Csapvíz kontra ásványvíz?
ma 18:31
A szennyezőanyagok nagy része nem a folyóból, hanem a csőrendszerről kerül be a vízbe. Persze, hogy lehet fogyasztani, az ásványvíznél még jobb is, de érdemes házilag tisztítani.
Attól függ, hol élsz. Sok helyen a vezetékes víz nagyon is rendben van. Távfűtésű meleg vizet ne igyál, ne főzz vele, mert abban van vízkövesedésgátló, ami nem egészséges.
Viszont a csapvíz mellett vannak nagyon is nyomós érvek.
1. A palackok rendkívül környezetszennyezőek, előállításuk, újrahasznosításuk energiaigényes, míg hulladéktárolásuk környezetre ártalmas.
2. A klímaváltozással egyre nagyobb szárazság lesz, így az ásványvízkészletünket pocsékoljuk el. Ami most szimplán egészségügyi, vagy komfortkérdés, az később LÉTkérdés lenne. Utódainktól vesszük el e kincset.
3. Amit most fillérekért termelnek ki, és kótyavetyélnek el, azt egyre költségesebb lesz kitermelni, annak értéke később egyre megfizethetetlenebb lesz.
Azt a mindenit emberek:D Ti aztán tudtok gondolkodni rendesen... "vírusok vannak benne, de azért klórral tisztított..." meg " nehézfémekkel teli..." "táptalaj a növénynek"... váá:D
Na jó akkor ideje írni egy kis valóságot, ha már ez a szakmám vagy mi...:D
A csapi víz egy víznyerő helyről egy bizonyos vízbázisból kinyert vízből keletkezik. Ezen bázisok lehetnek a folyó/állóvizek felszíni kivételezése (azaz kiveszel egy vödör dunavizet...) lehet parti szűrésű kivételezése (általában csápos kutakkal de hallottam már membrános megoldást is...
Aztán lehet felszín alatti a vízbázis, teszem azt talajvíz, rétegvizek, artézi vizek, hévizek... Kezdjük fentről lefelé...Talajvíz: M.o-on hála a szocialista időszakban agyontrágyázott földeknek a talajvíz általában nem iható, legfeljebb locsolni jó. Talaj vizet akkor érdemes inni, ha hegyoldali kútból ered a forrása, mert akkor általában tiszta(kivéve ha nincs valami szennyező a hegyen). Talajvizet ivóvíznek senki se használjon, mert abban tényleg lehet nehézfém, magas nitráttartalom(ami főleg kisgyermekekre árt), baktériális és vírus alapú fertőzés... Ezért se dolgoznak a víztisztító telepek a talajvízzel. Következő áldozatunk a rétegvíz, ami bármi meglepő, a talajvíz alatt, általában agyagos rétegek között rejtőző víz. Az első rétegvíz sok régióban már sajnos ihatatlan mert elszennyezték, de a sokadik rétegekből kinyert vizek már tiszták, ihatóak. Ide kapcsolódik egy probléma is, ahogy megyünk lejjebb, úgy lesz a vizünk is melegebb, a melegebb vizek pedig erőszeretettel oldanak fel dolgokat, ezzel magas ásványi anyag tartalmat csinálva. Ezek a vizek kemény vizek, néhol a nehézfém tartalom is emelkedett lehet, de az úniós keretben így sincs túl magasan. (kivéve persze egy-kér helyen ahol arzénos a víz, de akik azt itták már 30-40 éve, kutya bajuk és a holland tengeri halakban magasabb az arzénkoncentráció...szóval erről ennyit). Na szóval a rétegvizek, legyen az akár artézi, hévizi vagy mélykúti eljárásból kinyert víz, iható, de attól még tisztítják. Vas és mangántalanítják a sóértéket csökkentik, a keménységét is egy csöppet. ÉÉÉÉs mielőtt belepumpálgatnák az ivóvíz rendszerbe, fertőtlenítik(Ózonnal, UV fénnyel vagy klórral. Az ózonos drága dolog és nem hatékony a csövek teljes hosszára, az UV ugyan remek és nem túl drága, de csak a bacik egy részét gyilkolássza meg, ezzel szemben a klóros megoldás remek, hatékony,) szóval hogyha klór szaga van a víznek otthon az azt jelenti, hogy a víz TISZTA!!! aki nem szereti a klóros vizet, annak ajánlom, hogy két pohárral ide-oda öntögesse, és a felesleges klór hamar elillan. Vannak még persze speciális vízforrások is, mint az esővíz gyűjtők, tengervíz sótalanítók stbstb... de M.o-on nem sok ilyen akad...:D
Aztán nézzük csak a felszíni vizeket: felszíni víz kivételére ivóvíz előállításhoz épített ivóvíz tisztító művekből nem találni túl sokat, egy mert macerás, kettő mert drága... de felhívom a figyelmet, hogy a duna vize magyarországon jelenleg is a "még iható" kategóriába tartozik, vízhiány esetén fogyasztható lenne, persze pár tisztítási lépés után... na de visszatérve az egészhez, felszíni vizeket általában az erőművek vesznek ki csak a tóból/folyóból (Paksi atomerőmű 3-dik hűtőköréhez, vagy az Oroszlányi erőmű hűtéséhez, vagy a Bp-i erőművek egy része...) és mielőtt jönne a hűhó, a hűtőkörök egymástól szigetelve vannak csak a hőt adják le, nincs semmi sugár vagy nehézfém szennyezése, csak hőszennyezése van! (oroszlányi tó ezért 35°C-os télen is... na jó legalábbis 5-6 éve még ennyi volt:D) Szóval itt kizártuk a nem iható vizeket...(jahm meg annyi, hogy az erőművi hűtővizek nagy része a csapvíznál jóval tisztább(távfűtés stb), hatalmas ioncserélő oszlopokkal majdnem hogy sótalanságig van tisztítva, ami már szintén NEM IHATÓ. (szóval ioncserélt vizet, desztillált vizet nem szabad inni, mert az kiszáradást okozhat..hasmenés stb...)))))))) Na szóval maradt még a parti szűrésű víz, amit úgy kell elképzelni, hogy a folyócska, tavacska alján van egy X cm(m) vastag iszapréteg, ebben élnek a lebontó mikrobacik(amik nem fertőzőek, de ők tisztítanak) szóval a szerves anyagokat általában elég jól, szervetlen anyagokká bontják le. Alattuk van egy szervetlen iszap réteg, ha úgy tetszik "homok ágy" ami alatt általában kavicsos sóderes talaj van. Nos, ez a talajkombináció mechanikailag, biológiailag mesésen szűri a vizet, amit mint talaj víz, az úgy nevezett csápos kutak (mint egy kút, csak lent sok irányba kis perforált csövek ágaznak el) kinyernek. Ez a víz már önmagában tiszta, de néhol magas a vas és mangán tartalma, ami színezi (barnás víz, mint a csőcserék után) és rontja az ízét a víznek, gondot okoz, ezért ezt is tisztítják, vas, mangántalanítják, oxigénnel dúsítják, majd fertőtlenítik, végül mehet a csapba:D Szóval akármilyen hihetetlen, lehet hogy kemény vizek, tehát mosásnál kell használni vízlágyítót, de emberi "ivászatra" alkalmas:D
Szóval a csapi víz általában, leszámítva a véletlen hibákat(csőtörés, javítás..) iható. HA MÉGSEM TŰNNE ANNAK akkor ki kell hívni az illetékes vízellátótól egy embert, és meg kell mutatni neki, hogy szerintetek miért nem iható, mert ha mondjuk szemmel láthatóan mondjuk papucsállatkákat látunk benne, vagy nagyon zavaros színe van, akkor valahol rossz a vízvezetékrendszer és meg kell javítsák (Alkotmány: Magyarországon minden embernek joga van az iható vízhez)--> többnyire ebből következik, hogy aki nem fizet vízdíjat, annak nem zárhatják el a csapjait, maximum csökkenthetik a napi vízadagját.
Szóval remélem a csapvizeket kiveséztem, aki még mindig nem érzi magát biztonságban, annak a házi mini tisztítót tudom javallani.
Áttérve az ásvány-i illetve ásvány vizekre. Az ásványi víz, pl tesco gazdaságos...stb egy ásvány víz keverve egy kis csapi vízzel kategóriába sorolhatnám, megfelel emberi ivásra, bár én még ennek is kb a fele-fele csapvíz-palackos víz arányt tudom javasolni. Az ásványi/ásvány (szikvíz) vizekre jellemző, hogy nehézfém koncentrációja nagyon alacsony, legfeljebb drága analizátorokkal lehetne kimutatni, hogy igenis, de van benne. Azon kívül a palackon rajta van, hogy miből mennyi van benne. Ezt kéretik elolvasni és figyelemben tartani. Ugyanis a túlzott ásványi anyag bevitel növeli az érszűkület illetve a vesekő kialakulásának esélyét. Szóval ha pl teszem azt valakinek erős Kálium hiánya van, akkor érdemes a banán mellé egy kis magasabb kálium tartalmú ásványvizet innia, vagy ha sportol, sokat mozog, akkor is érdemes néha ásványvizet inni, de csak azt inni senkinek nem ajánlatos. Úgy mond ráfoghatnánk, hogy maximális bevitelt adunk neki, de mivel ezt csak napi adagra lehet írni így nem igen szabnak rá ki ilyeneket, főleg mert nem bizonyított minden még rendesen. Az ásványízben tényleg magas az ásványi anyag tartalom, mint a hévizeknél vagy a mélyebb talajvizeknél, a kis eltérés annyi, hogy a tisztítás majd palackozás során csak a nehézfémeket szedik ki általában a vízből a többit csak szabályozzák. A szénsavas formák tényleg nem annyira jók, bár tény hogy jobban csillapítják a szomjat, de a sok bubi se fene egészséges. ÉÉÉs mellé kell még tennem, hogy egy üveg ásványvíz ára magasan felette van egy üveg csapvíz árának. Hm, és nem azért drága mert ásvány, hanem azért mert palackozni kell aminek ára van, címkézni kell aminek ára van, mérni kell aminek ára van, szállítani kell aminek ára van, és mindenki hasznot akar rajta húzni, tehát evidens ezért is sokkal drágább. De igazából mindenkinek a saját maga döntése hogy mit iszik, ha telik rá, akkor drágát, ha nem akkor olcsót, csak néha el kell gondolkodni, hogy a drága az biztos hogy egészséges???
Végszóra meg annyit, hogy a csapvíz is ásványíz, csak alacsonyabb ásványi anyag tartalommal. Az auchanban meg a rudi ára db-onként 19ft, míg 5-ös packban szuper áron 40ft/db...(ugyan az a rudi:P)
Na legyetek jók, igyatok jókat, magyar ember szereti a bort, na de azt is csak mértékkel napi 1-2 decinél sose többet:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!