Miből lehet észrevenni idejekorán hogy valaki borderline? Pl frissen felvett munkatárs vagy lány akivel randizol
A legfeltűnőbbek a gyors hangulatváltozások (akár másodpercek alatt berág valami kis lényegtelen dolgon, vagy épp mondjuk mély lehangoltságból már-már euforikus örömbe vagy mániaszerű pörgésbe), a dühkitörések, vagy indokolatlanul heves érzelmi válaszok (szélsőséges esetben tárgyak összetörése, önsértés, mások lelki vagy fizikai bántalmazása), egy-egy kiválasztott ember idealizálása (túl gyorsan kialakuló szimpátia, tapadás, rajongás), vagy idealizálásából átfordulás gyűlöletbe (akár látszólag minden ok nélkül), teátrális jelenetek, érzelmi zsarolások.
Szerintem sem derül ez ki gyorsan, hónapokig kell sokszor találkozni az illetővel. Nem nagyon van értelme ezen agyalni, hacsak nincsenek tényleg nagyon feltűnő jelek (amik többször is jelentkeznek, vagy folyamatosan).
Munkatárs esetében pedig szerintem csak a tényleg súlyos esetek azok, amik feltűnőek, inkább a "hangulatember" jelző lehet igaz rájuk, esetlega bizonytalanság. De azt gondolom, borderes munkatárssal évekig is együtt dolgozhatsz, akkor sem derül ki, hogy mi a probléma, mert jellemzően inkább a borderhez közel állókkal kapcsolatban nyilvánul meg ez a probléma (arról nem is beszélve, hogy a borderline sem mérhető centivel vagy mérleggel, vannak ilyen és olyan esetek, vannak nagyon is impulzív és heves borderesek, de vannak olyanok is, akik visszahúzódóak és nem feltűnőek).
Szóval az a border, akiről kimondják, hogy az (lehetőleg több szakember), nem pedig az, akire te vagy bárki rásüti ezt a bélyeget.
Azt hiszem, le vagyok lassulva.
Szóval szakember tesztekből és beszélgetésekből rakja össze a dolgot, nem öt perc alatt. Ráadásul könnyen összetéveszthető a bipoláris zavarral (a hangulatváltások és a depresszió miatt [is]).
Nem lehet, ehhez szakember kell. A szekember pedig nem azért állapít meg ilyesmit, hogy bélyeget süssön az illetőre, hanem azért, hogy a leghatékonyabb módszerrel kezelje a betegét.
A tünetek alapján egy egészséges embert is borderlinenak lehetne titulálni. Hangulatingadozást, dühkitörést a kialvatlanság és stressz is okozhat, tapadást pedig a magány is. Már más kérdésnél leírtam, a borderline megállapításánál fontos, hogy a beteg személynek milyen a kapcsolata a családjával. A borderlinet az alakítja ki, ha a kiskorban az anya elhanyagoló, elérhetetlen, bántalmazó vagy kiszámíthatatlan, és a későbbiekben súlyosbítja az állapotát az ún. "érvénytelenítő környezet", ami a gyereket elnyomja, nem hagyja kibontakozni, nem hagyja neki, hogy építgesse a saját identitását, megtapasztalja az életet, vagy épp a szülők mindent ráhagynak a gyerekre, nem nyújtanak segítséget, vagy a gyerek nem tapasztalja meg azt, hogy ő fontos tagja a családnak, azt éreztetik vele, hogy ő felesleges vagy épp hiba. Illetve nem tapasztalja meg a biztonságot. Ahol a szeretetet meg kellett volna kapnia, ott sosem kapta meg => a borderline vágyik a szeretetre, egy biztonságos kapcsolatra, de mivel otthon ezt sosem tapasztalta meg, úgy érzi, hogy nem alkalmas rá, emiatt fél is tőle, plusz nem tanulta meg, hogyan kell egy ilyen szerető kapcsolatban funkcionálni, ezért ő a 0-ról indul egy ilyen kapcsolatban és mindent meg kell tanulnia. Valamint nagyon abszurd magatartásformákat sajátított el gyermekkora alatt, hiszen az abszurd családjában csak így tudta érvényesíti önmagát vagy az akaratát.
Idejekorán nem azt kell észrevételezni valakin, hogy milyen betegsége van. Nem is lehetséges, főleg, ha egy olyan nagy spektrumon mozgó betegségről van szó, mint a borderline. Hanem az illető tulajdonságait, értékrendszerét kell megismerni.
Egyébként, ha a munkatársadról kiderítenéd, hogy borderlineos, mit tudnál/akarnál tenni? Egyébként sem kell, hogy valaki borderlineos legyen ahhoz, hogy rosszul dolgozzon vagy rossz hangulatot teremtsen a munkahelyén. Illetve attól, hogy valaki borderlineos, nem fog értelemszerűen rosszul dolgozni vagy jelentet rendezni a munkahelyén.
A felsorolt tünetek egyébként a legtöbb személyiségzavarra ráillenek, sőt néhány nem szmélyiségzavar típusú pszichés zavarra is btw. Manipuláció, hangulatingadozás, dühkitörések: hisztrionikus, narcisztikus, bipoláris depresszió, antiszociális... nézzetek utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!