Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A fehér fagyöngy termése...

Embergyülölő kérdése:

A fehér fagyöngy termése hasznosítható, ehető?

Figyelt kérdés
2014. márc. 2. 15:01
 1/3 anonim válasza:

2014. március 2. - Lujza napja

Keresés:

Hírlevél:

Hirlapom Kedvencekhez


Test és lélek

Párkapcsolat

Család

Otthon

Receptek

Divat és szépség

Hírek


Cikk nyomtatása | Hozzászólások (1) |

Share on facebook Share on myspace Share on google Share on twitter Share on live Share on email Share on favorites | More Sharing ServicesTöbb

2011. január 30. 12:16 | PP-Eletforma

TUDTA?

Tudja, hogy mire jó a fehér fagyöngy?


Mivel a fehér fagyöngy az ég és a föld között terem, a történelem folytán mindig különleges tulajdonságokkal ruházták fel. A germán törzsek például körmenetnél, ha véletlenül olyan fához értek, amelyen éppen fehér fagyöngyöt találtak, …a menet megállt, és csak aranysarlóval volt szabad a fehér fagyöngyből levágni egy ágacskát.

Tanulj angolt, ahogy még soha! Kattints az ingyenes próbaóráért!


A fehér fagyöngy (Viscum album L.) közismert fél-parazita növény, amely amíg a fákon lomb van, nem is vehető észre, csak késő ősszel és télen. Ilyenkor madárfészekre hasonlító, sűrű örökzöld bokrocska alakjában pompázik. A virágárusok őszi, téli dísznövénye. Villásan elágazó, zöldes-barna, fás szárán zöldes-sárga, bőrszerű levelei szórtak. A villás ágak között vannak a virágok. Termése fehéres, áttetsző, ragadós bogyó. Madárlépnek is nevezi a népgyógyászat, mert télen a madarak szeretnék megenni bogyóit, de nem nagyon sikerül nekik, ráragad ugyanis a csőrükre. Persze, szeretnének megszabadulni a bogyótól, és a fák kérgéhez fenik a csőrüket. Ezzel valójában elültetik a fehér fagyöngyöt. Leginkább a jegenyefákon találjuk meg, de látható tölgyön, gyümölcsfákon és akácosban is. Gyógyászati szempontból csak a fehér termésű változat értékes. Gyűjtésénél ügyelni kell arra, hogy a ceruzánál vastagabb ágak nem alkalmasak. Továbbá mérgező bogyóit is el kell távolítani.


Hatóanyagai


Fő hatóanyaga a viszkotoxin, amely 17 aminosavból tevődik össze, és ez határozza meg a gyógytulajdonságát, mint ahogyan azt is, hogy nem szabad sem főzni, sem forrázni, mert azzal tönkremegy. Másik nagyon fontos hatóanyagai a lektinek, amelyeknek rák elleni aktivitásuk van. Továbbá tartalmaz kolint, acetilkolint, hisztamint, oleánsavat, szaponinokat, flavonoidokat, triterpéneket és viaszos alkoholokat.


Gyógy-tulajdonságai


Vérnyomáscsökkentő, szívnyugtató, érelmeszesedés elleni szer, rák elleni szer és immunstimuláns. Egyes kutatók szerint hatását a gazdanövény is befolyásolhatja, így legértékesebbek az almafákon található fagyöngyök, majd a galagonyafákon termők, helyenként viszont jó minőségűek a tölgyfán és a borókafenyőkön termők is.


Gyógyászati felhasználása


1. Vérnyomáscsökkentő hatását a fő hatóanyag, a viszkotoxin, a kolin, az oleánsav és a viaszos alkoholok biztosítják. A magas vérnyomásnál viszont klinikailag be kell határolni, hogy mikor lehet és szabad a fehér fagyöngyöt alkalmazni. Mindenesetre komoly magas vérnyomásnál, mely lerakódások alapján jött létre, nem szabad. Itt hatékony szintetikus vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szükségesek, amelyeket szakorvos ír elő. A kezdődő magas vérnyomásnál, amikor ingadozó, és még nem kellenek hatékony vérnyomáscsökkentők, szintén nem jó a fehér fagyöngy, mert ez a típus idegalapon jött létre. Nem hiába mondja a magyar, amikor felidegesítik, hogy "felment a pumpa". Ilyen esetben nyugtatókra van szükség, hogy az embernek a stressztől ne emelkedjen a vérnyomása.


A közepesen komoly magas vérnyomásnál, amikor már kezd állandósulni, de még nem olyan, mint a III. fokozatú, érvényesül a fehér fagyöngy, mivel nyugtatja a szívet, és normalizálja az enyhén komoly magas vérnyomást.


2. A fehér fagyöngy teája jó mindenkinek, akinél fennáll az érelmeszesedés veszélye, mert nem engedi elmeszesedni az ereket. Ezt a fajta megelőzést a férfiaknál már 35 éves kortól el kellene kezdeni, a nőknél a klimax beálltával, mert akkor már kezdődnek a zsíros lerakódások az érfalakban. Hogy ez a megelőzés még hatékonyabb legyen, a fehér fagyöngyöt kombináljuk fokhagymával, csalánnal, mezei zsurlóval és körömvirággal. A tea elkészítése egy kicsit komplikált, mert a fehér fagyöngyből csak áztatással lehet elkészíteni, a többiből főzéssel, és fokhagymát szintén külön fogyasztunk hozzá.


3. Klimaxban csökkenti a szívpanaszokat, de mivel a klimaxban elkezd növekedni az addig normális vérnyomás, e célra ajánlatos a fehér fagyöngy citromfűvel, orbáncfűvel, komlóval, orvosi zsályával kombinálva, mert ezek a gyógynövények csökkentik a beteges izzadást, szabályozzák a hullámzó hangulatot, és megszüntetik a depressziós tüneteket.


4. A fehér fagyöngy serkentően hat az immunrendszere akkor, amikor túl gyakori a felső légutak gyulladása, túl gyakoriak a szájüregben előforduló aftózisok, és túl gyakran fordul elő a szájszéli herpesz. Ezek a tünetek mind arról tanúskodnak, hogy az immunrendszer aktivitása csökkent vagy a nullán van. Nagyon óvatosan kell adagolni ezt a gyógynövényt, és gyerekeknél tilos alkalmazni. Nem mérgező gyógynövényről van szó, de ajánlatos a pontos adagolás betartása.


5. Potenciálisan a rák elleni gyógyteák alkotórésze, mert aktivizálja az immunrendszert. Ezt a viszkumproteineknek köszönhetjük, és a nemrég felfedezett új hatóanyagoknak, a lektineknek. A fehér fagyöngy a rákgyógyításban akkor indokolt, ha már áttételek vannak (metasztázisok). Külföldön létezik erre a célra egy kivonat: Extractum visci albi fluidum. Az adagolása naponta 20 csepp 2x, evés után. Mellékhatása is van, mégpedig égeti a végbelet. A másik külföldi rákgyógyszer az Iscador.


Miután a sebész kiveszi a daganatot, a fitoterápia nyújtja a fehér fagyöngyöt, hogy megcélozza azt az egy vagy több ráksejtet, amelyet a sebésznek nem sikerült eltávolítania. A fehér fagyöngy hatásmechanizmusa a rákgyógyításnál abban rejlik, hogy nekrotizálja (szövetelhalás az élő szervezetben) a ráksejteket.


6. A fehér fagyöngy bojtorjángyökérrel 1:1 arányban kombinálva jó szolgálatot tesz a pajzsmirigy-nagyobbodásnál, mert szintén burjánzás elleni hatása van.


7. A TEST-LÉLEK-SZELLEM szinten hevítő a hatása, azaz normalizálja a túl letargiás betegeket, nyugtatja az idegeket, oldja a görcsöket és gyógyítja az egyes női betegségeket.


8. A következő receptben egyes epilepsziás betegeken is segíthet: a fehér fagyöngyöt a legapróbbra daraboljuk vagy porítjuk, és fehér száraz borban 1:8 arányban 1 hónapig áztatjuk. Az üveget ajánlatos 1 hónapra homokba elásni. Aztán leszűrjük, s naponta csak 1-2-szer fogyasztunk fél decit ebből a fehér fagyöngyös borból, mely megakadályozza az epilepsziás rohamokat, akkor amikor jön a vihar, és nagyfeszültségű elektromos kisülések keletkeznek a légkörben. A fehér fagyöngy szeszes tinktúrája segít a gyermekepilepszia kivédésében, hogy ne keletkezzenek görcsök. Tünetei: roham, görcsös rángatózás.


9. A kozmetika is igénybe veszi, a kivonatai ott vannak a krémekben, emulziókban és tejekben, minden olyan készítményben, ahol nyugtatni akarjuk a túlérzékeny arcbőrt. Ezek a készítmények fertőtlenítik is a bőrt, és csökkentik a gyulladás veszélyét. Alkalmazhatók azoknál, akiknek túl zsíros a bőrük, vagy túlságosan korpás a fejbőrük. Ezért alkotórésze a samponoknak és hajápolásra alkalmas készítményeknek.


10. A homeopátiában is alkalmazzák a fagyöngyöt: D2, D4, D8, D10 és a D12 potenciájú készítmények vannak forgalomban. Naponta 3×6 cseppet kell bevenni, amiben az a jó, hogy nem kell hosszadalmasan a növényből kiáztatni a hatóanyagokat. Éppen olyan javallatokra alkalmazzuk, mint azt eddig elmondtuk.


Mikor kell gyűjteni?


Legjobb márciusban, majd novemberben, és decemberben van rá pár napunk. A januári vagy augusztusi fagyöngynek ugyanis minimális a gyógyhatása.


Adagolás


A gyógyszerkönyvek egy adagra


1 grammot számítanak, azaz kb.


1 kávéskanálnyi mennyiséget a felaprított, megszárított fehér fagyöngyből. Maximális napi adag


5 gramm. Túladagolásnál jelentkeznek a fehér fagyöngy mellékhatásai, mert túlpörgeti az immunrendszert, ami allergikus tünetekben nyilvánul meg. Az adagok túllépésénél károsítja a májat. A mérgezés tünetei: roham, görcsös rángatózás.

2014. márc. 2. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

gyógyhatású, teát készítenek belőle, magában nem ehető

[link]

/gyógyszerek is készülnek Svájcban, úgy tudom, amelyek attól függően, milyen fára telepítik, más-más hatású gyógyszer lesz./ Ne legyél embergyűlölő, az nem egészséges.

2014. márc. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

1, Drága Melinda,amikor regisztráltam a Gyakori Kérdésekre,

rossz napom volt.

2, a küldött információt már olvastam,de nagyon szeretném

a fagyöngynek azt a szép termését meg enni,csak féltem a

sürgösségi helyzettől.Hiszen a madarak is megeszik.

3, Úgy néz ki,hogy maholnap a fát is megesszük(egyesek),

miért ne előbb a fa gyöngyét?

2014. márc. 4. 16:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!