Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Milyen egy jól összeválogatott...

Milyen egy jól összeválogatott, minden szükséges tápanyagot és vitamint tartalmazó vegán étrend?

Figyelt kérdés
14 éves lány vagyok és vegán. Hogyan kéne helyesen táplálkoznom? Mire figyeljek oda?

2016. jan. 25. 17:14
 1/1 anonim ***** válasza:

De ha az van, hogyhogy nem tudod? Hirtelen elhatároztad és tudás nélkül belevágtál, mert nem voltál képes többé állati terméket enni? Akkor olvass, itt a net, de nem lesz egyszerű, attól tartok. Ezzel nem azt mondom, hogy ne kérdezz, ez is az információszerzés egy formája, de sokkal gyorsabban és sokkal alaposabb, elfogulatlanabb infókat kapsz, ha rákeresel. Kicsi az esélye, hogy egy hozzáértő, kedves vegán meglátja kérdésed és kisregényeket ír. Mert rövid választ tuti nem lehet adni rá.


Adj infót, mikor kezdted, mit tudsz, s eddig hogyan ettél?


Speciel én nem vagyok vegán, távolról sem, de nagyon érdekel az emberi test, főleg a képessége, hogy csak növényi és csak állati étrenden is évtizedekig jól működjön. Szerintem ez bámulatos, bár ezek nem könnyű étrendek. S azért tudok egysmást a test működéséről, ami a táplálkozást illeti.


Egyik sarkalatos pont természetesen a megfelelő fehérjebevitel. Erre egy vegánnak érdemes figyelnie, még tapasztalt hobbisportolók is képesek elrontani néha, ha nem figyelnek egy ideig, igaz, nekik több fehérje kell, de több kalória is, ami segít.

Ennek a témának nézz utána. Dióhéjban én annyit tudok, hogy a lizinre (ez az egyik esszenciális aminosav) érdemes odafigyelni, az sok növényben nincs vagy közel sem megfelelő mennyiségben. Állítólag ha a lizin és az összfehérje OK, akkor jó eséllyel nincs gond, max. valami fura kiegyensúlyozatlan étrend esetén (pl. ha zsíron és borsón élsz. a hüvelyesek a lizinben gazdagok, ha jól emlékszem, de cserébe valami más hiányzik belőlük, ami viszont a többi növényben jobb, amik a lizinnel nem állnak jól. a gabona-hüvelyes egy jó páros).


Szerintem minden étrendben, de főleg a korlátozóbbakban fontos a változatosság. Egyél sokféle zöldséget, például. Mindben más-más a fontos tápanyagok aránya. Némelyek tápanyagdúsabbak, de nincs csodanövény, amiben minden meglenne megfelelő mennyiségben... S lehet, hogy unnád is.

Ajánlom a különféle olajos magvakat is (már írtam, hogy nem vagyok vegán, de nemigen eszem kálciumdús állati termékeket. a kálciumbevitelem nem kicsit alapoz a mákra és a szezámmagra, bár persze a zöldségekben is van ilyesmi, csak nem olyan sok és én nem eszem őket kilószámra naponta). Sokféle ásványi anyag van bennük.

Gondolom, vegánoknak a vasra is jobban oda kell figyelniük, mint nekem (akinek egyáltalán nem, amíg minimum ovo-vega vagyok, ezen belül is egész jó étrenddel), de az is elég sok növényben van nem kis mennyiségben, habár nehezebben szívódik fel, mint az állati ételekből, ezen mondjuk a C-vitamin segít valamennyit.


A többi ásványi anyag és vitamin többségére nem fókuszálok (kivéve a magnéziumot), mert nekem nem kell. Viszonylag változatosan eszem, jobbára tápanyagdús ételeket s remélem a legjobbakat. Néha olvasok ilyenekről s mindig kiderül, hogy milyen jó kis források az ételeim.

Vegán már nem mernék lenni, de nem atomfizika azt sem megtanulni jól csinálni :)

2016. jan. 25. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!