Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Terhes vagyok, túladagolhatom...

Terhes vagyok, túladagolhatom a vasat?

Figyelt kérdés

A védőnőm javasolta vas szedését még a Gravida Optimán felül, a gyógyszertárban egy 100 mg-os rágótablettát kaptam. A terhesvitaminban eleve van 30mg vas.

Lehet gond abból, hogy ma (egyszer) mindkettőt bevettem?

Túl lehet adagolni a vasat ekkora mennyiség egyszeri bevitelével?

Hosszútávon szedjem a plusz vasat vagy elég a terhesvitamin?



2020. aug. 5. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
45%
Lehet, hogy rosszul tudom, de elvileg a vas túladagolása eléggé káros, én mindenképp beszélnék előbb orvossal vagy védőnővel. Nem érdemes kockáztatni.
2020. aug. 5. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

20-60 mg/testsúlykilogramm dózisban okozhat csak mérgezést.

[link]

2020. aug. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Szóval ebből az egy alkalomból semmiképp sem lehet probléma?

Az orvosommal fogok beszélni, mielőtt elkezdeném rendszeresen szedni.

2020. aug. 5. 21:56
 4/8 anonim ***** válasza:
69%

1) Egyszeri túlzott bevitel biztosan nem okoz semmit.

2) Szerintem elég a 30mg, ezt olvastam: "Terhesség alatt a nők napi vasszükséglete 30 mg-ra nő, és a fokozottabb vasigény a szülést követően, a szoptatás hónapjai alatt is fennáll. Szoptatós kismamáknál napi 20 mg vasbevitel javasolt."

Ha vérvizsgálat igazolná, hogy vashiányod van, akkor kellene ezt növelni. Azonban túladagolás alapvetően csak 12 év alatti gyermekeknél fordul elő súlyos formában, míg felnőtteknél csak néhány ritka betegség mellett áll fenn ez a kockázat. Az elemi vas 20-60 mg/testsúlykilogramm dózisban okoz mérgezést (ez nagyon sok, pl. 20mg/kg*50kg(?)=1000mg) Viszont vannak olyan kutatások, amelyek a magas vas-szint kockázataira mutatnak rá, nem érdemes feleslegesen növelni.

2020. aug. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az se biztos, hogy ez mind felszívódik, amit bevettél, nyugi.
2020. aug. 5. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Biztos, hogy nem szívódik fel mind. Elég rossz a vas hasznosulása. Terhesen egyébként kismamavitamin mellett is sokaknak van vashiánya, úgyhogy egyszeri alkalommal biztos, hogy nem ártottál.
2020. aug. 7. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%
A vas az egyik legrosszabbul hasznosuló ásványi anyag, különösen mesterséges forrásból. A legjobban felszívódó vasvegyületekből is csak a tényleges vastartalom 15-20%-a szívódik fel. Ráadásul egy csomó dolog akadályozza a már eleve csapnivaló felszívódást, pl. magnézium, kalcium stb. Ezért is van a komolyabb vaspótlókban 100+ mg vas, mert számolnak azzal, hogy nagy része csak átmegy rajtad. Úgyhogy ha szükséged van a vasra - márpedig valószínűleg igen, ha szakember javasolja - akkor érdemes utánanézned, hogy hogyan érdemes szedni, hogy a lehető legjobban hasznosuljon. Pl. reggel, éhgyomorra, C-vitaminnal, távol minden más étrendkiegészítőtől. Ha nem undorodsz a májtól, akkor esetleg érdemes beiktatni heti 1-2 májas fogást, mert sokkal hatékonyabb vaspótló és az emésztésre sincs kellemetlen hatással, nem lesz tőle fekete a széklet se. Pecsenye kacsamáj és sertésmáj a legjobb vasforrások.
2020. aug. 7. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy túl fogod adagolni; inkább lesz vagy lehet belőle kevesebb.
2020. aug. 23. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!