Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Eltört a lábfej csontom (V....

Eltört a lábfej csontom (V. Metatarsus), lemezes-csavaros "os"-t kapott.1 héttel a műtét után kattog a lábfejem ha lógatom. Ez normális?

Figyelt kérdés
Továbbá mankózásnál lüktet az egész lábfejem, ha tornásztatom, akkor pedig fáj. A zárójelentésben nem írták, hogy meddig nem léphetek rá, csak azt, hogy terhelésmentes járás, szabad ízületek, lábujjak mozgatása. Mikorra múlik el egy lemezelt végtag fájdalma, mennyire normális dolog az, hogy kattog a csontom. Ugye a láblógatástól, mankózástól, pici lábtornától nem mozdulhat el a lemez, vagy a törött csont?

2013. júl. 30. 09:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha lemezeltek, akkor biztos nem. Nekem 3 hete tört el a bokám, szintén lemezt és csavarokat kaptam. Gipszem nincs, de még 3 hétig nem állhatok rá, és nekem annyit mondtak, hogy naponta tornáztassam, előre-hátra mozgassam a lábfejem. Először alig mozgott valamennyit, most egyre jobb, de én is tapasztalok kattogást, érzem a csavarokat, néha fáj is, és én is azért nézek mindent kérdést, mert aggódok. Hogy bírod?

A lábad csak azért lüktet, mert a keringés a felpolcolástól meg van borulva (oké, nem vagyok orvos, de az volt a 3. lábműtétem), és ez normális, hogyha lefelé lógatod, de majd helyrejön, és a duzzanat is le fog menni. 2 bütyök műtétem volt, úgyhogy a lábfej téma is ismerős nekem. Se attól, se a mankótól meg a tornától se fog lemozdulni, hiszen rögzítve van, de nagyon vigyázz rá, hogy ne állj rá, és ne üsd be sehová

2013. aug. 14. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tegnap volt 3 hete, hogy műtöttek. Még én sem terhelhetek rá 3 hétig, de annyira igen, hogy fekvés közben talpra húzom. Voltam varratszedésen, a doki 1 öltést bennem felejtett, ezt tegnap egy rokonom steril eszközökkel kiszedte. A doki letolt, hogy jó lenne ha mankózásnál mindkét lábamat letenném. :) Persze nem terhelve. A hétvégén nagyon mélyponton voltam, mert magamnak tornáztattam volna és fájt, feszült, illetve éreztem valami idegen mozgást a torna közben. Tegnap volt megint a gyógytornász és jól ment a dolog. Azt mondta, hogy próbáljak elvonatkoztatni a fájdalomtól.

Egyébként már híztam sajnos kb. 5 kilót. A munkahelyemen is számítanak rám hamarosan. Hiszen már 1 hónapja táppénzen vagyok. Nem tudom mi lesz, mert szállodában dolgozom és mondtam, hogy még a gumi klumpa sem megy rá a lábamra, úgy be van dagadva. Nem, hogy bőrcipő. A főnököm rendes volt, mert azt mondta, hogy a szükség törvényt bont és papucsban + mankóval is dolgozhatok. Majd elválik, hogy bírni fogom-e. :/

40 db vérhígítót írtak ki a műtét után, ebből még 18 db van. Gondolom addig fásliznom kell a lábamat. Ma végre víz is fogja érni, mert július 20 óta nem volt a lábam megmosva. :-/

Neked, hogy mennek a napjaid?

2013. aug. 15. 08:00
 3/7 anonim ***** válasza:

Nekem 30 szurit kell beadnom, még 9 van vissza. Unalmasan telnek a napjaim, és a hízástól én is félek, és pont az volt a tervem, hogy formába hozom magam, és lefogyok. Így ért futás közben a baleset (bár rendszeres futó vagyok).

Gondolom mondanom se kell, a hasamon lila foltok vannak , belül dudorok, hál isten most nincs annyira meleg, mert attól is szenvedtem. Nekem azt mondták, hogy amíg szuri van nulla terhelés, úgyhogy én le se teszem a talpam. Érdekes amúgy, hogy neked a lábfejed tört és leteheted, bár nekem anno a bütyök miatt átvágtak egy csontot, 6 hétig egy hazi nagy drót fityegett ki belőle, de tudtam rajta járni.

A kádba nem tudok bemászni, úgyhogy ilyen féllábbal állok a kádban. Ami a kötésemből kilóg lába, azt meg tudom mosni. Készülj fel rá, hogy amikor majd jó lesz a lábad, ilyen centi vastag hámréteg jön majd le róla. Én régen a kiálló drót miatt egyáltalán nem vizezhettem, úgyhogy onnan ez az emlék :) Netezek, olvasok, vannak látogatóim, de nagyon rossz, hogy nem tudom ellátni magam.

Idegen mozgás-nekem olyan volt, hogy amikor mozgattam a lábfejem, éreztem ahogy mozog a szárkapocscsontom, amit egyébként nem, mert abban is vannak csavarok, és nagyon idegennek éreztem. Lehet, hogy Te is valami hasonlót érzel.

Az azért durva, hogy mankóval dolgozz! Az ember állóképessége is csökken, még ha fogsz is tudni járni, azért napok, hetek mire visszanyered az erőd, mivel nem mozogtál. A láb az dagadt is lesz. Nekem 6 hét múlva szedték ki azt a drótot a lábfejemből, teljesen merev volt, nem gördült ugye a lábam. Tépőzáras cipőben közlekedtem, egy jó 2-3 hét volt még mire leapadt, és sokszor olyan volt, mintha késeket szúrnának belé, d efokozatosan elmúlt. Szerintem 2-3 hét múlva könnyedén jártam, és az első futást kb. olyan 3 hónap múlva ejtettem meg.

Én is egy hotelben dolgoztam korábban, és pont ez jutott eszembe, hogy ott vajon mit szóltak volna...nekem szept. 1-én kell visszamennem, de akár ülhetek is. Ez a láblógatásos lüktetés megszűnt már? Nekem egy hete az elmúlt

2013. aug. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

A láblógatós lüktetés sokat csökkent, de azért még érzem. Érdekes ez a terhelem, nem terhelem kérdés. Nem terhelhetem, de mankózásnál tegyem le (valamennyit úgyis terhelek akaratlanul is). Műtét másnapján már gyilkolt a tornász, hogy tessék letenni a lábat. Meg az itthoni gyógytornászom aki jár hozzám, szokott csináltatni olyan gyakorlatokat, hogy a puha labdába nyomjam a talpamat, széken ülve talp a talajon és a könyökömet kell a térdembe nyomni, ez mind apró terhelések. ezek kellenek a csontképzéshez. Amúgy sok emberrel beszélgettem és mondták, hogy nehéz lenne ennyivel tönkretenni a dolgokat, mert ez állítólag a lemezt úgybodacsavarozzák vagy 4-6 helyen, hogy az nem tud elmozdulni, csak ha durván ráugranál vagy valami hasonló állataágot csinálna az ember.

Engem legjobban ez a feszúlő érzés zavar a legjobban. Olyan mintha a kislábujjamat folyamatosan húznák, feszítenék. Neked a műtét utáni duzzadás mikor lohadt lentebb? 3 hét elteltével nekem a lábujjaim már nem olyan dagadtak, de a külső lábélem, lábfejem (lábélnél vágtak végig) eléggé duzzadt. A talpam és a párnácskák is.

Amúgy már múlt héten a doki azt írta a papírra, hogy mankózás lábsúllyal. Persze ez nem azt jelenti, hogy ràléphetek, de gondolom nem írta volna fel ha egyáltalán nem érinthetném a talajt.

Nekem 28-án kell visszamennem, de akkor még csak 5 hetes leszek, szóval 1 hetet még ki kellene bekkellnem valahogy. De már nagyon kellene mennem dolgozni. Lehet csak 8 órát tudok vállalni 12 helyett. Ráadásul kuplungolni sem tudok, úgyhogy valakinek hoznia-vinnie kell minden nap. :/ Bele sem merek gondolni, hogy mikor fogok tudni edzeni, futni meg főleg. Amúgy rendszeresen hot iron-ra jártam, rengeteg láb gyakorlat van benne (guggolások, kitörések 20-25 kilóval a nyakban). Lehet, hogy idén már nem is tudok visszamenni?

2013. aug. 16. 08:38
 5/7 anonim ***** válasza:

A lábduzzanat szerintem 6-8 hétig is normális. Az én lábfejem is dagadt, az egész bokám mintha betonból lenne. Nagyon aggasztó :( Most én is azt csinálom, hogy 0 súllyal ülve teszem a talpam a földre, hogy szokja a 90 fokot a lábam, és feszít! Pedig annyira nem érzem dagadtnak.

A csavarok tényleg jól rögzítenek, én is úgy tudom, hogy abból nem lehet baj. Én 26án megyek vissza, és akkor szerintem lábra is fognak állítani, de szerintem egyelőre mankóval, mert 0ból 100as terhelés lehetetlen. Nekem a bütykömnél mondom, műtét után olyan 8 héttel apadt le teljesen a duzzanat, kb. 2-3 héttel a teljes terhelés után fokozatosan. Szerintem edzésre ne akarj még menni az idén, bár lehet, hogy decemberben már tudsz. Akkor kezdd el, amikor már tényleg teljesértékű végtagként tekintesz a lábadra, mert bizony pár hónapig úgy fog tűnni, mint egy idegen. Pláne gondolom neked is leépült a vádlid (az enyém úgy néz ki, mint Christina Aguileráé fénykorában), de ez is hamar vissza fog állni.

Nekem nem javasoltak gyógytornászt, de van egy ismerősöm, vele konzultálok. Elkezdtem vizes palackot görgetni a földön a lábammal, és szerintem jó, kilazítja a szalagokat, ízületeket...gondolom.

Nagyon drukkolok! Már csak 7 szurim van vissza, és kevesebb, mint 2 hét, úgyhogy én most belehúzok ebbe az itthoni gyógytornába, mert az a félelmem, hogy majd jól lecsesznek, hogy nem lazítottam ki eléggé. Nem is tudom mit csinálnék, ha ...inkább ki se mondom...ha nem lenne olyan, mint régen. Én is szeretnék továbbra is futni, meg edzeni, mert kardio nélkül nem sokat ér a mozgás.

Hasizmozni meg súlyzozni szoktam, de többet kéne. Én nem hiszem, hogy jó ötlet lenne 12 órába visszamenni. Tudom, hogy a munkahelyek nem kezelik nagy megértéssel az ilyen helyzeteket, de ártani ne árts magadnak. Drukkolok! A duzzanat miatt ne aggódj, majd lejjebb megy! Én azt is csinálom a gyógytornász ismerős javaslatára, hogy a lábamra szatyrót húzok, és vödör langyos vízbe szoktam lógatni, az elvileg apasztja. Minden este ajnálatos lenne, de sokszor ahhoz is lusta vagyok :S Pedig jót tesz

2013. aug. 16. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hogy van a lábad? Én már tudok járni :) Pár napja még csak nagyon csámpásan, a hátam is belefájdult, de már kiegyenesedtem :) Neked hogy megy?
2013. szept. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Sziasztok,


Kicsit sajnálom, hogy véget ért a beszélgetésetek, sok információval lettem gazdagabb mind eddig, mind a jövőre nézve.

Ha esetleg más is olvassa ezt a miniblogot, annak leírom én is az esetemet, kicsit más, mint a fentiek.


2017. okt. 12. este. V. metatarsus törés, enyhén részeg állapotomban. A fájdalom - talán az alkoholnak köszönhetően - csak pillanatra volt hatalmas, utána pár másodpercig elviselhetetlen. Hazavitt egy kedves srác a biciklijén aznap este otthon aludtam. Reggel nem bírtam lábra állni, majd a sürgősségin közölték, hogy törés. Megpróbálják konzervatív módon (gipsz) rögzíteni, ha sikerül, nem kell műteni. Elmondásuk szerint sikerült jól, úgyhogy gipszben hazamehettem. 10 nappal később levették a gipszet, megnézni, beindult-e a csontosodás. Igen ám, de - amit ekkor még nem tudtam - a csontvégek gipszben is majdnem 3 mm-re voltak egymástól, így tulajdonképpen semmi sem történt. Beutaltak a klinikára, majd megkértem, hadd lássam a röntgenem, mérjük le mekkora a távolság. Alapból 3.3 mm, gipszben 2.6. Elméletben ez nem adott okot az orvosoknak arra, hogy műtsék (???), de mint kiderült, ha így forr össze, akkor megrövidül a csont (befelé volt törve, ilyen alakban: >, ilyen a rendes csont: | )


Valahogy így: [link]


Ilyen volt az enyém is...

Szóval műtét lett belőle, amit nagy nehezen meg is csináltak, a részletek most nem számítanak. Ami viszont igen, hogy a rendes töréshez képest a műtét 18 nappal később történt meg. Tehát több, mint két hetet a csontom csak úgy elvolt, egyszer át lett gipszelve, aztán műtve. Bármennyit is gyógyult, az ment a levesbe... :D


Műtét után megkezdődött a rehabilitációm, a fájdalom egy-két napig elviselhetetlen volt, kaptam fájdalomcsillapítót, de arra volt csak jó, hogy amíg fekszek ne fájjon, mozdításra, sétálásra iszonyatos volt. Az orvos 3 nappal később hazaengedett, mondta, hogy mankózásnál lépjek le a sarkammal, de a lábfejemet ne terheljem. Előttem szólók írták, hogy akkor most terhelje, ne terhelje? A válasz egyszerű: A lábat terhelje, a lábfejet viszont ne. Sarkon járva, lábfej hátrafeszítve. Mivel előtte 18 napig gipszben voltam, azért ez sem volt egyszerű. 3 napnyi gyógytorna kellett a teljes mozgástartomány visszaszerzéséhez, beleértve minden mozgatást (előre-hátra, ujjak, körbe-körbe, stb).

Ez után már itthon sétáltam többnyire mankó nélkül, kapaszkodva a szekrénybe, falba, kilincsbe - sokkal jobb volt így, mert a mankó a lakásban balesetveszélyesebb volt, mint nélküle.

Nagyjából 3 hétig folyamatosan apadt lefelé a vérömleny a lábamban, gyógyult a műtéti sebem is.

3 és fél héttel a műtét után levettük itthon a kötést - orvosi javallatra - láttuk, hogy a seb már nem savózik, be van gyógyulva.

Ezután sikerült megfürdetnem a lábam, ami nagyon szokatlan volt. Mintha egy döglött malac lábát mosná az ember, ami rá van varrva :D De tényleg, elég bizarr látvány a rengeteg hámló bőr, pörkös varr, narancsos betadin, és ami a legundorítóbb: az alkoholtól szétszáradt, majdnem preparált jellegű élő bőr... Komolyan, mint egy frissen mosott csülök disznóvágáson, csak én barnább vagyok. :)


Szóval most itt tartok, várom, hogy a pörk és a hám lehulljon, elteljen még 2 hét a röntgenig és ha minden okés, akkor elkezdhetem járáskor a lábfejemet is terhelni. Még mindig be van dagadva, bár már közel sem akkora, mint volt. Nem sokat jegeltem itthon, mert bevallom őszintén, eszemben sincs. Vizesruhát sem teszek rá, mert a műtéti sebtől én féltem.


Később majd még írok, hogy mi történt :)

2017. nov. 29. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!