Ha szedett már valaki laktáz tablettát laktóz-intolerancia kezelésére, írnátok róla? Tapasztalatokat szeretnék, hogy mennyire vált be, mit tudtok így enni.
Nekem egyik orvos azt mondta, nem ajánlja a rendszeres szedését, mert "ezzel nem lépünk előre: büntetlenné teszi ugyan a tejtermék-fogyasztást, de a nyálkahártya attól még nem örül neki." Másik orvos viszont azt mondta, szedhetem.
Én csak akkor szedek egy kicsit (töredéknyit, negyednél, nyolcadnál is kisebbet) ha laktóztartalmú tablettát vagyok kénytelen bevenni, pl. menzesz görcsoldót.
De csak azért, hogy "milyen jól esne egy túrós tészta tejföllel," nagyon ritkán szedek egy felet (És közvetlenül előtte, nem fél órával.)
Alapvetően a diéta híve vagyok, azért ez nem egy borzasztó diéta, főleg, ha más bajod nincs, "csak" a laktózérzékenység. (Ha a diétával kapcsolatban van kérdésed, tudok segíteni!)
Áh, az orvosoktól nem lehet sokat várni, hogy segítsenek, ha nem halálos emésztési panaszokról van szó!
A tablettát háziorvos is kiírhatja -és VIGYÁZZATOK, mert a 100 db-osra van támogatás, az 50 db-osra meg nincs!!! Elég érdekesen alakulnak így az ár-arányok.
Érdemesebb inkább laktózmentes tejből, tejfölből, joghurtból elkészíteni a tesód kedvenceit! (túró is van, de én azt még csak neten láttam) Tejet akár tescóban is lehet kapni, tejfölt, joghurtot én a sparban vagy a corában szoktam találni. (nincs mindig) Sajtok közül laktózmentes pl. a pannónia, vagy a pennyben kapható ementáli, illetve a kéksajt ,márványsajt - de legbiztosabb, ha megnézed a papírján a szénhidrát-tartalmat.
Jobb cukrászdákban meg tudják mondani, melyik a laktózmentes fagyi, sütemény (utóbbiból sajna gyér a választék, ilyenkor szóba jöhet fél-egy laktáztabi).
A család többi tagjának se lesz tőle végülis baja, de inkább külön főzzetek neki, mert úgy tudom, hogy ha olyan ember, aki bírja a tejet, nem "terheli" magát laktózzal, akkor elszokhat tőle!
De, laktóztartalmat kell nézni, amit tudtommal fel kell tüntetni. A laktóz egy cukor, tehát szénhidrát.
Ha a tej szénhidráttartalmát nézed, az lényegében a laktóz lesz. Ha a tej valami másba van keverve, természetesen már nem csak a laktózt jelentheti a szénhidrát aránya.
Törvény szerint 0.1g/100g lehet a max laktóztartalom ahhoz, hog laktómentesként leheseen elandi valamit.
A szénhidráttartalomban nincs különbség a laktózmentes és a nem laktózmentes között, mivel a laktóz nevű tejcukrot nem kivonják, hanem egyszerű cukrokká alakítják benne.
(Ha megkóstoljátok, a laktózmentes tej sokkal édesebb - így megspórolható a cukor a kávéból :) egy kicsit kompenzál azért, hogy megveszed a 100 Ft-tal drágább laktómentes tejet...)
Megnéztem két dobozt: normál tej 4,6 g/100 ml, laktózmentes tej 4,7 g/100 ml. Plusz a laktózmentesen rajta van: Cukrokból laktóz: kevesebb, mint 0,1 g.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!