Miért létezhet, hogyan alakult ki a menstruáció?
Már egy ideje foglalkoztat ez a kérdés, hogy az ember fejlődése során mikor jelenhetett meg ez a dolog, mi okozhatta, mit szolgál, hogyan tudott fennmaradni?
Először is, ez csak a Homo Sapiens jellemzője lett, vagy lehetséges hogy valamelyik korábbi emberelőd nőstényei is már szenvedtek ettől? Mert egy vérző szőrös majmot nehezen tudok elképzelni :D
A másik: hogyan maradhatott fenn? Gondoljunk csak bele, nehéz elképzelni, hogy a görcsöktől fetrengő, messziről érezhető szagúan vérző ősasszonyt nem kapták el a vadállatok... Vagy az ilyen mértékű szenvedés csak a modern világ mellékterméke, és akkoriban enyhébb lehetett? Mert a logika nekem azt súgja, hogy így már ki kellett volna halnia a dolognak...
És még valami: Miért alakult ki, és mit szolgál? Olvastam olyan feltételezést, miszerint az ember felegyenesedése az oka, ami által a vérkeringés ilyen mértékű nyomást gyakorol a méhre (ami nekem hülyeségnek tűnik mivel 1. hormonálisan van szabályozva, és a méhnyálkahártya a méhen kívül is havonta leválik, ha a testben van, lásd endometriózis 2. akkor mondjuk a kenguruknak miért nem jön meg? :D)
És az utolsó: Mi a fenére jó? Rózsaszín női honlapokon szokták írogatni, hogy "örülj, ha megjön, ajándék, a tested jelzi, hogy jól működik, bla bla"... Én a két napig tartó cselekvésképtelenséget nem tartom ajándéknak, szerintem ezzel nem csak én vagyok így... (akkor inkább miért nem mondjuk pisilünk lilát havonta egyszer, hogy a szervezet jelezze, hogy OK?)
Szóval a legfőbb kérdés: mégis mi a fene volt "természetanya" célja ezzel? Valami evolúciós levezetés érdekelne. Foglalkozott valaki már a témával?
Tanakodhatunk ezeken, persze. De attól még nem fog változni a dolog: minden k*rva hónapban el kell viselnünk...
Ennyi erővel azon is tanakodhatnánk, mi a francnak van szűzhártya, vagy a nőknek miért nincs annyi orgazmusa mint a férfiaknak, stb stb stb... És ha már itt tartunk: miért csak a nők tudnak gyereket szülni? Annyira igazságtalan!
A szűzhártya amúgy a másik hasonló kérdésem :D Az orgazmushoz nem tudok hozzászólni, de szerintem annak egyszerűen anatómiai oka van.
A gyerekszülésben azért még mindig egy picit több értelmet látok mint a havivérzésben :D
És szerintem nem kéne úgy lennie, hogy örökre szenvedünk tőle. Egyszer a géntechnológia vagy a gyógyszerészet talán erre is megoldást talál majd :D (végülis sok fogamzásgátló módszer már ma is nyújt enyhítést vagy megszűntetést, csak ugye az ember nem szívesen tömi magát tele hormonokkal, a műtéti beavatkozások, mint a nyálkahártya kiégetése, meg helyrehozhatatlan károkat okoznak...)
De igazából magára a kérdésemre még nem nagyon jött hasznos válasz... Tényleg ennyire rejtély lenne ez a téma?
Hogy legyen sex-re vágya az embernek!
Az evulució így fejlődött !!
Ha kell egy férfi itt vagyok 20 évesen! :DD
heranaus, ha megvan, a szex az utolsó előtti dolog amire vágyom (a beöntés előtt... a lista elejét pedig a forrócsoki és a alvás foglalja holtversenyben.)
Szerintem ilyenkor egyik félnek sincs gusztusa hozzá.
Mindkét általad felvetett dologra is többféle magyarázat született: szűzhártya és menstruációs ciklus is megfigyelhető más fajoknál (pl. szűzhűrtya rengeteg emlősnél /ló, hiéna, bálna, stb./, mensturációs ciklus pedig az összes főemlősnél).
A szűzhártyás kérdéseddel kezdem: erre talán a legnépszerűbb felvetés, hogy azért alakult ki, hogy az amúgy a külvilág felé nyitott vaginát valami védje a bakteriális és gombás fertőzések ellen. Egyéb elméletek is léteznek, pl. hogy ez az embrionális fejlődésből visszamaradt hártya, amely felnőttkorban elveszti funkcióját, illetve etológia hipotézisekkel is magyarázzák a meglétét (feltételezés 1: csak olyan fajokban alakul ki, ahol a hím egyedeknek előnyös szűz partnert választani; feltételezés 2: a fiatal nőstényeket tartja vissza a felelőtlen szextől, mert így csak biztos partnerrel közösülnek, amely segíti az utód felnevelését). Ha engem kérdezel, akkor az első feltételezést tartom valószínűnek, kiegészítve azzal, hogy talán azért van csak szükség a védő funkcióra csak a fiatal, még nem ivarérett egyedekben, hogy a felszálló fertőzéseket és így a következetes meddőséget elkerülhessék, gyermekkorban ugyanis a női külső nemi szerveket jóval nehezebb tisztán tartani, egy meddő nő pedig evolúciós szempontból selejt - a faj fennmaradását nem segíti. Szerintem ezt a feltételezést némiképp alátámasztja az a tény, hogy egyes fajokban a szűzhártya ivarérett korban eltűnik (pl. tengerimalac), persze gyógyszerész vagyok és nem biológus, tehát tévedhetek :)
Menstruációs ciklus. Minden méhlepényes emlősnél van endometrium, amely megvastagodik az állat termékeny korában. A legtöbb méhlepényes emlősnek van ösztrogénfüggő ivari ciklusa, de csak és kizárólag a főemlősöknek van menstruációs ciklusa. A különsgé a kettő között az, hogy az ösztrogénfüggő ivari ciklusos állatok (pl. kutya) esetében felszívódik a méhnyálkahártya, míg a menstruáló főemlősök és emberek esetében ciklusról ciklusra, vérzéssel kísérve leválik. Az, hogy a fajok esetében még a szexuális aktivitás tekintetében is különbség van, csak egy kis plusz etológiai csavar a történetben: a főemlősök bármikor szexuálisan aktívak lehetnek, ráadásul ún. rejtett ovulációjuk van, míg az öztrogénfüggő ivari ciklusos állatok csak ovuláció idején közösülnek, ami náluk ugye szemmel látható tünetekkel (=tüzelés) jár. Hogy végképp összezavarjalak: a főemlősök szexuális vágya is ovulációkor a legmagasabb, illetve egyes esetekben emberben is jár csekély vérzéssel a tüszőrepedés (lásd köztivérzés). És akkor a miért. Viszonylag általánosan elfogadott hipotézis, hogy energetikai okokból alakult így: a főemlősök embrióinak kifejlődéséhez vastag endometriumra lenne szükség, amelyet fenntartani sokkal több energiába kerülne, mint a havi leválással járó vérveszteséget pótolni, illetve a következő cikluban mindent "újrakezdeni". Ez ugyanakkor továbbra is egy élénk vitatéma, .. sőt, egyes tudósok azt állítják, hogy a mi esetünkben is felszívódik a leváló nyálkahártya igen jelentős, kb. kétharmad része.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!