Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Hogyan működik a szem? Valaki...

Hogyan működik a szem? Valaki elmagyarázná részletesen és érthetően? :$

Figyelt kérdés

#látás #szem #szem működése
2015. ápr. 25. 13:14
 1/7 anonim ***** válasza:
Pontosan mire gondolsz? Magának a látásnak az élettanára, vagy a szemmozgásokra? Elmondom amúgy szívesen, orvostan hallgató vagyok, csak mondd meg mi érdekel :)
2015. ápr. 25. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tulajdonképpen az érdekelne, hogy a látott kép hogyan jut el a szemünktől az agyunkig... :D
2015. ápr. 25. 13:31
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, ez az egyszerűbb része. Alig két könyvtárnyi anyagról van szó. Kinyitod a szemed, bemegy a kép, és eljut az idegpályákon az agyig. Nagyjából ennyi.
2015. ápr. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ja értem :D hát ez elég bonyolult, megpróbálom érthetően elmagyarázni. Na most azt biztos tudod, hogy a fény, mire eljut a retináig több helyen megtörik. Ezeket a törőközegeket adjuk meg dioptriában. Ez általában olyan 60-65 dioptria. Na most, eljut a fény a retináig, ez a legbelső rétege a szemnek. A retinának is vannak további rétegei. Köztük van olyan, ahol a csapok és pálcikák helyezkednek el, róluk nyilván hallottál már. A pálcikák érzékelik a fényt, akár már 1-2 fotont is, a csapok a színeket, ehhez legalább 5-6 foton szükséges (ezért van az, hogy sötétben színeket nem nagyon tudunk megkülönböztetni). Csapokból mondhatjuk, hogy 3 "típus" van, egyik a vörös, másik a zöld, a harmadik pedig a kék színeket érzékeli. Függően attól, hogy mondjuk egy tárgyban melyik színből "Mennyi" van, kapjuk meg a további színkombinációkat. Ezt már az agyunk csinálja. Na de, leképeződik a tárgy képe a retinán. Ez kicsinyített, fordított kép az igazihoz képest, az agyad fogja "valóságossá" alakítani. A retina további rétegeiben elkezdődik a látópálya axonjainak a megjelenése. Itt halad a tárgy képe, mint ingerület. Kilépünk a retinából és haladunk a látóidegen keresztül. Maga a látópálya is elég bonyolult, ugyanis függően attól, hogy a szemed melyik részére esik a tárgy képe, haladunk azonos vagy ellenoldali látókéregbe. Például, hogyha nézel egy pillangót az orrod hegyén, az érdekes módon a retinád külső részén képeződik le, de ha a szemed sarkából lesel valamit, az pont, hogy a belső, orrhoz közelebbi részén. Na most akkor jön a látópálya. Jön a látóideg, ami az agyalapi mirigy felett átkereszteződik. Itt a csavar. Ugyanis a látóideg rostjainak csak egy része fog ellenoldalra kerülni, mégpedig az, ami a nasalis, belső retinafélből jött, tehát az a kép, amit a szemed sarkából lestél. A pillangó képe halad ugyanazon az oldalon. Például, ha a jobb szemeddel nézted a pillangót, akkor az a retinád jobb oldali, külső részén képeződik le, a látókérged jobb oldalára megy az infó. Ha a jobb szemed sarkából néztél valamit, akkor a retinád bal oldalán képeződik le a kép, mely átkereszteződik, így a bal látókéregbe kerül az infó. Magába a látókéregbe, ami a nyakszirtlebenyben található sem azonnal jut el, előtte "átkapcsol" a thalamusban, de nem hiszem, hogy ez most lényeges. A nyakszirtlebenyben, pedig szépen feldolgozódik az információ.

Na, hát remélem sikerült érthetően elmagyarázni, ha vannak további kérdéseid, vagy valamit hülyén írtam le, csak szólj nyugodtan :D

2015. ápr. 25. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
2015. ápr. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
50%

Esetleg ha megmondanád, hogy

1. pontosan mi nem világos,

2. milyen szinten kellene,

akkor talán lehetne olyan választ is adni a kérdésedre, amit hasznosnak találnál.

Így általánosságban a szem működéséről könyvet lehetne írni.

2015. ápr. 25. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat :)
2015. ápr. 26. 10:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!