Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Műtéti vágás után honnan...

Műtéti vágás után honnan tudják a sejtek, hogy össze kell forrniuk, és hogy hol? Pl az elvágott erekben megáll a vér áramlása, azok nem halnak el?

Figyelt kérdés
Vagy az összevarrt részek sem pontosan illeszkednek a vágott élükkel, hogy visszaforrjanak, mégis sikerül, de miért?

2018. márc. 4. 14:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha veszünk a testedben mondjuk egy vörösvérsejtet (ez a vérben található egyik kis részecske), akkor az a szívből indulva kb. 30 másodperc múlva visszajut ugyanoda ahonnan indult. Tehát, ha azt nézed, akkor percenként akár többször is bejárja a testet, és ahol sérülés van oda is eljut. Ha egy ér megsérül, akkor nyilván oda is eljut. A vérben találhatóak vérlemezkék is, ezek segítik elő a véralvadást többek között a fibrinogén anyagokkal együtt. Először ugyebár kifolyik a vér az érből, mert el lett vágva, de aztán elkezd megalvadni, és utána szépen begyógyul a seb. A vérben szállítódnak ehhez anyagok, és nem feltétlen kell ezt tudatosan csinálni, a vér nagyon gyors körforgása miatt rengeteg anyag jut el szinte "akaratlanul" is a sérüléshez, olyan anyagok is, amiből aztán új sejtek képződnek. Azon kívül meg a testben folyamatosan cserélődnek a sejtek, például a bőr ugye folyamatosan "nő le", folyamatosan belülről kifele cserélődnek a sejtek. A kívül lévők elhalnak, elvesztik funkcionalitásukat, majd lemossuk őket, lehámlanak, stb. A belül lévők meg "mennek kifele", és egyszercsak majd belőlik is kívül lévők lesznek... Egy sebnél is, attól még, hogy ott van egy vágás, a sejtek újra fognak termelődni, az nem baj, hogy a vágás nem illeszkedik össze (látszólag), a sejtjeink annyira aprók, hogy nekik az öszeillesztéssel nincs gondjuk, ha valahol "rés lenne a vágásnál", oda befér sok-sok kicsiny sejt. Szóval a sejtek nem forrnak össze, ahhoz ők túl picik, csak újratermelődnek, és a régiek helyére lépnek. Az már más kérdés, hogy aztán egymáshoz kapcsolódnak.

(Nagyon remélem nem írtam hülyeségeket, legjobb tudásom szerint válaszoltam, ha valaki talál hibát az írásomban, nyugodtan javítson ki, nem fogok megsértődni, sőt segítenétek vele nekem is, mert az iskolában nem igazán érzem kielégítőnek ezen témák tanítását, és szívesen elmélyülnék jobban ezekben a témákban.)

2018. márc. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A sejtek sérülése egy gyulladásos stimulus, a DAMP-ok (Danger Associated Molecular Pattern) felszabadulásával jár, ez lehet pl.: ATP, intracelluláris enzimek stb., ezeket receptorok érzékelnek. A gyulladásos sejtek a sérülés helyére vándorolnak, kilépnek, gyulladást generálnak, eltakarítják a törmeléket. A gyulladás második szakaszában különböző mediátorok hatására beindul a regenerációs fázis és granulációs szövet képződik. Nem minden szövet képes regenerációra, a bőr például igen, az izom csak korlátozottan, tehát ilyenkor általában hegszövet képződik fibrocyta sejtekkel, kollagénnel stb. A sebész által elvágott nagyobb ereken ligatúrát, lekötést végeznek. A kisebb, szemmel nem látható erek pedig különböző mediátor anyagok, mint angiopoetin hatására újraképződnek a granulációs szövetben.
2018. márc. 5. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ugyanmár, mi az nekik!

Azt is tudják, hogy egy petesejtből, hogy legyen több millió, több száz különféle funkcióval a megfelelő helyen és időben.

2018. márc. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Utolsó: Azért egy petesejt és mondjuk egy bőrsejt között lényegi különbségek vannak :) A megtermékenyített petesejt (ún. totipotens őssejt) még rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy a test bármely sejtjévé differenciálódjon, egy bőrsejt esetén azonban ez már nem lehetséges.
2018. márc. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!