Mitől lehet ez?
16 éves vagyok, és azt vettem észre hogy a nemiszervem szőrzetében(ami amúgy sötét) 1-2 ősz szál is felfedezhető. Vajon mitől lehet?
16/l
A neten többnyire használhatatlan infók vannak és a testszőrzettel nagyon kevés helyen foglalkoznak. De találtam Neked egy jó cikket. Kiválogattam belőle pár bekezdést. A cikk a hajat taglalja, de mivel a haj is a testszőrzet része, ezért színezékanyagok terén a cikkben leírtakat át lehet emelni intim szőrzet vonatkozásában is.
"A haj festékanyagának, a melaninnak különböző színű változatai ismertek, vannak sötétbarnás, feketés vagy a sárgától a vörösesbarnáig terjedő színárnyalatokat adó vegyületek is. A hajszínt a hajszál külső kérgi és belső részében lévő festékanyagok aránya határozza meg; a színhatást befolyásolják továbbá a hajszálak vastagságtól, átmérőtől és szerkezettől függő fizikai-fénytani tulajdonságai, valamint a hajszálak fényelnyelő képessége is.
Amikor a festéktermelő sejtek működése valamilyen ok miatt jelentősen csökken, a hajszálba már nem festék, hanem apró légbuborékok szállítódnak a hajhagyma felől, aminek következtében a haj "megőszül" - ősz hajszálaink a keratin világos színének és a fényvisszaverő légbuborékoknak köszönhetik színüket. Az így kialakult fehér hajszál azonban nem élettelen, sőt teljesen egészséges, csak éppen színanyagainak szintézise állt le: az ősz hajszálakat emiatt nem ajánlott kihúzni, mert ezután már csak ugyanígy, fehéren tudnak visszanőni, sőt lehet, hogy soha többé nem is fejlődnek ki. Az őszülés során - a színváltozás mellett - kiszélesedik a hajszálak velőállománya, és csökken a tincsek vastagsága, rugalmassága is. [...]
Kimutatták továbbá azt is, hogy a dohányzás és a légköri szennyezettség is fontos szerepet játszik az ősz haj elszíneződésében. [...]
A tartós stressz, a váratlan lelki trauma és a hosszabb időn át fennálló szorongás is elősegítheti az őszülést, továbbá a hajhullást is. Ennek hátterében több, részben még ismeretlen mechanizmus áll. Többek között az, hogy az ún. szimpatikus idegrendszer aktiválódása miatt megváltozik a fejbőr vérellátása és anyagcseréje, emellett az esetleges hormonális hatások is befolyásolhatják a haj színét.
Más vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a tartós stressz felemészti a szervezet B-vitamin-készletét, ezáltal felgyorsulhatnak a bőr öregedési folyamatai, a haj őszülése pedig az átlagosnál korábban következhet be.
Bár sokszor ilyennek látjuk, de szürke színű haj nem létezik: ilyenkor csupán az őszülésben lévő személy hajában lévő, még eredeti színű és a már kifehéredett szálak egyvelege kelti azt a benyomást, mintha a haj szürkés lenne. Néhány esetben - gyakorlatilag bármely életkorban - természetes ősz csíkok is kialakulhatnak valakinek a hajában, ha az adott területen valamilyen ok miatt zavart szenved a festéktermelő sejtek aktivitása. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy az illetőnél már elindult az őszülés folyamata, mert a kiváltó tényezők - helytelen, egészségtelen táplálkozás, hirtelen lelki megrázkódtatás - megszűnésével a hajszálak még visszanyerhetik eredeti színüket. [...]
Fontos megemlíteni, hogy a tévhittel ellentétben az őszülés a már kinőtt hajszálakat nem fenyegeti, mivel a melanintermelés elégtelensége esetén csak az adott hajszál töve lesz fehér, illetve a kihullása után a helyébe kinövő újabb szál.
A haj egészségének alapja az egészséges és változatos táplálkozás: építsünk be étrendünkbe minél több zöldséget és gyümölcsöt, mivel ezekben elégséges mennyiségben vannak jelen a hajszálak szerkezetét erősítő nitrogéntartalmú anyagok. A haj mintegy 80 százalékát fehérje alkotja, tehát ez az alkotórész kulcsfontosságú az étkezésben. [...]
A H-, a B2-, a B6- és az A-vitamin, valamint a niacin (B3-vitamin) szintén alapvetően szükséges a haj egészségének megőrzéséhez és a hajszálak megfelelő szerkezetének kialakulásához. Figyeljünk azonban arra, hogy ezeket a vitaminokat lehetőség szerint természetes forrásokból és az igényeknek megfelelően fedezzük, mert ez tekinthető a legegészségesebbnek a szervezet szempontjából.
Ha lehet, próbáljuk meg minél inkább csökkenteni a minket érő stressz mennyiségét: hétvégéken és szünnapokon teljesen kapcsolódjunk ki, és időnként a munkahelyünkön is lazítsunk egy keveset. [...]" (Origo)
Remélem, találsz benne használható infókat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!