjal. A fehérjeturmix a fehérje kiegészítésére, nem pedig a teljes napi fehérjeigény fedezésére szolgál, nem véletlenül ez az ajánlás. Ugye nem gondolod, hogy hosszabb távon egészséges maradsz ezekkel?
A rizs annyiban különbözik a tésztától, hogy nincs benne glutén, ha ez számít. Amúgy kb. mindegy, melyiket eszed, ha nem eszed egyiket se, az se baj. Zabot se muszáj, ha nem szereted, sőt még gyümölcsöt se, ha eszel helyettük sok zöldséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!