Ajánlott -e multivitamint szedni folyamatosan?
Ugye az nyilvánvaló, hogy a piacon kapható multivitaminok nagy részének sok értelme nincsen, ugyanis egy kapszulában egybe van belerakva minden vitamin, és gyakorlatilag egymás felszívódását zavarják.
A piacon véleményem szerint két jó gyártó van, aminek egyébként azonosak a nézőpontjai: GAL és WTN.
Ezek tényleg hatásosak, úgy vannak kitalálva, hogy felszívódjon minden, ez rendben is van.
Amit viszont nem igazán értek, hogy ezeket folyamatosan kell -e szedni vagy csak kúraszerűen ajánlott?
A WTN az oldalán ezt írja:
"Mint minden vitamin, multivitamin esetében, kúraszerű használat javasolt. Néhány hónapos használat után érdemes szünetet beiktatni."
Tehát ideális esetben úgy lenne, hogy betegség esetén vagy netán télen kell szedni a multivitamint, és nem folyamatosan?
Mert ugye ez nem is olcsó. A GAL+ (A GAL legteljesebb multivitaminja) 13 ezer Ft, a WTN pedig 14 ezer. Ez 1 havi adag. Viszont ezt éri meg megvenni, ennek tényleg van értelme, ha az ember multivitamint kíván szedni.
A másik problémám, hogyha ezeket folyamatosan szedi az ember, akkor gyakorlatilag naponta óriási vitaminmennyiséget kap (pl. GAL+ - ban a B12-ből 8000% RDA), aminek nem tudom hogy mennyire van értelme, esetleg nem -e káros -e. Hiszen eddig is megéltem vitaminok nélkül.
Szedtem a GAL-t egy hónapig, viszont szinte egész nap teljesen elszínezte a vizeletemet, tehát én ebből arra következtetek, hogy ez bőven több, mint ami kéne, és a szervezetnek nincs szüksége rá.
Hiszen eddig is megvoltam vitaminok nélkül, nem? Miért kéne szednem akkor, akár kúraszerűen is, akár folyamatosan?
Amik nálam a legjobban beváltak, azok a gyógynövényes kapszulák, például a hajamat úgy rendbe rakta az egyik, hogy még ilyen szép sohasem volt.
Viszont azzal tisztában vagyok, hogy D-vitamint akár egész évben is nyugodtan lehet szedni, ez rendben is van, esetleg K és A vitaminnal kiegészítve, de más vitaminokat miért kéne?
A szervezetnek van egy szükséglete - ezt próbálja megbecsülni az a bizonyos RDA. Bizonyos vitaminokból ha ennél sokkal többet szedsz, akkor se lesz bajod, ilyen például az említett B12. A fölösleget ugyanis kipisiled. Van persze, aminél nem ajánlott túllépni, de itt is csak a nagyon nagy túllépésre kell gondolni.
Namost, ha a szükséglet alatt viszed be (és itt nem csak a kapszula, de az ételek vitamintartalma is beszámítandó), akkor valóban segíthet egy ilyen tabletta. Csakhogy a hiánynak nem feltétlenül lesz jól megfigyelhető tünete. Úgy meg nem tudhatod, hogy melyik vitaminból van hiányod - ha E vitamin hiányod van, nem fog segíteni a C vitamin.
Szóval megteheted, hogy magánlaborban kivizsgáltatod, hogy milyen vitaminhiányod van pontosan, ennek megfelelő vitamint szedsz, aztán pár hónap múlva újra megnézeted, és ennek megfelelően módosítasz, és így tovább.
Vagy szedsz valamit nagyjából vakon, arra alapozva, hogy mik a tipikus hiányok (pl. D-vitamin), esetleg mire utaló tüneteid vannak (nekem szívritmuszavarom lesz, ha nem szedek magnéziumot, terhességben ki is mutatták az alacsony szintjét), vagy mi az a vitamin, ami olcsó, ártalmatlan, de ha véletlen hiányod van belőle, akkor jól jön (pl. B-vitaminok).
Ha úgy szeded a multivitamint, hogy valójában semmilyen vitaminhiányod nincs, akkor nem számíthatsz pozitív hatásra. De negatívra se igazán, azon kívül, hogy vékonyodik a pénztárcád.
A vizelet elszíneződését a B-vitaminok okozzák, ártalmatlan jelenség. Igen, azt jelenti, hogy valamelyik B-vitamin(ok)ból túl sokat viszel be és azt pisiled ki. Valószínűleg a pontos szín alapján lehetne tippelni, hogy melyik az. De semmilyen infót nem ad arról, hogy a kapszulában levő többi vitaminból van-e hiányod, tehát összességében megéri-e szedned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!