Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mely vitaminokat, ásványi...

Mely vitaminokat, ásványi anyagokat ajánlatos egyszerre bevenni, és melyeket nem?

Figyelt kérdés
Állítólag bizonyos vitaminok segítik egymás felszívódását, és hatását. és vannak vitaminok, amelyek csak gátolják egymást. Ugyan ez a helyzet az ásványi anyagokkal is, illetve a vitamin-ásványi anyag kapcsán. Ha ez igaz, akkor a vitaminokat és az ásványi anyagokat hogy kel bevenni, hogy a lehető legjobban felszívódjanak, és a hatásukat is a lehető legjobban érvényesítsék?
2017. jan. 20. 11:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem erre egyszerű földi halandó nem fog tudni neked válaszolni. Az egész egy komplex rendszert alkot. Engem is érdekelnek a vitaminok, de minél többet olvasok erről, annál bonyolultabbnak látom. Szerintem a legjobb, ha a vitaminokat természetes élelmiszerekkel veszed magadhoz. A szintetikus vitaminkészítményekkel jobb óvatosnak lenni.
2017. jan. 22. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ez nem igaz. Soha nem fogsz tudni annyi gyümölcsöt megenni, hogy normális mennyiségben vedd magadhoz a vitaminokat. Az ismerőseim közül, akik azt mondják, amit te, mind sokszor betegek, sokan évente kórházba is járnak. Minden bajuk van, és nem tudják, hogy miért. Hát mert nem jut vitaminhoz a szervezetük.
2017. jan. 22. 12:34
 3/3 Csori96 ***** válasza:

Az alábbi egy fitnesz témájú Facebook csoportból származik.


"A leírtak a táplálkozási tanácsadói, edzői, és táplálékkiegészítő forgalmazói tapasztalataim, és a jelenlegi tudományos álláspont alapján íródtak. Egészséges, felnőtt, hobbi sportoló embereknek íródott ajánlás.


Vitaminok és ásványi anyagok mesterséges pótlása.

Az egészséges szervezethez szükségünk van vitaminokra és ásványi anyagokra. Mivel a táplálkozással szinte lehetetlen a megfelelő mennyiséget bevinni néhányból ezek közül, így ezeket érdemes mesterséges készítményből pótolni.


Az elején tisztázzunk pár tévhitet. Magyarországon nagyon ritkán diagnosztizálnak valódi vitaminhiányt, vagy attól kialakult hiánybetegséget.Sokan tudják, hogy a zsírban oldódó vitaminokat(D,E,K,A) túl lehet adagolni. Viszont azt kevesen tudják, hogy a vízben oldódó vitaminokat is. Mindent túl lehet adagolni. A vitamintúladagolás hosszú távon veseelégtelenséghez, veseproblémákhoz vezethet.


Multivitaminok

A multivitaminok általában tartalmazzák a 23 vitamint és ásványi anyagot, amire szükségünk van. Sajnos a kutatások azt igazolják, hogy a bennünk lévő hatóanyagok töredéke szívódik fel.Van,hogy csak egy-két vitamin szívódik belőle fel. Ráadásul sok multivitaminban óriási dózisokban vannak a vitaminokból, ami túlterheli a vesét. Nem szoktam javasolni multivitamin szedését.


C-vitamin

Mostanság divat, hogy C-vitaminból óriási, 1500-2000mg-ot viszünk be. Népszerű tévhit, hogy a C-vitamint nem lehet túladagolni. Pedig túl lehet. A vesének ugyanúgy fel kell dolgoznia, és a túlzott C-vitamin fogyasztás hosszú távon súlyosan károsíthatja a vesét(Szent-Györgyi Albert veseelégtelenségben halt meg) egy átlagos nem dohányzó, nem elhízott hobbi sportolónak naponta 500-1000mg körül érdemes mesterséges forrásból C-vitamint bevinni. Dohányzó, elhízott, vagy nagyon stresszes életet élő emberek vihetnek be többet. 1200-1500mg-t maximum.Megfázás esetén lehet akár napi 2000-3000mg-t is bevinni, de ezt pár napnál tovább nem érdemes tartani.


Kálcium(Ca)

A kálcium az egyik legfontosabb ásványi anyag. A szervezet egyik építőköve. A nőknek különösen fontos.(ők hajlamosabbak a csontritkulásra) napi 400-600mg-t érdemes mesterséges forrásból bevinni.


Magnézium(Mg)

A magnézium szintén egy fontos ásványi anyag. A magnéziumhiány izomgörcsöket, elgyengülést, vagy akár migrént is okozhat. Fontos ingerületátvivő anyag. Naponta 200-300mg-t érdemes bevinni.


Vas(Fe)

A vashiány főleg a nőkre jellemző. Neki magasabb is a vas-igényük. Naponta 10-15mg-t érdemes ebből bevinni.


D-vitamin

A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami kakukktojás a vitaminok között, mivel természetes formában a szervezet napfény segítségével előállítja. A téli időszakban szoktam javasolni a külső pótlását kúraszerűen. Naponta 2000NE bőven elég egy átlag embernek.


B-vitaminok

A B-vitaminok az idegrendszer vitaminjai. Stresszes időszak, vagy kevés pihenés esetén B-komplexet szoktam javasolni kúraszerűen. A multivitaminokkal ellentétben a B-komplex az azonos típusú vitaminok miatt felszívódik a szervezetben. Az alábbi mennyiségeket tartom megfelelő bevitelnek:

B1-vitamin (tiamin): 1,2-1,5 mg

B12-vitamin (canokobalamin): 5-6 µg

B2-vitamin (riboflavin): 1,5-1,7 mg

B3-vitamin (niacin): 25-30 mg

B5-vitamin (pantoténsav):8-10 mg

B6-vitamin (piridoxin):2-3mg

B7-vitamin (biotin): 30 µg

B9-vitamin (folsav): 400 µg

Inozitol:8-10 mg

Kolin:8-10 mg


A fent nem szereplő vitaminokat és ásványi anyagokat(pl. A-vitamin, cink, K-vitamin) kiegyensúlyozott táplálkozással be lehet vinni megfelelő mennyiségben(egészséges átlag embernek)

Példaként leírom a saját napi vitamin-készítmény bevitelemet.

C-vitamin 2x500mg

Ca 2x300mg

Mg 2x150mg

Időnként 2x1 B-komplex tabletta, és 2000NE D-vitamin. Ezeket 2 hetes kúrákban szoktam szedni.


Az ideális bevitel mértéke természetesen egyénfüggő."

2017. jan. 22. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!