Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Terapeuták! Egy pszichológusba...

Terapeuták! Egy pszichológusban milyen mértékben jelennek meg érzelmek a páciensével kapcsolatban egy terápia során?

Figyelt kérdés
Próbáltam utánanézni interneten a terápiás kapcsolatoknak, és azt sikerült kihámozni, hogy a terápiák fontos mozgatórugója a két fél kapcsolata, illetve hogy van viszontáttétel (attól függetlenül, hogy negatív vagy pozitív érzelmekről beszélünk), tehát végső soron (és emberi mivoltunknál fogva) a pszichológusokban is megjelennek érzelmek. Ugyanakkor azt is tudom, hogy egy terapeutának rengeteg páciense van, míg a klienseknek egy terapeutájuk, így az arányok nyilván nem lehetnek egyenlőek. De nagyon érdekelne már egy őszinte, személyes vélemény pszichológus szemszögéből, hogy mi a pontos igazság, milyen mértékben érez szeretet és empátiát, vagy akár kötődést, gondoskodni akarást egy pszichológus a terápiában a kliense iránt? Vagy előfordulhat-e olyan, hogy a terápa lezárása során a szakembernek sem könnyű elengedni a páciensét, érzelmileg neki is megterhelő ez a folyamat? Remélem sikerült érthetően fogalmazni, előre is köszönöm a válaszokat!:)

2018. szept. 17. 14:35
 1/4 anonim ***** válasza:
72%

Most csak röviden van időm válaszolni, de azt jó, ha tisztázzuk, hogy a szakember oldaláról a kialakuló érzések nem feltétlenül a két fél kapcsolatáról vagy a kliensről szólnak. A pszichológusnak azzal is dolgoznia kell magában és szupervízióban, ha pl. a kliens valamely viselkedése vagy megnyilvánulása mondjuk egy saját ismerősére emlékezteti, vagy korábbi élethelyzeteket, érzéseket hív elő vele. Ez válthat ki mindenféle érzést, akár ellenszenvet, akár szimpátiát, de ezeket tudatosan fel kell ismerni. Persze, van olyan, hogy valaki szimpatikusabb, valaki kevésbé szimpatikus a szakembernek, emberek vagyunk, ennek azonban nem lehet semmilyen hatása a közös munkára. Ha felismeri a szakember, hogy azért viszonyul furán az Ildikóhoz, mert pont olyan a haja, mint a szomszédnéninek akit utál, akkor máris megszűnik a fura érzés, mert le tudja bontani ezt az egészet az ott lévő aktuális kliensről. Mivel nem róla szól.

Remélem, érthető.

2018. szept. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok szakember de azt hámoztam ki az egészből, hogy a kedves kérdező nem közömbös a terapeutája iránt. A kèrdés valójában az, hogy vàrhat -e viszonzást az érzéseire?
2018. okt. 25. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Persze, hogy nem vagyok közömbös, szerintem a legtöbb terápiában a páciens erőteljesen kötődik a pszichológusához, és előbb-utóbb szó is esik erről az üléseken, de ettől még nem várok viszonzást, nem ezért járok oda és nem is ez a terapeutám feladata. Csak az érdekelt, hogy benne mi játszódik le.

Első válaszolónak egyébként így megkésve is köszönöm a válaszát!:)

2018. okt. 30. 13:45
 4/4 anonim válasza:
Egy terapeuta számára azt jelenti a kliense-normális esetben-mint a nőgyógyásznak a paciense, nem több. A paciens lesz sok esetben függő a terapeutával szemben, és ez normális, de annak tudnia kell, hogyan válasdsza le ezt a függőséget,hogy kliense személyisége ne sérüljön.
2022. júl. 22. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!