Condylomát csak szexuális úton lehet szerezni? Ha valakinek nem volt szexuális kapsolata megkaphatja? Hogy néz ki?
Condyloma
A nemi szerveken esetenként fürtszerűen is jelentkező szemölcsök az életet ugyan nem veszélyeztetik, de rendkívüli módon rontják az érintettek életminőségét, komfortérzetét. Sajnos, nemcsak elviselésük, hanem ellátásuk is embert próbáló feladat – mind a beteg, mind orvosa számára. A baj ugyanis az esetek közel 60%-ában visszatér, illetve gyakran nem is reagál az alkalmazott terápiára. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a bőrgyógyászok, nőgyógyászok, urológusok rendelésein becslések szerint százezernél is több condylomás beteg fordul meg évente, érzékelhetjük a probléma komolyságát.
A condyloma a világszerte leggyakrabban előforduló szexuális érintkezéssel terjedő humán papillóma vírus okozta betegség. Tünetei a fertőzést követően általában hónapokkal később alakulnak ki: a nemi szerveken, a gáton, a lágyékban, a végbélnyílás környékén jellegzetes bőrszínű, szemölcsös növedékek jelentkeznek, melyek száma és nagysága igen változó lehet. A fertőzés úgy következik be, hogy a vírus a szexuális együttlét során a nyálkahártyán, bőrön kialakuló apróbb sérüléseken keresztül behatol a hám alapi sejtrétegébe, ahol hosszabb-rövidebb ideig nyugvó állapotban marad, majd szaporodásnak indul. (A HPV fertőzés terjedését a gumióvszer használata sem védi ki teljes mértékben, bár használata kétségkívül csökkenti annak esélyét.
A vírus szaporodása a hámszövetben növedék keletkezését váltja ki, ugyanakkor ezt a folyamatot – miután nem jár sejtpusztulással – az immunrendszer nem érzékeli, és immunválasz sem fejlődik ki. A nemi szervi szemölcsöktől tehát csak orvosi segítséggel lehet megszabadulni. A condyloma kezelésére használatos eljárások egy része fájdalmas műszeres beavatkozás (égetés, fagyasztás, lézeres eltávolítás, kimetszés), másik része kellemetlen mellékhatásokkal járó kémiai roncsolás (sejtosztódást gátló szerekkel, ecetsavval). A makacs, kezelésre rosszul reagáló, visszatérő esetekben a helyi immunválaszt serkentő szer lehet hatásos; ez azonban egyelőre igen költséges. További terápiás gondokat okoznak a hüvelyben, húgycsőben, végbélben kialakuló növedékek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!