Melyik fogamzásgátlóban van kevés hormon?
Egyáltalán nem gond, ha nem vesz vért! Mostani tabikban nagyon kevés hormon van.
Elég, ha szedés elkezdése után kb 3 hónap múlva mész laborba.
Szerinted ha megnézi a májfunkciódat, és oda van írva, hogy "oké", akkor honnan fogja tudni, hogy ha tabit szedsz, utána is jó lesz-e?
Szóval nyugi, nem feltétlen kell a vérvétel.
Alacsony hormontartalmúakról kérdezd a dokit, rengeteg van!
a legjobban akkor jársz, ha mesélsz magadról a nőgyógyásznak. ne csak annyit mondj h szuper alacsony hormontartalmút szeretnél szedni, mert sokaknak pl nem válik be az alacsony hormontartalmú.
a mesélj magadrólt pedig így értem, hogy:
- elmondod hány éve menzeszelsz
- rendszeres-e (ha nem akkor mennyire)
- vannak-e görcseid menzeszkor (ha igen mennyire vészes)
- vannak-e gondjaid pattanásokkal
- van-e a családban örökletes betegség
nagyon sokféle fogamzásgátló létezik, és az orvos jobban tud választani ha tisztában van ezekkel a dolgokkal
Szerintem nem gond. Itt Magyarországon tőlem mindig vesznek, évente el kell mennem laborvizsgálatra + rákszűrésre is. Persze ki szereti a vérvételt, de jó ha az ember rendszeresen szűri magát.
Kint Angliában egy sima vérnyomás mérés után felírták a tabit.
Én az itthon kaphatók közül a Regulon ismerem. Időtlen idők óta szedem, soha semmi bajom nem volt vele, nem híztam tőle, szóval abszolút elégedett vagyok. Amikor elkezdtem szedni, csak akkor jöttek ki a mellékhatások, de kb. két hónap alatt ráállt a szervezetem, és a dokibácsi szerint teljesen normális hogy az elején jelentkeztek mellékhatások.
Aki most kezd tabit szedni, ajánlom legyen türelmes, és higgyen a tanult fehérköpenyes bácsinak, hogy az a jó tabi, amit Ő ír fel. Persze változtatni lehet, de alig-alig van különbség a tabik között.
Ha egy nőgyógyász valaki életében először szájon át szedendő, hormonális fogamzásgátló tablettát ír fel, akkor azt igen alapos betegvizsgáltanak kell megelőznie, aminek igenis része kell, hogy legyen a vérvétel. Nem a májfunkció miatt, hanem az alvadási paraméterek miatt. Persze ebből nem 100%, hogy kiderül az esetleges fokozott alvadái hajlam, de sokat segíthet az alvadás kontrollja az esetleges trombózisok elkerülésében.
Sajnálatos tény, hogy mind Magyarországon, mind más országokban a nőgyógyászok egy jelentős része ezt ellazáskodja és aztán jópofának tűnő poénokkal elsimítja, ha esetleg rákérdeznek, vagy határozottan kijelenti, hogy nem kell a vérvétel, de ebben nincs igaza.
Mint ahogy kötelessége megkérdezni, hogy az illető családjában történt-e trombózis vagy embólia, illetve fontos lenne megkérdezni, hogy dohányzik-e az illető. Azért, mert ha egy nem dohányzó, normál alvadású nő trombózisesélyét 1-nek tekintem, akkor trombofília (fokozott alvadási hajlam, ami egyáltalán nem ritka...) esetén ez a szám 7, ha meglévő trombofília mellé még fogamzásgátlót is szed valaki, akkor 35-szörös kockázatnövekedésről van szó!!! A dohányzás és az idős életkor ezt a számot még tovább emeli.
Én láttam már több olyan fiatal lányt is, aki trombózist kapott fogamzásgátlótól. Ne feledjük el, hogy egy mélyvénás trombózis - mivel tüdőembóliát okozhat a trombusból leszakadt vérrög - potenciálisan életveszélyes.
Nem a hormonális fogamzásgátlás ellen beszélek, mert sok előnye is van, de nem szabad túl lazán kezelni sem a felírását, sem a kontrollokat, a nőknek meg tisztában kell(ene) lenniük azzal, hogy azért nem valami cukorkát eszegetnek, hanem elég komolyan beavatkoznak a hormonális működéseikbe, még akkor is, ha a modern készítmények már jelentősen kevesebb hormont tartalmaznak, mint a régiek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!