Milyen (mellék) hatása van a fogamzásgátlónak rövid-, illetve hosszútávon?
Szeretnék a közeljövőben fogamzásgátló tablettát felíratni. Az lenne a kérdésem, hogy lesz-e bármilyen mellékhatása a hormonháztartásomra, illetve nem okoz-e hosszútávon olyat, hogy nem tudok teherbe esni, fejlődési rendellenességei lesznek a magzatnak, stb.
18/L
1. A rövid távú mellékhatásait el tudod olvasni bármelyik tabletta betegtájékoztatójában (fent van a neten az összes). Mivel nagyjából hasonló hatóanyagokat tartalmaznak, a mellékhatások skálája is kb. azonos.
A leggyakoribbak: a szedés kezdetén pecsételő vérzés (legalább napi 1 kérdés születik arról, hogy "2 hete szedem a tablettát, de még mindig vérzek egy picit?"). Ez általában elmúlik az első 3 hónapban, ha nem, akkor váltani kell.
Gyakori a hangulatingadozás, emlőfeszülés, fejfájás, hányinger, libidócsökkenkenés, hízás. Gyakoribban a hüvelyi fertőzések is általában.
Ezek mellett persze ritka, de veszélyes mellékhatások, pontosabban szövődmények: trombózis (és ebből esetleg tüdőembólia), stroke, májdaganat.
Igazából a saját véleményem az, hogy ezek közül a trombózis és a stroke, ami igazán veszélyt jelent. Az enyhébb mellékhatások esetén ugye abba tudod hagyni a tablettát, a májdaganat ált. jóindulatú, meg mondjuk a májfunkciót tudod ellenőriztetni. De egyébként is ritka, én spec. nem is ismerek olyat, akinek ilyen baja lett volna tőle.
Ellenben olyat ismerek (nem is egyet), akinek tüdőembóliája lett a tablettától.
A vénás trombózisról azt kell tudni, hogy a kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nők között az előfordulási aránya 2/10.000 nő. A régebbi típusú progeszteronszármazékokat tartalmazó fogamzásgátló tabletta mellett 5-7, tehát a kockázat kb. 2-3-szoros a normál populációhoz viszonyítva. Az újabb típusú progeszteronszármazékokat tartalmazóknál pedig kb. 9-12, tehát ez már 5-6-szoros kockázatot jelent.
Ez még mindig nem olyan hatalmas szám, viszont:
Ha mellette van még valami rizikófaktor, akkor azok összeadódnak, vagyis inkább összeszorzódnak. Tehát mondjuk ha valaki idősebb/dohányzik/túlsúlyos, netalántán van valami örökletes hajlama a trombózisra, akkor jelentősen megnő a veszély.
Ezért kellene normálisan kikérdezni azokat a nőket, akik tablettát szeretnének szedni, ugyanis azzal már sok ilyen eset kiszűrhető lenne.
A trombózishajlamot lehet vizsgálni, azonban baromi drága indok nélkül a TB nem finanszírozza. Önmagában az, hogy vki tabit akar szedni, nem elég indok. Ennek egyszerű anyagi okai vannak: olyan sok nőt nem érint a trombózis, hogy emiatt minden egyes tabiszedő nőt leteszteljenek 30 ezer forintért.
Magánlaborban természetesen megoldható.
A stroke "hétköznapi" kockázatai hasonlók, mint a trombózisnak (cigi, túlsúly, örökletes probléma, idősebb kor), de van még egy rizikófaktor: az aurával járó migrén. Általában ez a típusú fejfájásbetegség ellenjavallatot jelent.
Hosszú távú hatások:
A nők jelentős többségének (kb. 98%) a szedés után 3 hónapon belül újra van ovulációja. A maradék 2%-nak meg hosszabb távon nincs. Nyilván nem marad mindenki gyerek nélkül, akinél ilyen probléma jelentkezik, hiszen vannak már azért gyógyszerek a peteérés kiváltására.
Emellett (ez már "tapasztalat" az olvasottak alapján, nem tény), de előfordul pl., hogy az addig sosem pattanásos nő a szedés után iszonyatos módon pattanásos lesz, esetleg hullik a haja.
A fogamzásgátló tabletta nem okoz fejlődési rendellenességeket a magzatban, akkor sem, ha véletlen nem tudsz a terhességről és tovább szeded. Tehát ettől nem kell tartani.
Kapcsolatba hozták már daganatokkal is: pl. a petefészekrák kialakulásának esélyét csökkenti, a mellrákét meg valószínűleg növeli.
Bocsi, elírtam.
"A vénás trombózisról azt kell tudni, hogy a kombinált hormonális fogamzásgátlót NEM (!) szedő nők között az előfordulási aránya 2/10.000 nő. "*
Köszönöm!
Akkor ezek szerint nem kell különösebben aggódnom, mert nem dohányzom, nem vagyok túlsúlyos, illetve migrénem sincsen. Ez megnyugtatott :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!