Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Másnak is ilyen iszonyatosan...

Másnak is ilyen iszonyatosan fáj a mammográfia? Mik a tapasztalataitok?

Figyelt kérdés

Most léptem túl a 40-et, és "muszájból" elküldött a nőgyógyászom erre a vizsgálatra. Hozzá kell tennem, hogy nekem ultrahanggal pár évvel ezelőtt cisztákat állapítottak meg, amik miatt lehet egyre érzékenyebbek a melleim.

Kicsit ciki, de én elsírtam magam a vizsgálat közben, azt éreztem, hogy ennél lehetetlenebbül már nem tudják összepréselni, úgy éreztem a fájdalomküszöbömön némiképp túlment. Nem tudom számít-e, de én sajnos még nem is szültem. Nincs erre manapság valami más módszer? A CT vizsgálattal például betudnak hatolni szinte a csontszövetekig, akkor miért van szükség erre a drasztikus módszerre? Ez nem árt a szöveteknek?


2017. máj. 25. 15:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Biztos nem tesz jót ha ennyire összelapítják a mellett, ráadásul ott van még a röntgensugárzás is.

Miért nem ultrahangra mentél inkább?

2017. máj. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kérdeztem a nőgyógyászomat, hogy nem lehetne-e UH, de azt mondta az nem olyan alapos, nem lát annyit, én meg már benne vagyok a korban, ráadásul nem szültem.
2017. máj. 25. 15:30
 3/8 A kérdező kommentje:
Azzal nyugtatott ő is, meg mások is, hogy új gép van a rendelőben, az már kíméletesebb. Sajnos nem ezt tapasztaltam. Nem tudok elmenni UH-ra, ha nem arra utalnak be.
2017. máj. 25. 15:32
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem hosszú évekig tele voltak cisztákkal a melleim, de mégsem fájt a vizsgálat. Kivétel akkor volt, mikor elkezdtem klimaxolni, egyszer láthatóan feldagadt az egyik mellem, no, akkor nem is vállaltam volna be, mert magától is rendesen fájt.

Mióta túlestem a menopauzán, eltűntek a cisztáim.

2017. máj. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Lehet valamiféle tiltakozás is van bennem, mert azt érzem ez nem egészséges módszer, és ez is visszavehet az ember tűrőképességén. Viszonylag kis mellű vagyok, de nagyon tömött, feszes.
2017. máj. 26. 09:31
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem is nagyon fájt, utána több mint egy hétig még az is fájt ha a poló hozzáért. Megint menni kellene de keresek valami alternatívát
2018. febr. 22. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Mammográfia: épp az alacsonyabb sugárdózis és a jobb áttekinthetőség érdekében történik a kompresszió. A sugárdózis nagyon alacsony, gondolom, tüdőszűrőn eszedbe sen jut a melledet érő sugár. Vagy ha repülőre ülsz. A nyomás nem árt a szöveteknek, nem traktorral megyünk át rajta. A vizsgálat elmaradása viszont igenis árthat.

Mindenképp menzesz utánra érdemes időzíteni a vizsgálatot (5-15.nap), ha nagyon fáj, be lehet venni előtte egy fájdalomcsillapítót. 15 éve dolgozom mammográfiás központban, az asszisztenseim türelemmel, kedvességgel és azzal, hogy szabad szólni, ha sok a nyomás, még eddig mindig megoldották a kért vizsgálatot. Kivéve persze, ha a hölgy aláírja, hogy nem egyezik bele a vizsgálatba a felvilágosítás ellére sem.

Persze joga van hozzá, csak nem árt tudni, hogy a daganatok nagy része nem, vagy korlátozottan látszik ultrahanggal, az ember simán átgyalogol a daganat fölött, a nő nyugodtan hazamegy. Ez történik a magánrendelőkben: nő megultrahangozódik, fizet, a leleten rajta van, hogy mammo nélkül nem teljes a vizsgálat, mindenki elégedett, senki sem hibás.

Nem vagyok rajta közösségi oldalon, de mondják az asszisztenseim, micsoda ökörségek terjednek a mammo veszélyeiről. Véleményem szerint Magyarországon a legnagyobb veszélyt és ezáltal a sok nagy, radikális műtétet és kemót igénylő emlőrákot a két évenkénti, szervezett szűrésen való meg nem jelenés okozza.

Jön a néni a csomóval a mellében, mondja, hogy az anyja és a testvére is emlőrákban halt meg, ő maga még sosem volt vizsgálaton, és azt mondja: Félek. Persze próbál az ember empátiával közelíteni felé, sosem kezdem akkor kioktatni a nőt, amikor már megvan a baj, de MIÉRT nem tetszett előbb elfáradni hozzánk? Esetleg pici korában észrevettük volna a daganatot és nem kellene az egész emlőt eltávolítani? A kifekélyesedett, bűzlő daganatok rejtegetése persze más tészta, inkább lelki okokra vezethető vissza.


Sajnos van olyan daganat, ami mammoval nem látszik jól, vagy gyorsan nő és egyszer csak ott a nagy rák, pedig 2 éven belül volt a nő szűrésen. Ezeket az eseteket gyűjtöm, szerencsére nincs sok ilyen.

Sajnos 45 éves kor (a szűrés kezdete) előtt is előfordul emlőrák, gyakran agresszívabb, mint az idősebb kori.


CT: előfordul, hogy szív CT-vel aszimmetriát látnak az emlőkben, így derül fény a daganatra (persze a nő a szívCT-be befeküdt, de mammon nem járt:S), de alapjában véve nem jó a CT emlővizsgálatra, sokkal rosszabb a felbontása, az emlő pedig háton fekvő helyzetben oldalra lóg. Jó, digitális mammográfia speciális monitoron nézve hihetetlen jó felbontást ad, főleg a parányi mikromeszesedések tekintetében.


CT lézer mammográfia, stb.: a mammográfus szakkollégium állásfoglalásában ellenzi az alternatív módszerek propagálását.

Saját tapasztalat: nő csomót érez, Bp.fizetős CT lézer látja a 3 cm-es csomót. Nem nagy kunszt, szemmel láthatóan kidudorodik a melléből. Nálunk komplex vizsgálat a szakma szabályai szerint: a nagyon kívül még 3-4 pici daganat egy 7 cm-es rosszindulatú meszesedés közepén. Le lehet vonni a tanulságot.


Bocs, hosszúra nyúlt. Mammográfus

2018. febr. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
7# Köszönöm, és nem baj ha hosszúra nyúlt egy szakavatottól :-) Végül is ez volt a kérdés.
2018. márc. 1. 07:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!