Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Már a 4. hónapja annak, hogy...

Már a 4. hónapja annak, hogy a páromnak utoljára menstruációja volt, s akkor is mindössze alig észrevehetően. Ennek mi állhat a hátterében?

Figyelt kérdés
Terhességi tesztet - a biztonság kedvéért - már két alkalommal is elvégzett, mindkétszer negatív eredménnyel. Az ötlet, amely felmerült bennünk az, hogy esetleg pszichés eredetű a jelenség. Az lehetséges, hogy a jelenleg kissé eseménydús magánéletéből származó stresszhatások vannak a nemi ciklusára ilyen hatással (családi gondok, valamint az egyetem elkezdésével járó feszültség)?

2012. szept. 26. 11:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Nőgyógyász mit mondott?
2012. szept. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

elkéne menni nődokihoz... lehet hogy terhes csak a teszt nem mutatja ki, de az is lehet hogy pl cisztája vagy egyébb betegsége van és ezért nem menstruál


Valamilyen nagyobb fizikai vagy lelki megrázkódtatás, erős fogyás vagy a fogamzásgátló tabletták szedésének abbahagyása is megzavarhatja a menstruációs ciklust, de ha rossz közérzet is jelentkezik akkor az orvoshoz kell fordulni. A menopauzát megelőző években – 40 éves kor után – gyakran előfordul a rendszertelen menstruáció. Nem szabad elfeledni, hogy amíg a menstruáció végleg abba nem marad, fogamzóképes lehet a nő.


Ha a fenti okok nem állnak fenn, másodlagos amenorrhoeá alakult ki. Ennek oka lehet: hormonális zavarok, túlzott fogyókúra, ritkábban endokrin zavarok, egy vagy több petefészekciszta.

2012. szept. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
hormonális okok (pl pajzsmirigy), ciszta, anorexia, valami, az egész szervezetet érintő betegség. Ki kell deríteni az okát, mert egyáltalán nem oké, hogy egy ennyi idős nő nem menstruál. A pszichés okok, amiket felsoroltál, véleményem szerint nem befolyásolják a ciklust.
2012. szept. 26. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Van egy barátnője, aki fél éves kimaradás után kezdett újra menstruálni, és semmiféle elváltozása nem volt, tehát mégiscsak van benne valami randomitás.

Köszi a válaszokat, kicsit kétségbeejtő a helyzet, mindenképp nőgyógyász lesz a vége, de ott bármilyen vizsgálatot aranyárban mérnek... már egy egyszerű rátekintés is lehet 10.000 forint.


Amúgy a terhességet továbbra is kizárnám: ha nem is a teszteket nézem, már bőven észlelhető lenne a pocakjának a növekedése. Elég karcsú leányzóról van szó.

2012. szept. 27. 01:59
 5/8 A kérdező kommentje:
Amúgy van arról ismeret, hogy petefészekciszta, vagy hormonrendszeri zavarok mitől alakulnak ki?
2012. szept. 27. 02:01
 6/8 anonim ***** válasza:

Nőgyógyász ne haragudj, de van TB alapon is. Én a SOTE I-es klinikát ajánlom nektek. Ott kiváló szakemberek vannak.

Lelki okokat csakis akkor szabad feltételezni, ha már minden fizikait kizártak. (ekkor sem biztos, hogy pszichés valami)

Az, hogy mitől alakul ki ciszta? Sok oka lehet.

2012. szept. 27. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

kisebb normál nagyobb

Címoldal / Egészség /

A petefészekciszta tünetei és kezelése

A petefészekciszta tünetei és kezelése

A petefészekciszta igen gyakori jelenség onnantól, hogy valaki fogamzóképes korba lép. Lehet jó-, de lehet rosszindulatú is.

Szerző: Lám Luca

Forrás: Femina.hu

2007.09.21.

hirdetés

Mi az a petefészekciszta?


A ciszta folyadékkal teli tömlőt jelent, mely az emberi szervezetben tulajdonképpen bárhol megjelenhet. A petefészekben azonban elég gyakran előfordul, jó- és rosszindulatú formában egyaránt.


A jóindulatú ciszták általában a fogamzóképes korba lépéstől a változókorig jellemzőek, míg a rosszindulatúakra sokkal nagyobb esélyed van, ha már túl vagy a menopauzán.

Nőies problémák

PMS »

Felfázás »

Petefészerák »

Endometriózis »

Fibroadenoma »

Csokoládéciszta »

Hüvelyszárazság »

Méhnyakszemölcs »

Miért alakul ki?


A jóindulatú ciszta kialakulása a tüszőéréssel függ össze. Ha a tüsző fala nem reped meg, akkor felgyülemlik a tüszőfolyadék, mely akár diónyi cisztát is okozhat. Ha a cisztában – vagyis ebben az esetben a tüszőben – hormon is termelődik, akkor ez a hormontermelődés befolyásolhatja a menstruációs ciklust: késést vagy akár kimaradást is okozhat. A jóindulatú ciszta különösebb panaszokat nem okoz, és magától felszívódik.


A petefészket stimuláló hormonok is okozhatnak cisztákat. Ezeket főleg a meddőség kezelésében alkalmazzák, ilyenkor a két petefészek megnő, és akár tojásnyi méretű ciszta is kialakulhat bennük. Ezek a ciszták, ha a hormonkészítmény szervezetbe juttatása szünetel, illetve csökken, visszahúzódnak.


Az úgynevezett csokoládéciszta színéről kapta nevét. A tömlő alvadt vért tartalmaz, mely erős menstruációs fájdalmakat, és hosszútávon akár meddőséget is okozhat. Ennek oka a méhben megtapadó méhnyálkahártya, mely menstruáció alatt véres váladékot termel, ami nem ürül.


Terhességből visszamaradt betokosodott sejtmaradványok is okozhatnak cisztákat, melyeknek tartalma haj, szőr vagy fogmaradvány is lehet.

A ciszták tünetei


A tünetek mindig a ciszták fajtájától és kialakulásától függnek, de általánosságban elmondható, hogy a ciszták nem okoznak kínkeserves tüneteket. A betegek általában a rutinvizsgálatokon vagy a más okból elrendelt ultrahangos vizsgálatokon szereznek róluk tudomást. A legfeltűnőbb tünetek, melyek önmagukban még nem biztos, hogy petefészekcisztát jeleznek:


Menstruáció kimaradása.

Menstruáció késése.

Heves alhasi fájdalmak, görcsök a havi vérzés ideje alatt.

Medencetájéki fájdalmak.

Ha a ciszta egészen nagyra megnő, és esetleg hasüregi szerveket nyom, akkor ez a nyomás is okozhat panaszokat.

A has feltűnően nagy előredomborodása.


Kezelés


A ciszták legtöbbjénél nincs szükség semmilyen kezelésre, mert a menstruáció során spontán távoznak, vagy felszívódnak a szervezetből. Ha ez nem történik meg, és a ciszta növekszik, vagy esetleg rosszindulatú elváltozásra gyanakodnak, akkor a műtéti beavatkozás nyújt megoldást.


Vannak azonban olyan speciális helyzetek is, amikor azonnali műtétre van szükség. Ilyen lehet például az, amikor egy nagyméretű ciszta a saját tengelye körül megfordul, megcsavarodik, és ezzel komoly komplikációkat okoz. A beteg ilyenkor hirtelen rosszullétre és erős, szúrós alhasi fájdalomra panaszkodik. Ennek veszélye az, hogy a szövetek vérellátásában zavar léphet fel, és elhalhatnak.



hormonális zavarok léphetnek fel meg pajzsmirigy rosszul müködés miatt vagy rossz táplálkozás miatt is, hormonalapú gyógyszerek miatt is


és igen, van sztk-s TB-s nőgyógyász is, aki ingyen csinál minden vizsgálatot (és azok között is vannak jó és normálisak)

2012. szept. 27. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat és az infókat!
2012. szept. 28. 12:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!