Közvetlenül mozgás után milyen egy normális cukor-érték?
Huhh, ez több tényezős választ igényel.
Volt amikor feltekertem biciklivel a jánoshegyre a normafához és nem ettem semmi szánhidrát pótlást út közben. Amikor jöttem lefelé, akkor már a budakeszi út alaján olyan érzésem volt, mint ha hideg havas tájon járnék, pedig a környezet és az évszak se okozhatott ilyesmit. Aztán leszálltam áttoltam a biciklit a zebrán, de a járdán már nagyon furcsány éreztem magam. elkezdtem szédülni és mejdnem össze estem, rogyadozni kezdett a lábam. Gondoltam, hogy nagyon leeshetett a vércukrom. Volt a táskában szőlőcukor és bevettem abból két szemet, ezután már fél percen belül teljesen rendbe jöttem, vissza tért az erőm. Akkoriban is metfogammát szedtem a cukromra.
Szóval egy ilyen kb 400 méteres hegyre felbiciklizéstől lemegy 3 alá, ami már nagyon veszélyesen alacsony szntet jelent. most már amikor ilyen hasonlókat tekerek a Pilsben vagy bármerre, akkor reggel nem is veszek be a cukorra tablettát, mert a mozgás úgyis annyira elégeti a cukrot, hogy még pótolni is kell út közben. Na meg ha az aktív kültéri mozgásoknál túráknál ha kihagyom a mefogammát metformint metfo... bármit amit éppen szedünk, akkor elmarad a gyógyszer mellékhatása a rendszeres hasmenés is. Viszont a vércukor meg nem lesz sok. Müzli szeleteket hordok magammal meg vizet, hogy közben kicsit pótoljam, mert az se jó ha nagyon lecsökken a cukor. Egyszerre nem eszek meg egy szeletet, csak egy harmadot-negyedet egy evésre.
persze a mozgás az nem csak egy kis séta a ház körül, mert az semmi! ..szóval az nem sok hatással van a cukorra, de valahol el ell kezdeni, ha komlyan akarsz mozogni.
A legkényelmesebb mozgás forma a biciklizés, mert ha nem vagy erős, akkor csak lassan de el lehet jutni pár km-re. Aztán legközelebb már többet bírsz és később még többet. Aztán lassan így lehet megerősödni annyira, hogy bevállajunk egy kisebb emelkedőt, dombocskát, aztán egy hegyet. A végén egészen jó kondit lehet összeszedni így és a testalkat is egészen megváltozik ha ezt rendszeresen egyre intenzíveben bírjuk és csináljuk.
még a kérdés másik részére...
" hogy sport után közvetlen mért eredmény mettől-meddig normális? Vagy ha lót-fut az ember, és utána mérik rögtön?"
A klasszikusan közismert vércukor szintek itt is irányadók maradnak. Az alsó érték 3.5 körül van, ami normál esetben be szokott állni és bármilyen esetben ha ez alá csökken a vércukor értéke, akkor már problémát okoz, minél inkább ez alá az érték alá csökken.
A felső érték, amit vércukor mérésnél figyelembe kell venni a "laborlelet cukor normálérték" kulcsszavakra található orvosi vélekedés szerint, ott a legmagasabb, még éppen elfogadható de még egészségesnek mondott érték, az étkezés után kettő órával mért 7.8 alatt kell lennie.
Az alsó érték viszont nem lehet 3.5 alatt, mert az már rosszulléthez vezet.
A testmozgás viszont jelentősen csökkenti, égeti a cukrot a szervezetben. Ezeket a dolgokat az ember leginkább vércukor mérésekkel tudja önmagán ellenőrizni.
Úgy tanultam meg én is azt, hogy egyszerre mennyi és milyen étellel bevitt szénhidrátot ehetek, hogy eleinte mindig mértem.
A reggeléhgyomorra mért cukor érték az ami egyszer nagyon fontos.
Még nagyon fontos, hogy az étkezések mennyiségét és az összetételét úgy kell beállítanunk, hogy az étkezés végeztével még várunk kettő órát és utána megmérjük a vércukor értékét. Ez az amikor a vércukor nem lehet 7.8 vagy az fölötti. Azért én inkább 7.0 alattit mondanék, de végül is nekem 6.5 körül szokott lenni. Sőt bvan amikor másfél óra múlva mérem és akkor is 7.0 alatt van.
Ezeket ki kell tapasztalni mindenkinek a saját testének a működése szerint. Így lehet beállítani, miből mennyit ehetünk egyszerre. Azt nem tudom kell-e mondanom, hogy bármilyen szénhidrátot emelő dolgot nem szabad másfél-kettő órán belül enni, különben hozzá adódik a meglévő még normálisnak mondható vércukor értékhez és azzal összeadódva növeli a kockázatokat.
A cukorbetegségben nagyon fontos a koleszterin szint ellenőrzése és ha szükséges akkor a gyógyszeres csökkentése. Szedtem eleinte sztatin hatóanyagú koleszterin csökkentőt, de elolvastam a leírását és megijedtem tőle. A rádióban is beszélt egy természetgyógyász Béky László ellene és ez még megerősített abban, hogy ezt nekem nem szabad szednem, ha ennyi rosszat mondanak rá. Kb. fél év múlva kiderült, hogy nem lett volna szabad abbahagynom. Akkor már már kezdtek jelentkezni a szövődmények, amit a koleszterin lerakódása okoz a szervezetben. A szemészeten vették észre, hogy a retinán mikroaneurizmák és bevérzések keltkeztek. Ez attól keletkezik, hogy a vérben megnövekedett koleszterin szintjének hatására az ér belhártya és az ér fal közékoleszterin réteg rakódik ki, ami csökkenti az ér keresztmetszetét. Aztán ez tovább csökken és végül, amikor már nagyon elégtelen a vérellátása az adott területnek, akkor jönek a problémák az egész test minden erében, nem csak a vékony kapillárisokban, de a vastagabb erek "meszesedése" (az nem mész, hanem koleszterin lerakódással kezdődik, amit ha nem oldunk vissza gyógyszerekkel, akkor el is meszesedhet kemény plakkot képez ami később megreped és az okozza a különböző infarktusokat). A lényeg, hogy amikor nem szedtem a koleszterin csökkentő sztatin hatóanyagú gyógyszert, akkor szemlátomást napról napra egyre nagyonn részen lett fekete a látótér először kicsi vonalszerű területe, majd ez mellett és más részen is kezdett kialakulni.
Szeretem megismerni a dolgok összefüggését és mindent megpróbáltam, aztán gondoltam rá, hogy mégis el kellne kezdeni a koleszterin csökkentő sztatin szedését.
Ez a szem károsodás kb. három hónap alatt visszafejlődött és vissza tértek a más sötétedő és kiesőterületek is a normális látásba.
Azóta bátran hangoztatom mindenhol, hogy az ilyen hagzatosan és sok esetben még logikusan is beszélő természetgyógyászoktól hallotakat nagyon óvatosan kell kezenünk, mert én Béky László miatt majdnem megvakultam, mert komolyan vetztem amit elmondott a sztainokról. Szerinte az csak arra való. hogy "a gyógyszer gyárak meggazdagodjanak belőle és a koleszterinre mindenkinek szüksége van, mert anélkül nincs élet." Ennek a második része igaz, de csak egy bizonyos mértékű és fajtájú koleszterin az ami egészséges. ha annak túl magas a szintje, akkor először a kapilláris erekben okoz szűkületet majd elzáródásokat, mikro terület vér ellátás kieséseket, a szervezetünkben szervweinkben mikro halálokat, aközben a nagyobb erekben is apródonként de folyamatosan rakódik fel az érfalra a belhártya alá az egyre vastagodó koleszterin, ami idővel ott meszesedik és kemény plakká válik, aztán tovább vastagodva vérellátási nehézségeket okoz a szervezet minden részében, az agynál, a szívben a esékben és mindenhol.
Az ilyen meszesedett kemény pakkok hajlamosan leválni és elindulnak a darabjai a vérkeringésben a már beszűkült és a vékonyabb erek felé. Az már törvényszerű, hogy ez valahol meg fog akardi és elzárja az adott terület vérellátását.
Akkor van a lagnagyobb baj, ha ez az agyban, tüdőben vagy a szív ereiben történik. Akkor beszélünk szívinfarktusról, agyi infarktusról, de ezt a fizikai megvalósulásával ellentétben agyvérzésnek is szokték nevezni, habár legtöbbször nem vérzés hanem elzáródás áll a hátterében. Persze lehet vézés is bizonyso esetkeben, de ezt egyszerűbben agyvézés néven nevezik meg mert a tünetei szinte azonosak. Ma már az CT és az MR készülékek világában egy ilyen vizsgálat már egyértelműen megmutatja a károsodás konkrét okát.
Ez azért is fontos, mert egy angyi infarktusnál vérhígító és vérrög oldó gyógyszereket adnak a betegnek, ami egy tényleges, az agy vérzéses jellegű károsodásakor egyenesen halálos kimenetelű lehet.
Most jól elkalandoztam az orvostudomány területein, de rengeteget tanlok ezekről a dolgokról. Jó ha ismerjük, hogy a testünk hogy működik. különösen olyan dolgokra kiterjedően, ami kockázati tényezőt jelenthet nekünk. Akkor együtt tudunk gondolkodni az orvossal és megértjük, hogy amit mond, azt miért is kell betartani. Vagy ha esetleg egy szokásos de felesleges rutint akarna ránk erőltetni, azt is megérthessük és meg tudjuk beszélni vele, hogy az miért szükséges.
Akkor azzal nincs gond.
..és az étkezéshez képest mennyi idő telt el?
Azt is érdemes megnézni, az evés utáni másfél-kettő órásat, ha csak otthon vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!