Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mit csinálnak egy szemműtét...

Mit csinálnak egy szemműtét során, amikor megműtik a szemet, hogy aztán ne kelljen szemüveg?

Figyelt kérdés
Rövidlátó vagyok. 14 éves. 4-5 éve van szemüvegem. Már nem javulhat meg a szemem, sőt lassacskán romlik. Szeretném tudni, hogyha megműttetném majd egyszer, mi folyik le a műtét közben pontosan? Lézzerrel kezelik? Vagy máshogy? Semmi kockázata nincs, hogy az ember megvakulhat? És milyen árba van? Köszi a válaszokat!
2009. márc. 12. 19:01
 1/6 anonim ***** válasza:
33%

Lézerrel levágnak egy darabot a retinából. Valójában a retina görbületét változtatják meg ezzel, így állítják be a fókuszt. A műtét közben semmit nem érzel, sőt utána sem, csak másnak, az viszont kegyetlen. Állítólag napokig szinte elviselhetetlen a fájdalom. Egy különleges szemcseppet kell a műtét után használni, ami meggátolja a retina a hegesedését. Asszem ezt fél évig kell használni, különben gyakorlatilag nincs értelme a műtétnek.

Tudtommal óriási eredményeket lehet elérni. Mindenképp ajánlom.

2009. márc. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nekem tavaly nyáron csinálták meg a szemem, szintén rövid látó voltam. Tudni kell hogy létezik két fajtája a lézeres műtétnek, az egyik az amikor simán a lézerrel a szaruhártyából leégetnek egy részt, így korrigálják a látást. Ez az eljárás valamivel olcsóbb (kb 200 ezer ft körül), de fájdalmasabb és tovább tart a gyógyulás. A másik fajta amikor vágnak egy lebenyt a szaruhártyán és a kezelés után visszhajtják, ennél már másnapra megszűnik a fájdalom és a látás tökéletes lesz. Ez kb 300 ezer ft-ba kerül. Ennek a műtétnek is van mint mindennek minimális kockázata (fertőzés), de ha betartod az előírásokat akkor nem lehet baj. Nagyon biztonságos, a szemet vákummal rögzítik hogy ne tudjon elmozdulni a lézerezés alatt, de ha valamiért mégis elmozdulna akkor a lézer automatikusan leáll, tehát nem tud kárt tenni a szemedben. Ami nálad fontos, hogy még csak 14 éves vagy, és írtad is hogy még romlik a szemed. Amíg nem áll be a szem, tehát amíg már nem romlik tovább addig nem csinálják meg a műtétet, ez általában 18 éves kor. Az alatt csak különleges esetekben műtenek. Neked tehát pár évet még mindenképp várnod kell.
2009. márc. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
89%

Jaj, dehogy nyúlnak a retinához!


A szemet úgy kell elképzelni, mint több egymás után helyezett nagyító (gyüjtő) lencsét, és az egész mögött egy vetítővásznat, amire a lencsék egy fordított állású képet vetítenek ki.


A lencsék sorrenben a szaruhártya, a csarnokvíz, a szemlencse és az üvegtest, ezeknek a nagyítási képessége (törésmutatója) összeadódva adja a szem teljes törésmutatóját. A vászon a retina (recehártya), ez a szemgolyó hátsó falát béleli.


A 4 db törőközeg ("nagyító lencse") közül csak a rugalmas, parányi izmokkal körülvett szemlencse nagyítása változtatható, ezt a szemünk automatikusan megteszi, ha közelebbi, vagy távolabbi tárgyra akarunk fókuszálni. Viszont előfordul, hogy a többi három "nagyító lencse" együttese túl nagy, vagy éppen túl kicsi nagyítást eredményez, és ezt a szemlencse nem képes kikorrigálni. Ilyenkor a retinán nem lesz teljesen éles a kép, hanem többé-kevésbé homályos marad: ez a távol-, illetve a rövidlátás.


A megoldás egy további lencse beiktatása, ez a szemüveg (ha kevés a rendszer összes nagyítása, akkor egy nagyító=plusszos lencsét írnak fel, ellenkező esetben pedig egy mínuszos=szóró lencsét).


Szemműtétnél a 3 törőközegből az egyetlen hozzáférhetőt, a szaruhártyát módosítják, ez a pupilla és a szivárványhártya elött lévő, domborúbb, teljesen átlátszó rész: [link]


A műtét abból áll, hogy pontosan fókuszált lézerrel vagy a szaruhártya közepét, vagy a szélét elvékonyítják, így az ellaposodik, vagy épp hogy domborúbb lesz. Végeredményben pont annyival váltaoztatják meg a szem teljes nyagyítási képességét, amennyi a szemüveg lencséje is korrigálna.


A fenti (ún. excimer lézeres) módszer egymagában igen kellemetlen, mert azzal, hogy elpárologtat egy vékony réteget a szaruhártyából, természetesen a rajta lévő (szintén átlátszó) hámréteget is eltünteti. Ennek visszanövése 2-3 napig tart, addig viszont folyamatos idegentest érzés kíséri, olyan, mintha homok ment volna az ember szemébe.


Ennek kiküszöbölésére találták ki a Lasik féle módszert, itt egy vékony réteget (lebenyt) hántanak le a szaruhártya felszínéről, rajta a hámréteggel. Ez alatt végzik el az excimer lézer kezelést, majd az elvékonytott szaruhártyára visszafektetik a hámmal fedett lebenyt, ami ott villámgyorsan megtapad. Másnap már olyan, mintha semmi sem történt volna, tapasztalatból mondom.

2009. márc. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Biztos volt már olyan, aki megvakult tőle...ahogy én olvasom szerintem tutira nem fogom megműttetni! Mert félek tőle...elég félénk vagyok, még egy iskolai fogorvosi vizsgálaton is félek...:S
2009. márc. 12. 20:06
 5/6 anonim ***** válasza:
Második vagyok! Kicsit durván hangzik, tudom, én is paráztam de semmi volt az egész ahhoz képest mint amit képzeltem. Az érzéstelenítő csepp miatt semmit nem fogsz érezni az egészből, csak a vákum miatt egy kis nyomást. 10 perc alatt kész van és többé nem kell szemüveg. Nekem pozitív élmény volt nagyon, és nagyon megérte.
2009. márc. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
És direkt rákérdeztem a dokinál, azt mondta még soha senki nem vakult meg a műtét következtében!:)
2009. márc. 12. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!