Kinek mi a véleménye erről az ételintolerancia tesztről? Van valakinek már tapasztalata benne? Ajánlanátok?
Évek óta ismeretlen eredetű puffadás gyötör, sok orvosnál voltam, de nem találtak kórosabb szervi elváltozást (noha nem is csinálták meg az összes féle vizsgálatot, azzal az ürüggyel, hogy még fiatal vagyok (21)).
Most találtam ezt a gyorstesztet, amit elvileg otthon is el tudok végezni és azonnali eredményt hoz, továbbá több, mint 200 összetevőre vizsgál.
Szerintetek?
Link:
Nagyrészt pénzkidobás, mert amit az orvos végez vérkép-vizsgálatot, abban ezek a vizsgálatok ugyanúgy benne vannak, söt alaposabban végzik el.
Emellett a legtöbb élelmiszer-intoleranciát nem lehet vérböl megállapítani, hanem egyéb tesztekre van szükség, szóval ezért is értelmetlen dolog.
Viszont ha ilyen gondjaid vannak és nem találnak semmiféle elváltozást, akkor soakt segít, ha te jársz utána, mi okozzhatja.
Ehhez az szükséges, hogy nagyon alapos, pontos étkezési naplót vezess, amiben mindent feltüntetsz, amit eszel vagy iszol, de annyira alaposan, hogy ha egy kiskanál valamit megkóstolsz, azt is feltünteted. Emellett vezetni kell, hogy mikor mennyire voltál felpuffadva, az esetleges székrekedést, hasmenést, bélfelfújódást is, meg minden egyéb eltérést a megszokottól.
Ha a puffadás mindennapos, akkor két-három hét naplóvezetés után kezdheted, hogy kihagysz két hétre egy-egy élelmiszercsoportot, és ugyanúgy vezeted a naplót, a változásokat is feltüntetve.
Igen, én is érzem a pénzkidobás részét a dolognak, de már nagyon reményvesztett vagyok. Már abban is biztos vagyok, hogy nem fogok tudni így élni örökké sajnos. Lelkileg elfáradtam benne.
Igen mindennapos! Korábban nem, de ma már mindennapos problémát jelent. Elkezdtem étkezési naplót vezetni, remélem hoz majd valami eredményt.
És hol végeznek ilyen tesztet? Hova kell érte menni? Kórházba vagy SZTK-ba?
Szerintem a háziorvos nem tud ilyen vizsgálatot csináltatni. Én voltam ennek egy kevesebb ételt vizsgáló változatán, és szerintem nem, vagy részben valós az eredmény. Tej- és tojásérzékenység jött ki, holott egyiktől sincs semmi bajom. Ehhez képest drága volt, és nem oldotta meg a problémám, pedig hosszú ideig tartottam az étrendem ez alapján.
A napló szerintem is célravezetőbb. A táplálékok elhagyását én a tejtermékekkel kezdeném, majd következnének a gabonák és a hüvelyesek. Illetve ha iszol szénsavas dolgokat, az legyen az első, amit elhagysz, mert lefelé is kitalál a nyomás. :) Emellett ne terheld túl az emésztésed, tehát ne zabáld púpra magad, és az étkezések közt hagyj annyi időt, hogy az előző étkezésed már ne legyen a gyomrodban!
Én is régóta nyomozok a témában és azt látom, hogy bármennyire is sarlatánságnak tűnik, sajnos ez az egyetlen típusú ételintolerancia vizsgálat és kb. az összes akkreditált magánlaboratóriumban ugyanezt végzik el, illetve a foodDetective 46 élelmiszerre vizsgáló tesztjét, melyhez gyógyszertárakban és a neten juthatsz hozzá és egészségpénztári számlára elszámolható orvostechnikai eszköz vagy mi a szösz.
Én a fentieket (hogy konkrétan hivatásos egészségügyi intézményekben hozzáférhető tesztekről van szó) némiképp garanciának tekintem annak ellenére, hogy a témában laikusként gondolkodva ez így túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, hogy ennyire egyszerű legyen a dolog.
De nemzetközi szakirodalmakat, ajánlásokat is próbáltam találni ezügyben és külföldön is csak ugyanezekbe a tesztekbe botlottam, úgyhogy ha valaki esetleg angol nyelvű szakirodalomban előrébb jut, megköszönöm, ha informál.
Visszatérve, ami nekem nagyon sokat segített a témában, az egy laikusoknak szóló szakkönyv, amiben kb. minden új tudományos eredmény szerepel az elmúlt évtizedből emésztés témakörében, a könyv címe Bélügyek - talán már hallottál róla, bestseller.
Ez segített nekem megérteni és komolyan venni az ételintolerancia jelenségét, ami messze nem olyan mint egy allergia és ezért annyira alattomos, hogy évtizedek során kb. visszafordíthatatlannak tartott krónikus megbetegedéseket, gyulladásokat, de akár autoimmun betegségeket és még számtalan, a tudomány számára rejtélyes eredtű kórt képes előidézni.
Ha allergiásak vagyunk a tejre vagy a tojásra, az olyan "egyértelmű": a fogyasztását követő egy órában feltétlenül tüneteink lesznek, kiütés, viszketés, puffadás, fulladás satöbbi, súlyos esetben anafilaxiás sokkról van szó. Ezzel szemben az intoleranciának az esetek tetemes hányadában semmi ilyen tünete nincs. Mondhatni sokszor semmilyen tünete nincs. Ha van is valami minimál, azt sokszor az érintett fél nem tudja kizárólag az adott kajához társítani, vagy mivel egész életében jelentkezett az adott tünet, ezt tekinti normálisnak. Pl. minden evés után fáradt vagy kicsit fáj a hasa. Nem is tudja, hogy a normális állapot nem ez lenne.
Az intolerancia teszt elvileg a véredből ellenanyagot mutat ki. Ennek az a feltétele, hogy a közelmúltban egyél olyan cuccot, amit a teszt mér, hogy legyen kimutatható ellenanyag, ha intoleráns vagy rá. Nekem van egy bőrtünetem, ami tipikus intoleranciatünet, egyik napról a másikra keletkezett, persze ez csak a felszínen egyik napról a másikra, a testem mélyén nyilván évtizedes kitettségről van szó, ami nem tud egyik napról a másikra "visszaalakulni". A lényeg, hogy én elvégeztem a foodDetective tesztet otthon és nekem a kesudió, tej és tojás jött ki mint főgonosz...
Nos, azt én is elmondhattam magamról addig, hogy "egyiktől sincs semmi bajom". Ja. Rövid távon nincs. Nincs úgy, hogy születésemtől eszem őket. Így lehetséges, hogy nem is tudok arról, hogy amit normálisnak tartok - mert egész életemben azt tapasztaltam - azok valójában "tünetek".
Azonban egyszer annyira kétségbeejtő volt a bőröm, hogy elhatároztam, hogy egy próbát megér, kiiktatom a tejet, de olyan szinten, hogy összetevőként sem, egy tejmolekulát sem. (Nem a laktózról van szó.) Pár hónapra rá véletlenül megettem egy sajtos izét és bár addig soha nem volt tünetem a tejtől ugyibár, na akkor lett. Úgy éreztem egy napig, hogy ólommal öntötték ki az egész bélrendszeremet. Akkor nem hittem el, s elkezdtem tejes dolgokat enni szisztematikusan, de eleinte ilyen brutál tünetei voltak, aztán elkezdtek ezek megint "enyhülni", talán a bél megint berendezkedett a "túlélésre" az átmeneti fellélegzés után.
Nézzük, hogy jártam a gluténérzékenységgel. Minden orvosomnak és ismerősömnek meggyőződése, hogy gluténérzékeny vagyok (soványság). Van egy olyan indirekt módja az intolerancia tesztelésnek, hogy 3 hónapra totál kiiktatod az adott élelmiszert, aztán megpróbálod "visszavezetni" és figyeled a tested reakcióit. Először ezt próbáltam ki a gluténnel, de semmi nem történt, az embert próbáló gluténmentes diéta után a testem csak ujjongott, hogy újra jön a kenyér. :) Ezután jött a teszt: a foodDetective egy kanyi gluténérzékenységet nem mutatott ki. Na hát akkor biztos hibás persze, merthogy nekem "kötelező" a gluténintolerancia. Idővel meguntam ezt és elmentem vérvételes cöliákia szűrésre, ami egyébként ugyanúgy működik mint a foodDetective: ellenanyagot mutat ki vérből, esetemben két ellenanyagot mértek, mindkettőnek van egy normál határértéke, azon felül: intolerancia. Nos, mindkét ellenanyag a normál intervallum alsó harmadában volt, ergo ugyanazt az eredményt mutatta minden hivatalos várakozás ellenére mint a foodDetective - abrakadabra.
Szóval lehet csinálni ezt a negyedévre elhagyom és visszavezetem című indirekt "szűrési" módot, de szerintem akkor már minimum csináld meg a 46 élelmiszeres tesztet, s akkor ha mégis van minimum egy minimál megbízhatósága a tesztnek (esetemben volt - tej: igen, glutén: nem), akkor kapsz egy iránytűt a kezedbe, hogy mely élelmiszereket "ellenőrizd le" először a 3 hónapos szigorú elhagyással.
Azta köszi szépen!
Megkérdezhetem, hogy neked milyen tüneteid voltak? Már az emésztőrendszeri részére gondolok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!