Egészséges-e a vegán életmód gyerekeknek?
#9 Mar bocs, de ez pontosan igy van benne a Mikro- es makrotapanyagok jegyzetemben. Megcsak nem is a privat velemenyem, ha erdekel megnezem kokretan melyik egeszsegügyi szervezet kijelentese. :) Ennyit a tudatlansagom bizonyitekarol.
De mindegy, nem nyitok vitat, te gondolom vegan vagy igy minden erv hiabavalo. Egyel amit akarsz, es kesz.
Ha a jegyzet azt írja, hogy állati fehérje kell a szervezetünknek, akkor nem kicsit hibás, érdeklődő laikusok is láthatják, hogy ez nem igaz. A testnek konkrétan tökmindegy, hogy az aminosavak, amikből építkezik, növényből vagy állatból származnak, ezek teljesen egyformák azon a szinten. S mivel növényekből minden esszenciális aminosavat bevihetünk (ráadásul elég könnyen), végképp semmi alapja az állításnak. Akárhol is írták le.
Amiket írtam, azok közismert dolgok, vitának igazából itt nincs helye...
Sokszor kértem már embereket arra, hogy pl. mondjanak egyetlen esszenciális tápanyagot, ami CSAK a húsban van. Sosem mondtak, csak azt, hogy a hús kell, bár ezt már sokmillióan cáfolták az életükkel.
A veganizmusnál persze már mélyebbre kell menni s el is fogy kicsiny tudásom, de a fehérjék kérdése még elég egyszerű.
A gyerekeknél több esszenciális aminosav van, de növényekből azok is bevihetők.
Előző: ugyanígy te is eldöntötted, hogy ő a hülye, láthatóan téged nem lehet észérvekkel megközelíteni.
Elmagyarázom, mire gondolt. Szólj, hogy mivel nem értesz egyet! :)
1) Ha egy esszenciális aminosav több napon keresztül hiányzik a szervezetünkből, annak káros hatásai lesznek az egészségünkre.
2) Csak az állati eredetű ételek (hús, tojás, tejtermékek) aminosavprofilja teljes. (A növényeknél csak a szójának.)
3) Két növényi étel együtt szintén teljes aminosavprofilt eredményez. A hüvelyesekből például csak 1-2 aminosav hiányzik. Ráadásul van valamennyi tűrése a szervezetnek, tehát nem fog mindjárt leállni a szíved, ha egy étkezésen belül nem vittél be egy adott esszenciális aminosavat. (Valami 2 napra emlékszem, de lehet, hogy tévedek...)
Ergo az a feladat, hogy két napon belül több ételtípust is együnk. Könnyen belátható, hogy ez nem nehéz. :)
Ugy latom most en vagyok irt beallitva rossznak es maradinak. Nem baj, mindenki egyen amit akar, tenyleg. De hadd füzzek azert annyit hozza, hogy akit en vegant ismerek egy sem hallott meg az aminosav profilrol, nemhogy ki tudna szamolni. Odaig jutottal, hogy ami allati eredetü az fuj es karos, helyette eszünk inkabb tesztat, növenyi sajtot, sült krumplit meg veggie burgert, mert az jo hisz benne csunya allati eredetü dolog. Igen, lehet is gyereket nevelni, de megint felmerül a kerdes, hogy erdemes akkor lemondani a husrol? Mert az ugy egeszseges?
Mindegy nem vitatkozok, szerintem akkor sem egeszseges, föleg nem egy gyereknek, de mindenki azt eszik amit jonak lat es kesz.
#16!
Nem vitaként, csak érdeklődőként: szerinted mennyi nem vegetáriánus hallott az aminosavak fontosságáról? Talán ezt a szót sokan ismerik, de mi van mögötte valójában, azt sem vegák, sem nem vegák nem igazán tudják, csak valamennyi ember. Erről még statisztika sincs.
Ha valaki nem akar húst enni, akkor nem eszik. Ha neki ez az egészséges, akkor ez az egészséges. Ha valaki pedig hússal érzi jól magát, akkor egyen húst. Teljesen fölösleges egymás győzködése. Beszélgetni, eszméket cserélni, informálódni, több oldalról átgondolni a dolgokat érdemes, de amint valaki vitázik, abból jó nem szokott kisülni, mert akkor nem arra figyel az ember, a másik mondhat valami érdekeset, hanem arra, hogy túl kell vitáznom a másikat.
A hagylak úgy enni, ahogyan akarsz enni.....de mégsem jól csinálod közlések is vitákat, feszültségeket gerjesztenek, amik nem szerencsések.
Az, hogy a vegán étkezés egészséges vagy egészségesebb-e a nem vegákhoz képest, én nem általánosítanék. Egyénben, környezetben érdemes gondolkodni.
Egy húst hússal evő és egy vegán is lehet beteg, ha valamit túlzásba visznek vagy kihagynak fontos dolgokat a táplálkozásából.
Pro és kontra vélemények mindig is lesznek.
A húsevőknek is egészségére és a vegáknak is. Mindenki saját élete és csinálja úgy, ahogyan az jó neki, ahogyan széleskörűen informálódott róla....és nincs de. Nekem nincs.
Én értem amit írsz. Igaz, valamivel kapcsolatosan másképpen látom a dolgokat, ami szerintem nem gond.
A kijelentéssel vannak gondjaim, ezekkel én kevésbé tudok mit kezdeni.
Ha valaki azt írja pl. egy 12 évesnek igenis veszélyes lehet ez az, akkor én azonnal azt érzem, muszáj kijelentenem nekem is, ez badarság. Azonnal eszembe jut, egy 22 éves, egy 33 éves, egy ötvenéves húst hússal evőnek milyen állapotváltozásai, betegségei lehetnek, de persze nem lehet általánosítani.
Aztán gondolkodom, mielőtt válaszolgatnék. Gondolkodom, fölösleges harcolni, és nem szerencsés, ha más álláspontját nem hallgatom meg, hanem egyből ítélkezem, minősítek.
Ha valaki azt írja, hogyan lehet pl. egy 12 évesnek elmondani, megtanítani, elmagyarázni, részletezni, egyáltalán miért áll így hozzá egy szülő, miért dönt a vega mellett, akkor sokkal inkább partnernek tekintem a másképpen gondolkodót is. Ez a közlés közelebb hozó, megismerő, érdeklődő közlés.
Ha az illető kérdez, ismerem-e a vit. ásv. anyagok fontos bevitelét, a tápanyagok jelentőségét, mit gondolok erről, akkor beszélgetek vele és kedvem is van visszakérdezni, meghallgatni őt. Közben az illető úgyis ki tud igazítani, ha valamit nem tudok. Ha valamire valaki szeretné felhívni a figyelmem, akkor ált. figyelek. Viszont a kijelentésekkor, más nézőpontjának a támadásától, harcoktól sokszor azonnal érzem, a másik nem partner, így már nem is igazán szeretnék tőle kérdezni vagy meghallgatni őt (akár vega az illető, akár nem).
Ha valaki elmondja nekem, ezt és azt tanulta itt és ott és felelős emberek így-úgy beszéltek a húsevés fontosságáról és konkrét véleményeket ír le az illető, akkor meghallgatom és beszélgetek vele.
Ha azt mondja valaki, felelőtlen a vegás szülő, egészségtelen és pl. torz gondolkodásra vall a vegás hozzáállás stb. stb. vagy nem normálisak a vegák, akkor ez belőlem is harcot vált ki és nem meghallgatást, nem elgondolkodtatást.
Nemcsak egy vegás 12 évesnek lehet veszélyes a táplálkozása, hanem egy nem vegás 12 évesnek is. Ez egyértelmű.
A lényeg nem az információk nyugodt, nem minősítő, nem ítélkező, nem kijelentő kinyilvánítása? Szerintem ez lenne szerencsésebb, mert akkor sokkal több infót megtudhatnánk egymástól és mindenki sokkal nyitottabb, befogadóbb lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!