Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ez most anorexia vagy nem?

Ez most anorexia vagy nem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Tudom hogy már rengeteg kérdés van itt az anorexiáról, de nem tudom hol máshol kezdhetném. 17 éves vagyok. 3 éve elkezdtem rendszeresen sportolni, fitnesz terembe, aerobic órákra jártam heti kétszer. Egy idő után egyre gyakrabban mentem tornázni, tavaly nyáron már heti ötször. Azon a nyáron elkezdtem figyelni arra hogy mit eszek, mert nem láttam elég vékonynak magam, de nem foglalkoztam vele túlzottan sokat, csak sok zöldséget ettem stb. Még mindig a mozgást tartottam a legfontosabbnak. Idén szeptemberben 58 kg körül voltam. Elhatároztam hogy ugyan a nyáron nem sikerült, de év közben menni fog. Ekkor már igazán fogyni akartam. Két barátnőm is nagyon vékony, mindig hasonlítani akartam rájuk, ez is sokban befolyásolt. A sok tanulás mellett még 2 nyelvvizsgára is készültem, és heti 3x jártam edzésre. Egyre kevesebbet ettem, de nem betegesen keveset. Reggelire keksz+tea, ebédre menza kaja, este pedig gyümölcs, keksz vagy saláta. Azóta ezt folytattam, most nyáron már az ebéd is sokkal kevesebb, mindig valami könnyű, sok zöldséggel. Vacsora általában zöldalma, délután kb 4 db korpovit néha. Ha egy hétig nem megyek edzésre már bűntudatom van, mindig nézem hogy mások hogy néznek ki, állandóan elégedetlen vagyok magammal, minden téren iszonyú maximalista vagyok, egész nap azon gondolkozok hogy mit szabadna ennem és nem menstruálok több mint fél éve. Azt kérem valaki mondja ki mi van velem, mert egyedül nem tudom eldönteni. Ez most anorexia vagy nem? 171 cm vagyok, 52 kg. Mindenhol 175 centis 45 kilós lányokról olvasok, van különbség. De nem tudom ez mennyire számít. Én úgy tudom hogy az anorexiások ennél sokkal vékonyabbak és szó szerint semmit nem esznek. Vagy mégse? Valaki tud segíteni? Kihez forduljak?

Ági


2010. júl. 15. 23:43
 1/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Először is, 171 cm-hez 52 kg megfelelő talán még kevés is. Ebből a súlyból semmiképp ne akarj már fogyni. Fogadd el magad!!

Próbálj meg szépen fokozatosan vissza állni a normális étrendre. Fogyassz húst is, mert a szervezetnek szüksége van rá. Lehetséges, hogy idővel a menstruációd is visszaáll, de ezzel inkább fordulj orvoshoz, mert azért ez komoly bajnak számít.

Egyébként anorexiásoknál gyakori, hogy megszűnik a menstruáció a túlzott súlycsökkenés miatt.

Viszont ez a betegség az agyban dől el, ha úgy érzed egyedül nem tudsz kimászni belőle fordulj pszichiáterhez.

2010. júl. 16. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az anorexia nem attól függ, mennyire vagy sovány, hanem hogy fejben hogyan gondolkozol! Nem vagyok orvos, de ez már elég megszállottság a fogyni akarás után.én is így voltam 14-15 éves koromban! de ne csináld ezt!!!

a sport oké, de az ahogyan eszel, súlyos alultápláltsághoz vezet,és később megfogod bánni!!!

szerintem elég intő példa, hogy nem menstruálsz!!

ez komoly probléma és azért van mert nem eszél eleget! a fejlődő szervezetnek sok tápanyagra van szüksége, és ha megvovod magadtól, komol következményei lehetnek!!!

Én ugyenezt csináltam amit te, 14-éves koromban kezdtem.később alábbhagytam ebbő a mániámbó, de 17 éves koromban petfészek cisztát diagnosztizáltak nálam, ami emberfej nagyságú volt, felvágták a hasam, az óriási heg azóta is ott maradt.

már egyetemre járok, és a pszichológia beadandóm készítése közben döbbentem rá, hogy abban az időszakomban régen anorexiás voltam, és még bulimiára utaló dolgokat is csináltam, azzal, hogy purgáltam magam!nem hánytattam magam, viszont hashajtókat szedtem be.

hidd el nekem a legrosszabb dolog az amit most csinálsz a szervezeteddel!

minnél előbb térj át normális étrendre!Nekd legalább 58 kg lenne az ideális testsúly!és ne tőrődj azzal ha a barátnőid vékonyabbak, mert ez lehet alkati kérdés!A génektől függ, hogy valaki mennyire hajlamos a hízásra, és a soványságra!van aki pl hízókúrázik, mert annyira sovány , hogy rossz ránézni,és mégsem szed fel egy kilót sem!amikről a z úságban olvasol, modellekről, az csak egy trend, ami hálistennek kezd kimenni a divatból, és hidd el nekem hogy őksem olyan egészségesek!ne kövesd a példájukat!legyél megelégedve önmagaddal!

remélem sikerült jobb belátásra bírnom téged!minden jót!

2010. júl. 16. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
az előttem válaszolónak igaza van: a sport nagyon jó, de egy picit többet kéne enned (nem fogsz hízni úgy sem, mert lemozgod, de ha még híznál, azt csak izomban tennéd). a cisztáddal viszont ne ijesztgesd szegényt, mert annak az égvilágon semmi köze a táplálkozáshoz.
2010. júl. 16. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
De igenis van köze annyiban, hogy az alultápláltság nagyon sokféle betegséghez vezet, főleg,ha a fejlődő korban sanyargatja magát valaki így!!!
2010. júl. 16. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
sok mindenhez,de nem cisztához...
2010. júl. 16. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Bírom az ilyen nagyokosokat....

Nem azt mondtam hogy a csajnak tuti lesz cisztája, ha nem eszik, hanem , hogy akár lehet az is.

És képzeld el te lángész,három könyvet is olvastam a pszicho beadandóm miatt az evésszavarokról(anorexia, bulimia) és igenis,petefészekcisztától megkezdve, tüdőbajokon keresztül bélproblémákig, szívpanaszok...mindenféle betegség előjöhet, ha nem megfelelően, hiányosan táplálkozik valaki.Nem állítanám, ha nem tudnám biztosra!

Attól, hogy te nem hiszed el, az nem azt jelenti, hogy nem úgy van

2010. júl. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek:

Ajánlom, hogy olvass utánna az evészavaroknak,hogy miben ismersz magadra!Nehogy elrontsd az egészséged, életed!

Egy kis idézet a lehetséges szövődményekről, csak, hogy igazoljam magam, nem mondtam hülyeséget! :

Biológiai szövődmények anorexiánál: székrekedés, kiszáradás, az elektrolitháztartás (kálium, nátrium, kalcium) zavara, szívritmuszavar, kórosan lassult szívverés, alacsony vérnyomás, hasi fájdalmak, gyomorproblémák (pl. fekélyek), vérszegénység, a csontvelő fejlődési elmaradása, kóros pajzsmirigyműködés, hajhullás, nőgyógyászati problémák (petefészek ciszta, meddőség), emlékezeti és koncentrációs problémák.


Biológiai szövődmények bulimiánál: hangszalagvérzés, polip, kiszáradás, székrekedés, gyomorrepedés és vérzés, nyelőcsőrepedés-és vérzés, fogromlás, ödéma, nőgyógyászati problémák (petefészek ciszta, meddőség), csökkent globális agyműködés.


Pszichológiai szövődmények (mindkét esetben): elszigetelődés, negatív önértékelés, kényszeres viselkedés (kényszergondolatok és kényszercselekedetek megjelenése), pszichózis, szexuális zavarok, epilepszia, teljesítményzavarok, fokozott irritabilitás, hangulatingadozások, depresszió, pánikzavar.


Szociális szövődmények (mindkét esetben): párkapcsolati zavarok, elszegényedett kapcsolatok és kapcsolatrendszer, munkahelyi problémák a koncentrációzavar miatt, izoláció. A legnagyobb szociális veszteség szerintem: nem jut el oda (pl. szellemileg, lehetőségek tekintetében, család vonatkozásában), ahová a képességei alapján eljuthatott volna, mert fontos éveket tölt el a betegséggel.

2010. júl. 16. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
2010. júl. 16. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönöm az összes választ, nem gondoltam volna hogy ennyi kommentet kapok. Ami a tüneteket illeti már én is nagyon sokat utána olvastam (csak ilyen netes rövid leírásokat) és főleg ezek miatt ijedtem meg, nagyon soknál éreztem hogy passzol rá, és hogy nagyon le kéne állni. Van olyan nap mikor sokkal tisztábban látom az egészet és úgy érzem hogy képes lennék kijutni belőle, de többségben vannak azok a napok amikor nem, és megőrjítem vele magam. A tüneteket illetően még annyit, hogy a pajzsmirigy gondok következmény vagy előzmény is lehet? Csak mert van, ha ez számít. De már sokkal régebb óta...

Szóval most ezek alapján megpróbálok nyár végére valamit elérni, de még foggalmam sincs mi lesz az. És ha nem megy keresek egy pszichológust. Csak ahhoz már a család is kell, és az a következő nehéz lépés... A linket köszönöm, nagyon érdekes, igyekszem valahova eljutni majd vele.

2010. júl. 18. 20:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!