Lehet valamilyen káros hatása ha mindig ugyan azt reggelizem?
Kb így szokott kinézni a reggeli turmixom : zabpehely, tej, banán, cottage cheese, méz illetve néha görög joghurt, eper vagy más gyümölcs, mogyoróvaj, mogyorófélék, és még amit találok.. persze ezeknek a variációjából áll a reggelim, de ami mindig van benne az a zabpehely, tej, méz és gyümölcs.
Persze tisztában vagyok vele hogy ez egy kb egészséges reggelinek számít, de nem tudom hosszú távon van e valamilyen káros hatása.. pl csirkemell + rizs kombóra is azt hittem hogy teljesen egészséges, aztán kiderült hogy túl sokat ettem (kb minden nap ) aztán az orvos fél évre betiltotta a csirkehúst, mivel vmilyen savból nagyon sok volt a szervezetembe.
abból lehet baj amikor valaki félreérti az egészséges táplálkozást és a reggeli fél liter tej mellé ebéd után is iszik fél liter tejet meg este is. esetleg tizoraira és uzsonnára i seg ypohárral.
nem tudom pontosan mennyi a tejből a túl sok, de ugy tudom van az a határ ami tul sok
Nekem ez a reggeli kicsit sem lenne egészséges, de ez más kérdés.
A csirkemell+rizs mindennap se gond, inkább a mennyiség számít. Én pl. jobb, ha nem eszem húst, mert ha azzal akarok jóllakni vagy egyszerűen kiélvezni, hogy azt eszem, az fél, de inkább egy kiló, ami a napi 8 tojásom és olajos magvaim mellé igencsak eltúlzott fehérjebevitel...
Ha mindennap ugyanazt eszed, de abban megvan minden a megfelelő mennyiségben, az is teljesen jó.
Én mindennap ugyanazt reggelizem: semmit s tudom, hogy ez az egyetlen egészséges módszer számomra. Van tapasztalatom különféle reggelikkel, mindig elég rossz hatása volt. Sokfélék vagyunk :)
Szia!
Semmi baj nem lesz belőle, ha a nap többi részében is változatosan eszel. A változatosság akkor van ha minden tápanyagból (szénhidrát, fehérje, vitamin és ásványi anyag, rost) meg van benne a megfelelő minőségben és mennyiségben. pl.: szénhidrátnál minőség a teljes kiőrlésű és/vagy magvas "kivitel" ami lassan szívódik fel a szervezetben és nem ingadozik tőle a vérckor szinted. Húsnál ez annyit tesz hogy sovány húsok, lehetőleg tényleg hús és nem húskészítmény (pl gyorfagyasztott rip-rop).
Szeintem az orvos tejavat mondott, de ezt lehet orvosolni, ha lúgosító ételeket/italokat eszel/iszol.
A Te reggelidben minden megvan és külön jó hogy olajos magvakban és rosban is gazdag reggelit fogyasztasz.
Ha valamit talán ki kéne venned belőle az a tej, mert a tej lebontásához szükséges enzimeket csak 4 éves korunkig termeli a szervezetünk. Ha nagyon nem tudod elhagyni a tejet akkor inkább kecsketejet vagyél, mert az áll legközelebb az anyatejhez, a tehéntej nagyon zsíros (gondolj bele hogy mekkora egy kis boci és merrkorára nő, az ő szervezetének magasabb zsírtartalmú tejre van szüksége mint nekünk). Ráadásu a túl sok tej nyákot képez a bélfalon ami gátolja a tápanyagok felszívódását és táptalajt az a kórokozóknak a megtapadásra.
Remélem tudtam segíteni!
Igen ezt csak reggelire szoktam fogyasztani, illetve néha edzés után.
Tejet nem használok sokat, csak a zabpelyhet áztatom be egy kis tejbe, hogy puhább legyen, szóval kb 1 decit használok ami szerintem nem vészes.. bár néha csak szimplán vizet használok.
A tejjel kapcsolatosan, te mire gondolsz? A tejcukor (laktóz) megemésztésére?
Mert arra a legtöbb európai képes, mivel már hozzászokott a szervezetünk. Régen valóban csak csecsemők tudták megemészteni mivel csak nekik volt aktív az a gén ami ahhoz szükséges, de amikor háziasították a tehenet akkor alkalmazkodott az emberek szervezete.. ezért van az hogy eurpában kb 15-20% laktóz intoleráns, míg pl afrikában, kínában, stb. 90% fölött van a laktóz intolerancia.
Legalábbis én így tudom, de javítsatok ki ha tévedek.
Én is így tudom, kérdező, itt az emberek zöme valamennyire meg tudja emészteni a tejet (sokaknak van vele gond, akkor is, ha orvosilag nem laktózérzékenyek, ezért fogalmazok óvatosan)... Feltéve, ha rendszeresen fogyasztja, elég jól el lehet tőle szokni...
A tej zsírosságára vonatkozó kitétel sem állja meg a helyét, a bolti tejben jóval kevesebb zsír van, mint a normális tehéntejben. Ráadásul tudtommal még a zsír a legjobb anyag benne, a fehérje és a cukor kevésbé szerencsés. Zsírra nekünk is igencsak szükségünk van, bár azt meg nem mondom, hogy a tejzsír mennyire alkalmas... A tejtermékek zömével kapcsolatos fenntartásaim miatt én nem eszem ilyesmit, max. néha vajat vagy sajtot, bár nem sokat.
Kedves Kérdező!
Nem, nem a tejcukorra (laktózra) gondoltam, hanem a tej egyéb összetevőire, ami nyákot képez a bélfalon, amin a baktériumok (károsak is) megtapadnak és a belek gyulladását idézi elő. ez a nyákképződés pedig független a latóztól.
És tisztában vagyok azzal, hogy az európai népesseég az ázsiaiak és indiánaktól eltérően képes a tejcukor lebontására, mivel a szervezetük termel laktáz enzimet.
És egy szóval nem mondtam, hogy nem szabad tejet fogyasztani, hanem azt, hogy mértékkel, mert rengeteg olyan enyag van benne, amire nagy szüksége van a szervezetnek. A tejen kívül a tojás az egyetlen tápanyag (természetes) ami tartalmaz minden tépanyagot, (vitaminnal és ásványi anyaggal együtt) amire a szervezetünknek szüksége van.
Egyébként, ha tényleg egészségesen akarsz étkezni, minden nap egyél vmilyen formában tojást, mert pl a tévhittel ellentétben csökkenti a koleszterint (tudományosan bizonyítva).
További szép napot és B.Ú.É.K!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!