Mit csinálnak egy szemműtét során, amikor megműtik a szemet, hogy aztán ne kelljen szemüveg?
Lézerrel levágnak egy darabot a retinából. Valójában a retina görbületét változtatják meg ezzel, így állítják be a fókuszt. A műtét közben semmit nem érzel, sőt utána sem, csak másnak, az viszont kegyetlen. Állítólag napokig szinte elviselhetetlen a fájdalom. Egy különleges szemcseppet kell a műtét után használni, ami meggátolja a retina a hegesedését. Asszem ezt fél évig kell használni, különben gyakorlatilag nincs értelme a műtétnek.
Tudtommal óriási eredményeket lehet elérni. Mindenképp ajánlom.
Jaj, dehogy nyúlnak a retinához!
A szemet úgy kell elképzelni, mint több egymás után helyezett nagyító (gyüjtő) lencsét, és az egész mögött egy vetítővásznat, amire a lencsék egy fordított állású képet vetítenek ki.
A lencsék sorrenben a szaruhártya, a csarnokvíz, a szemlencse és az üvegtest, ezeknek a nagyítási képessége (törésmutatója) összeadódva adja a szem teljes törésmutatóját. A vászon a retina (recehártya), ez a szemgolyó hátsó falát béleli.
A 4 db törőközeg ("nagyító lencse") közül csak a rugalmas, parányi izmokkal körülvett szemlencse nagyítása változtatható, ezt a szemünk automatikusan megteszi, ha közelebbi, vagy távolabbi tárgyra akarunk fókuszálni. Viszont előfordul, hogy a többi három "nagyító lencse" együttese túl nagy, vagy éppen túl kicsi nagyítást eredményez, és ezt a szemlencse nem képes kikorrigálni. Ilyenkor a retinán nem lesz teljesen éles a kép, hanem többé-kevésbé homályos marad: ez a távol-, illetve a rövidlátás.
A megoldás egy további lencse beiktatása, ez a szemüveg (ha kevés a rendszer összes nagyítása, akkor egy nagyító=plusszos lencsét írnak fel, ellenkező esetben pedig egy mínuszos=szóró lencsét).
Szemműtétnél a 3 törőközegből az egyetlen hozzáférhetőt, a szaruhártyát módosítják, ez a pupilla és a szivárványhártya elött lévő, domborúbb, teljesen átlátszó rész: [link]
A műtét abból áll, hogy pontosan fókuszált lézerrel vagy a szaruhártya közepét, vagy a szélét elvékonyítják, így az ellaposodik, vagy épp hogy domborúbb lesz. Végeredményben pont annyival váltaoztatják meg a szem teljes nyagyítási képességét, amennyi a szemüveg lencséje is korrigálna.
A fenti (ún. excimer lézeres) módszer egymagában igen kellemetlen, mert azzal, hogy elpárologtat egy vékony réteget a szaruhártyából, természetesen a rajta lévő (szintén átlátszó) hámréteget is eltünteti. Ennek visszanövése 2-3 napig tart, addig viszont folyamatos idegentest érzés kíséri, olyan, mintha homok ment volna az ember szemébe.
Ennek kiküszöbölésére találták ki a Lasik féle módszert, itt egy vékony réteget (lebenyt) hántanak le a szaruhártya felszínéről, rajta a hámréteggel. Ez alatt végzik el az excimer lézer kezelést, majd az elvékonytott szaruhártyára visszafektetik a hámmal fedett lebenyt, ami ott villámgyorsan megtapad. Másnap már olyan, mintha semmi sem történt volna, tapasztalatból mondom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!