Melyik fogamzásgátló tabletta okozott eddig halált?
Azért halt meg mert egyszerre vette be mind a 30 dbot vagyis túl adagolta magát
Nem lehet fogamzásgátlótol meghalni
Üdvözlettel Dr.R Laura
Bármelyik fogamzásgátló közrejátszhat halálesetekben, mivel MINDEGYIK kombinált fogamzásgátló tabletta fokozza a thrombosishajlamot. Jellemzően önmagában egyik sem okoz thrombosis, de ha valakinek van más rizikófaktora vagy rizikófaktorai is, akkor előfordulhat ilyen szerencsétlen eset. A thrombosishajlamot pedig elég sok minden fokozhatja: genetikai hajlam, hosszan tartó ágyban fekvés (pl. baleset miatt), elhízás, magasvérnyomás, DOHÁNYZÁS, életkor, daganatos megbetegedések stb.
Ezért lenne fontos a felírás előtt ezeknek a rizikófaktoroknak a felmérése. Hiába akar valaki fogamzásgátló tablettát szedni, ha 35 éves, 120 kg, magas a vérnyomása és napi 2 doboz cigit szív el....
Rá lehet kenni a fogamzásgátló tablettákra, de azért jellemzően nem egyetlen egy darab rizikófaktornak köszönhető az, hogy valaki thombosist kap.
Egyébként régebben a Cypromix/Diane tablettáról, ill. a Jangee/Yasminelle/Yadine tablettákról is voltak hasonló hírek, de ha rendesen kutakodnál, mindegyik kombinált tablettával kapcsolatban lehetne halálesetet találni.
Amúgy pedig azoknak van a legkisebb trombóziskockázat növelő hatásuk, amik kevés ösztrogént és levonorgesztrel típusú progeszteront tartalmaznak. Az összes többi, új generációs progeszteron (tehát a "modernebb" tabletták" nagyobb kockázattal bírnak.
Első! Ez baromira nem az a helyzet, amikor "poén", ha orvosnak adott ki magad! Tök hihető egyébként, hogy orvosként itt garázdálkodsz, és hülyeségeket írogatsz..
"Nem lehet fogamzásgátlótol meghalni"->Ezt magyarázd el kérlek azoknak a családoknak, akik a fog.gátló miatt veszítették el a szeretteiket! Nagyon sok doki hasra ütésre írja fel a tabit, kivizsgálás nélkül!
Egyébként nem lehet márka alapján kiszűrni, személyfüggő kire-hogyan hat. Egy biztos: trombózisra hajlamosnak felírni egyenlő az öngyilkosságban való közreműködéssel! Előzetes vizsgálat nélkül meg orosz rulett a másik életével!
Utolsó: Ez nem egyéni érzékenység kérdése, bizonyított dolog, hogy a kombinált fogamzásgátló tabletták trombózisfokozó hatása egyrészt az ösztrogén dózisától, másrészt pedig a gesztagén típusától függnek. Ez alapján vannak kisebb kockázattal és magasabb kockázattal járó tabletták.
Kivizsgálás alatt pedig mégis mit értesz?
Egy normális anamnézisfelvétellel eléggé jól fel lehet mérni azt, hogy valakinél van-e fokozott kockázat vagy sem. Betegségek, gyógyszerek, BMI index, vérnyomás, családban elforduló trombózis, dohányzási szokások.
Gyakorlatilag csak a genetikai tényezőket nem tudod 100%-ban feltárni egy alapos kikérdezéssel. A genetikai tényezők vizsgálata kicsit bonyolultabb és drágább is, így rutinszerűen nem javasolt a végzésük, ha a családi anamnézis alapján nincs fokozott kockázatra utaló jel. Ennek ellenére egyre jobban terjed az APC rezisztencia szűrése, nálunk már szinte mindenki elküldi az első tablettaszedőket ilyen vizsgálatra. De egyrészt ez a sok genetikai ok közül csak egyet szűr ki, de mellette még lehet más mutáció, amire nem végeztünk vizsgálatot.
És persze, akinek a családjában előfordult fogamzásgátló tabletta miatti haláleset, azt elhiszem, hogy nem vigasztalja az, amit most fogok mondani, de azért érdemes rajta elgondolkodni...
A teljesen egészséges, fogamzásgátlót szedő nőknek átlagosan 4-6x nagyobb esélyük van a trombózisra, mint a tablettát nem szedő egészségeseknek.
(2/10 ezer eset helyett tablettától függően 8-12/10 ezer eset-re növekszik a kockázat).
Ezt ugye tovább növeli az, ha valakinek genetikai hajlama is van. Emiatt szoktak itt gyakorin az emberek felháborodni, ha valakinek nem végeztetnek genetikai tesztet, holott egyébként nincs benne a protokollban, hogy ilyet kellene végezni, tehát az orvos nem követ el hibát!
És most nézzük meg azt, hogy a terhesség maga szintén 4x-es rizikót jelent, míg a gyermekágyi szak 14x-es (!!!!) kockázatot, ami szintén tovább nő, ha genetikai hajlam is fennáll. És szűrjük a gyermektervező nőket ilyen téren? Nem.
Szóval nem igazán érhető számomra, hogy ha amiatt senki nem szól egy szót se, hogy ugyan szűrjük már le a terhességet tervező nőket, akkor az ugyanakkora kockázattal rendelkező (sőt, a gyermekágyi szakhoz képest jóval kisebb kockázattal rendelkező!!) nőket miért kellene szűrni?
Az egyéni alatt azt értettem, hogy azért, mert valaki azt mondja, hogy xy fogamzásgátlótól nem lett semmi baja, attól még másnak lehet, pont az általad is említett esetek (akár betegség, túlsúly pl) miatt.
Szerinted szánnak rá az orvosok BÁRMILYEN kivizsgálásra is időt? Legutóbb egy csaj panaszkodott a fog.gátlóra, amit azért írt fel neki a doki, mert a csaj kérte (mondván a barátnőjének is bevált)!
"egyébként nincs benne a protokollban, hogy ilyet kellene végezni, tehát az orvos nem követ el hibát! "
Egy lelkiismeretes orvos megcsinálja, nem kell takarózni a protokollal! Jó, tudom, kevés idő van a betegekre, nincs idő még az alapkérdésekre sem... Ezzel szoktak védekezni igaz?
Tudod, gyereket jó esetben máshogy nem lehet "csinálni" (most az örökbefogadást hagyjuk, van aki sajátot akar), míg a fogamzásgátlás terén van választási lehetőségük a nőknek, pl. a gumi.
Az emberek nincsenek tisztában a fogamzásgátlók hatásával, megválasztásának szempontjaival, felírásukhoz szükséges vizsgálatokkal. Ez persze nem is probléma, hiszen nem orvosok, nem tanulták, nem ez a dolguk. A probléma ott kezdődik, hogy ennek ellenére itt gyakorin is folyamatosan az okoskodás megy és egymást szédítik a hülyeséggel.
Folyamatosan azt látom, hogy ha egy orvos nem küldi el trombózishajlam vizsgálatra a pácienst, mert a részletes anamnézisfelvétele alapján nem indokolt, akkor azt az orvost egy utolsó, felelőtlen szemét köcsögnek kiáltják ki. Míg ha valaki elküldi egy laborra a tablettát szedni kívánó pácienst (amiben egyébként nincs is trombózishajlam vizsgálat, de mindegy...), de nem veszi fel normálisan az anamnézisét, nem kérdezi ki megfelelően a beteget, akkor tapsikolunk neki, hogy milyen remek orvos, mert elküldte egy vérvételre. Illetve ha valakinek bármilyen mellékhatás jelentkezik a tablettánál, rögtön az orvos lesz a hülye, mert "nem vizsgálta ki rendesen".
1. Tabletta felírásánál a LEGESLEGFONTOSABB dolog lenne az anamnézisfelvétel, és e legtöbb orvos éppen ezt szokta kihagyni, de érdekes módon emiatt nem hisztizik senki. Mint írtam, egy részletes anamnézisből a fokozott trombóziskockázat szinte teljesen kizárható. Amennyiben semmiféle egyéni kockázat nincs és a családban sem fordult elő fiatalkori trombózis, abban az esetben fel lehet írni a tablettát, mert minimális annak a kockázata, hogy az illetőnél trombózis alakul ki. Ennek ellenére, mint mondtam, nálunk egyre inkább elterjedt, hogy ennek ellenére mégis csak elküldjön APC rezisztencia vizsgálatra azokat, akik először szednek tablettát. De egyébként külföldi tanulmányok szerint sem indokolt ilyen esetben.
2. Nagyon sokan szeretnek ezzel a laborvizsgálat témával dobálózni, holott egy egészséges, fiatal nő esetén semmi szerepe nincs a fogamzásgátló felírásában. Az, hogy melyik típusú tabletta fog beválni, azt a jóisten se mondja meg előre, egy vérvétel meg pláne nem. Jelenleg nem áll rendelkezésre olyan vizsgálat, amiből meg lehetne állapítani, hogy az xy-nak a picaon lévő 25 féle tabletta közül majd melyik mellett nem lesz semmiféle mellékhatás.
A vérvételnek annyi szerepe lenne, hogy lássunk egy máj- és vesefunkciót, de mivel a vese- és májbetegségek is kiszűrhetőek a részletes anamnézis alapján, ez megint csak felesleges vizsgálat. Ennek ellenére mégis mindenki követeli itt gyakorin, és ha az orvos nem végezte el, akkor az csak is kontár lehet.
3. Tudom, hihetetlen dolog, de még egyszer leírom: nem lehet megállapítani semmilyen vizsgálatból, hogy kinek melyik tabletta lesz a megfelelő. A hormonális alkat alapján (amelynek felméréséhez nem kell semmilyen vizsgálat, csak egy normális anamnézis megint csak...) lehet tippelgetni, hogy valószínűleg melyik lesz jó, de ez is csak egy irányvonal. Felírunk egyet, aztán vagy jó, vagy nem és akkor váltunk. Lehet ez ellen háborogni, de ha egyszer így van, akkor így van. Szóval azzal, hogy az orvos egy bizonyos tablettát írt fel valakinek, mert "a barátnőjének bevált", azzal nem követett el semmilyen hibát. Ha ő mondott volna magától egy típust, azt pont ugyanúgy, félig "hasraütésszerűen" javasolta volna, mint a barátnő.
"Tudod, gyereket jó esetben máshogy nem lehet "csinálni" (most az örökbefogadást hagyjuk, van aki sajátot akar), míg a fogamzásgátlás terén van választási lehetőségük a nőknek, pl. a gumi."
Ebben igazad van. Viszont akinek semmiféle rizikófaktora nincs, csak fogamzásgátlót szedett és utólag a trombózis kapcsán kiderült, hogy mondjuk van egy Leiden mutációja, az bizony ha a tablettától trombózist kapott, akkor ha terhesség alatt még nem is, legkésőbb a gyermekágyban pontosan ugyan úgy trombózist kapott volna. Csak akkor nem lehet a gonosz gyógyszercégeket és a szemét fogamzásgátló tablettát hibáztatni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!